Փետրվարի 22-ին Լոնդոնում մեկնարկել է Սերգեյ Փարաջանովին նվիրված փառատոնը: Այն բացվել է National Theatre-ում վրացաբնակ լուսանկարիչ Յուրի Մեչիտովի ցուցահանդեսով, որը մեծ ռեժիսորի առավել հայտնի լուսանկարների հեղինակն է: Ցուցահանդեսում ընդգրկված են բացառիկ լուսանկարներ, որոնք արվել են Մեչիտովի կողմից Փարաջանովի հետ ընկերության 11 տարիների ընթացքում:
«Նա բացահայտում է հետաքրքիր իրավիճակների խճանկարներ, հակադիր տրամադրություններ, ֆիլմ նկարահանելու ժամանակ տեղի ունեցած հիշարժան դեպքեր», – հաղորդում է փառատոնի կազմակերպիչ Լայլա Ալեքսանդր Գարեթը: Ցուցահանդեսը կտեւի մինչեւ մարտի 28-ը:
Փառատոնի ընթացքում այցելուները կկարողանան դիտել Փարաջանովի ֆիլմերը, տեսնել շարժվող նկարների ինստալյացիաներ, մասնակցել «Սերգեյ Փարաջանովի ստվերները» թեմայով սիմպոզիումին եւ «Արարելով հրաշքների աշխարհը» սեմինարին, որը նվիրված է Փարաջանովի կյանքին եւ ստեղծագործություններին:

23 Февраль 2010 - 13:10 AMT
22 февраля стартовал фестиваль, посвященный Сергею Параджанову. Он открылся в Лондоне фотовыставкой грузинского фотографа Юрия Мечитова, автора наиболее известных фотографий великого режиссера, в National Theatre. Выставка состоит из редких фотографий, сделанных Мечитовым за 11 лет дружбы с Параджановым.
“Он раскрывает калейдоскоп забавных ситуаций, контрастных настроений, запоминающихся случаев во время производства фильмов и экспрессивных декораций”,- сообщает организатор фестиваля Лайла-Александр Гарет. Фотовыставка продлится до 28 марта.
В ходе фестиваля посетители смогут посмотреть также фильмы великого режиссера, увидеть инсталляции движущихся картин, побывать на симпозиуме “Тени Сергея Параджанова” и семинаре “Творя мир чудес”, посвященном жизни и творчеству Сергея Параджанова. Желающие смогут также присутствовать на просмотре его фильмов в National Theatre и обсуждениях в Пушкинском доме, послушать концерт в армянской церкви Св. Егише.