Երեւանում տեղի ունեցավ «Հրեաները Հայաստանում. Միջնադար» գրքի շնորհանդեսը: Ինչպես շնորհանդեսի ընթացքում նշել է Հայաստանի հրեական համայնքի նախագահ Ռիմա Վարժապետյանը, գիրքը լույս տեսավ սիմպոզիումի նյութերի հիման վրա, որը տեղի էր ունեցել 2009 թ-ի մայիսի 11-12-ը Եղեգնաձորում:
«Գիտական հետազոտությունները հնարավոր դարձան շնորհիվ Վայոց ձոր մարզի Եղեգիս գյուղում պահպանված հրեական գերեզմանոցի: Այն փաստը, որ դարերի ընթացքում պահպանվել է այդ գերեզմանոցը, վկայում է հայ ժողովրդի հանդուրժողականության եւ փոխըմբռնման մասին», – ասել է Ռիմա Վարժապետյանը, եւ ավելացրել, որ գերեզմանոցի հնագիտական պեղումները կատարվել են շնորհիվ Հայաստանի կառավարության եւ հրեական մասնագետների ջանքերի:
Մեկնաբանելով հրեաներին ճնշելու մասին տեղեկությունները, հրեական համայնքի նախագահը ասել է, որ Հայաստանը մի երկիր է , որտեղ չեն ոչնչացրել հրեաներին եւ հրեական մշակույթը: «Եվ այսօր հրեաները հանգիստ եւ նորմալ են ապրում Հայաստանում», – ասել է նա:
Ռիմա Վարժապետյանը հաղորդել է, որ համայնքը մտադիր է գիրք հրատարակել Հայաստանի ժամանակակից հրեական համայնքի մասին:

В Ереване презентована книга «Евреи в Армении: Средневековье». Как отметила на презентации председатель еврейской общины Армении Римма Варжапетян, книга вышла в свет по материалам симпозиума, состоявшегося 11-12 мая 2009 года в Ехегнадзоре (Вайоцдзорская область Армении).
«Научные исследования стали возможны благодаря сохранившемуся еврейскому кладбищу в селе Ехегис Вайоцдзорской области. Тот факт, что в течение многих веков это кладбище сохранилось, свидетельствует о взаимопонимании и толерантности армянского народа»,- сказал Римма Варжапетян, добавив, что археологические раскопки кладбища были сделаны благодаря усилиям правительства Армении и еврейских специалистов.
Председатель еврейской общины, комментируя сообщения о том, что якобы евреев притесняют в Армении, заявила, что Армения страна, где евреев и еврейскую культуру не уничтожали. «И сегодня евреи в Армении живут спокойно и нормально»,- подчеркнула она.
Римма Варжапетян сообщила, что община намерена также опубликовать книгу об истории современной еврейской общины Армении.