24 Փետրվար 2010 - 11:14 AMT
Համաձայն «միջազգային պայմանագրերի մասին» ՀՀ օրենքի, պայմանագրերի կնքումը պետք է անցկացվի համաձայն ընթացակարգերի, որոնք նախատեսված են 12, 14 եւ 18 կետերով, եթե նախապես այլ ընթացակարգ չի սահմանվել: Այդ մասին խորհրդարանում հայտարարել է ՀՀ-ի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Նրա խոսքերով, Արձանագրությունները ստորագրելու ընթացքում չի գրանցվել ոչ մի խախտում:
Ինչ վերաբերում է նրան, որ Հայաստանի հասարակությունը նախապաես չէր տեղեկացվել Արձանագրությունների մասին, ապա ՀՀ ԱԳ նախարարը ընդգծել է, որ պայմանագրերի նախաստորագրման եւ ստորագրման մասին բանակցությունները գաղտնի են ընթանում: «Արձանագրությունների դեպքում, Հայաստանի նախաձեռնությամբ 6 շաբաթվա ընթացքում նախաստորագրված Արձանագրությունները հրապարակվեցին: Դա աննախադեպ երեւույթ է միջազգային պրակտիկայում», – ասել է նա:
Խոսելով միջազգային պայմանագրերում խորհրդարանի վերապահումների իրավունքի մասին` Նալբանդյանը նշել է, որ օրինագիծը այդ հարցի վերաբերյալ արդեն ուղարկվել է կառավարություն, եւ դրական եզրակացությունից հետո այն կներկայացվի խորհրդարան:

24 February 2010 - 11:14 AMT
According to the RA Law on International Agreements, conclusion of agreements should proceed in compliance with the provisions 12, 14 or 18, if any other procedure is not set beforehand, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian said.
“Signing of Armenian-Turkish Protocols was in line with the law,” he said.
Asked to elaborate why the Armenian public was not informed about the negotiated Protocols, the Minister said, “Talks on initialing and signing of agreements are held confidentially. The initialed Protocols on normalization of relations between Armenia and Turkey were published within 6 weeks, which is unprecedented in international practice.
As to the parliament’s rights to insert reservations in international agreements, he remarked that the relevant bill has been already submitted to the government for further submission to the National Assembly.