Ղարաբաղյան հակամարտության հարցը պարբերաբար ակտիվանում է միջազգային կազմակերպություններում, եւ ես չեմ կարծում, թե որեւէ նոր գործընթաց է սկսվել: Պարզապես մենք դրան ավելի շատ ուշադրություն ենք սկսել հատկացնել: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը: Ընդ որում, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի գծով ենթակոմիտեի աշխատանքի վերսկսման հարցին,Հարությունյանն ասաց, որ այդ հարցը մշտապես ԵԽԽՎ Բյուրոյի օրակարգում է, բայց զանազան պատճառներով հետաձգվում է:
Հարությունյանը հաղորդեց, որ ԵԽԽՎ-ում ստեղծվել է հակամարտությունների կանխման ենթակոմիտե, որի գործունեությունն այժմ միայն նախնական փուլում է գտնվում: Նրա խոսքով, այդ կառույցը, ամենայն հավանականությամբ, կխանգարի, քան կնպաստի հակամարտությունների լուծմանը:
Անդրադառնալով ԵԽԽՎ-ում 2008 թվականի մարտի դեպքերի վերաբերյալ բարեփոխումների առանձին քննարկման հարցին` Հարությունյանն ասաց, որ պատճառ չի տեսնում Վեհաժողովում այդ հարցն առանձին քննարկման առարկա դարձնելու համար: «Նման որոշումը կախված է այն բանից, թե արդյոք Բյուրոն հատուկ զեկույցի վերաբերյալ լսումներ կնշանակի»,- ասաց Դավիթ Հարությունյանը: Նրա խոսքով, այդ հարցը կարող է դիտարկվել միայն Հայաստանում ընդհանուր մոնիթորինգի համատեքստում:

23 Февраль 2010 - 15:37 AMT
В международных организациях вопрос карабахского конфликта периодически активизируется, и я не думаю, что начался какой-либо новый процесс. Просто мы начали уделять этому большее внимание. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель армянской делегации в ПАСЕ Давид Арутюнян. При этом, обращаясь к вопросу возобновления работ подкомитета по Нагорному Карабаху, Арутюнян сказал, что данный вопрос постоянно находится в повестке Бюро ПАСЕ, но откладывается по разным причинам.
Арутюнян сообщил, что в ПАСЕ создан подкомитет по предотвращению конфликтов, деятельность которого сейчас находится лишь на начальной стадии. По его словам, данная структура, скорее всего, помешает, чем поможет решению конфликтов.
Обращаясь к вопросу отдельного обсуждения реформ по поводу мартовских событий 2008 года в ПАСЕ, Арутюнян сказал, что не видит причин для внесения данного вопроса на отдельное обсуждение Ассамблее. “Подобное решение зависит от того, назначит ли Бюро слушания по специальному докладу”, – сказал Давид Арутюнян. По его словам, этот вопрос может быть рассмотрен лишь в контексте общего мониторинга ситуации в Армении.