Փետրվարի 23-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ՀՀ խորհրդարանում ներկայացրեց «Միջազգային պայմանագրերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ ներմուծելու մասին օրինագիծը: Նալբանդյանի խոսքով, այդ օրինագծով միջազգային պայմանագիրը ստորագրման գործընթացում դադարեցնելու առնչությամբ ներքին պետական ընթացակարգերի ճշգրտում է նախատեսվում:
Ինչպես նկատեց Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը, Վիեննայի կոնվենցիայի համաձայն, ՀՀ-ն իրավունք ունի չմիանալու միջազգային պայմանագրին մինչեւ դրա ստորագրման գործընթացի ավարտը: «Այդ օրինագծով Հայաստանը իրավական հիմք կունենա դուրս գալու պայմանագրից դրա ստորագրման բոլոր փուլերում»,- ընդգծեց Նալբանդյանը:
Պատասխանելով «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանի հարցին այն մասին, թե արդյոք կարելի է այդ օրինագիծը դիտարկել Թուրքիայի կողմից գործընթացի ձգձգման դեպքում Հայաստանի կողմից հայ-թուրքական Արձանագրությունների վավերացումը դադարեցնելու մասին նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարության առնչությամբ, Նալբանդյանը դրական պատասխան տվեց: Նա նշեց նաեւ, որ օրինագծով մատնանշվում են կոնկրետ պետական գերատեսչությունները, որոնք կարող են միջազգային պայմանագրերի դադարեցման մասին նախաձեռնությամբ հանդես գալ: «Արձանագրությունները նույնպես միջազգային պայմանագրեր են, եւ եթե նման անհրաժեշտություն լինի, ապա դրանց հանդեպ նույնպես կարող են կիրառվել այս օրինագծի կետերը»,- պարզաբանեց Նալբանդյանը:

23 February 2010 - 14:22 AMT
On February 23 Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian , briefed on a bill amending RA law "On international treaties" at the National Assembly of Armenia. According to Nalbandian, the bill refines internal procedures related to suspension of a treaty during its conclusion.
As the Foreign Minister of Armenia noted, according to Vienna Convention the Republic of Armenia has the right not to join an international treaty by the end of its conclusion. "The bill provides a legal basis for Armenia to withdraw from a treaty at any stage of its conclusion," Nalbandian said.
Answering the question of MP from Heritage group Armen Martirosyan, can this bill be regarded in light of statements of Armenian president Serzh Sargsyan to suspend the ratification of Armenian-Turkish Protocols, if Turkey would delay the process, Nalbandian replied affirmatively. "Protocols are also international agreements and if necessary in relation to them this bill can also be applied," Nalbandian explained.