24 Փետրվար 2010 - 11:14 AMT
Համաձայն «միջազգային պայմանագրերի մասին» ՀՀ օրենքի, պայմանագրերի կնքումը պետք է անցկացվի համաձայն ընթացակարգերի, որոնք նախատեսված են 12, 14 եւ 18 կետերով, եթե նախապես այլ ընթացակարգ չի սահմանվել: Այդ մասին խորհրդարանում հայտարարել է ՀՀ-ի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Նրա խոսքերով, Արձանագրությունները ստորագրելու ընթացքում չի գրանցվել ոչ մի խախտում:
Ինչ վերաբերում է նրան, որ Հայաստանի հասարակությունը նախապաես չէր տեղեկացվել Արձանագրությունների մասին, ապա ՀՀ ԱԳ նախարարը ընդգծել է, որ պայմանագրերի նախաստորագրման եւ ստորագրման մասին բանակցությունները գաղտնի են ընթանում: «Արձանագրությունների դեպքում, Հայաստանի նախաձեռնությամբ 6 շաբաթվա ընթացքում նախաստորագրված Արձանագրությունները հրապարակվեցին: Դա աննախադեպ երեւույթ է միջազգային պրակտիկայում», – ասել է նա:
Խոսելով միջազգային պայմանագրերում խորհրդարանի վերապահումների իրավունքի մասին` Նալբանդյանը նշել է, որ օրինագիծը այդ հարցի վերաբերյալ արդեն ուղարկվել է կառավարություն, եւ դրական եզրակացությունից հետո այն կներկայացվի խորհրդարան:

24 Февраль 2010 - 11:14 AMT
Согласно Закону РА «О международных договорах», заключение договоров должно проводиться в соответствии с процедурами, предусмотренными пунктами 12, 14 и 18, если заранее не предусмотрена другая процедура. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в парламенте страны. По его словам, никаких нарушений в ходе заключения армяно-турецких Протоколов не было.
Что касается того, что общественность Армении не была поставлена заранее в известность про Протоколы, то глава МИД Армении подчеркнул, что переговоры о парафировании и подписании договоров идут конфиденциально. «В случае с армяно-турецкими Протоколами, по инициативе Армении за шесть недель были опубликованы парафированные Протоколы, что является беспрецедентным явлением в международной практике», – сказал Налбандян.
Говоря о праве парламента на оговорки в международных документах, Налбандян заметил, что законопроект по этому вопросу уже отправлен в правительство и после положительного заключения будет представлен в парламент.