Փետրվարի 23-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ՀՀ խորհրդարանում ներկայացրեց «Միջազգային պայմանագրերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ ներմուծելու մասին օրինագիծը: Նալբանդյանի խոսքով, այդ օրինագծով միջազգային պայմանագիրը ստորագրման գործընթացում դադարեցնելու առնչությամբ ներքին պետական ընթացակարգերի ճշգրտում է նախատեսվում:
Ինչպես նկատեց Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը, Վիեննայի կոնվենցիայի համաձայն, ՀՀ-ն իրավունք ունի չմիանալու միջազգային պայմանագրին մինչեւ դրա ստորագրման գործընթացի ավարտը: «Այդ օրինագծով Հայաստանը իրավական հիմք կունենա դուրս գալու պայմանագրից դրա ստորագրման բոլոր փուլերում»,- ընդգծեց Նալբանդյանը:
Պատասխանելով «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանի հարցին այն մասին, թե արդյոք կարելի է այդ օրինագիծը դիտարկել Թուրքիայի կողմից գործընթացի ձգձգման դեպքում Հայաստանի կողմից հայ-թուրքական Արձանագրությունների վավերացումը դադարեցնելու մասին նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարության առնչությամբ, Նալբանդյանը դրական պատասխան տվեց: Նա նշեց նաեւ, որ օրինագծով մատնանշվում են կոնկրետ պետական գերատեսչությունները, որոնք կարող են միջազգային պայմանագրերի դադարեցման մասին նախաձեռնությամբ հանդես գալ: «Արձանագրությունները նույնպես միջազգային պայմանագրեր են, եւ եթե նման անհրաժեշտություն լինի, ապա դրանց հանդեպ նույնպես կարող են կիրառվել այս օրինագծի կետերը»,- պարզաբանեց Նալբանդյանը:

23-го февраля в НС РА министр ИД Армении Эдвард Налбандян представил законопроект о внесении поправок в закон РА "О международных договорах". По словам Налбандяна, этим законопроектом предусматривается уточнение внутригосударственных процедур относительно приостановления международного договора в течение процесса заключения.
Как заметил глава внешнеполитического ведомства Армении, согласно Венской конвенции РА имеет права не присоединиться к международному договору до окончания процесса его заключения. "Этим законопроектом мы у Армении появится правовая основа выходить из договора на всех этапах его заключения", – подчеркнул Налбандян.
Отвечая на вопрос депутата фракции "Наследие" Армена Мартиросяна, можно ли рассматривать данный законопроект в свете заявления президента Сержа Саргсяна о приостановлении Арменией ратификации армяно-турецких Протоколов, если Турция затянет процесс, Налбандян ответил утвердительно. Он также отметил, что законопроектом указываются конкретные государственные ведомства, которые могут выступать с инициативной о приостановления международных договоров. "Протоколы также являются международными договорами и если будет такая необходимость, то по отношению к ним также могут быть применены пункты этого законопроекта", – разъяснил Налбандян.