24 Փետրվար 2010 - 11:26 AMT
Հայոց ցեղասպանության մասին թիվ 252 բանաձեւը քվեարկության դնելու ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի որոշումը կապված չէ նրա հետ, որ տվյալ հարցը նոր նշանակություն է ստացել Վաշինգտոնի համար: Այդ որոշումը կապված է ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերություններում առկա խնդիրների հետ: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Ռազմավարական ու ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի (ՌԱՀՀԿ) տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը` Կիրակոսյանն ասել է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում Հայաստանն արդեն անելիք չունի, հերթը Թուրքիայինն է: «Այս պահի դրությամբ գերտերությունների բոլոր ակնկալիքները կապված են Թուրքիայի հետ»,-ասել է Կիրակոսյանը` հավելելով, որ Թուրքիան վատ է արձագանքում Արեւմուտքի ճնշմանը եւ կարող է սխալ ուղղությամբ գնալ: «Անկարան կարող է ավելի զայրանալ ու համառ դառնալ եւ դրանով իսկ վնասել ինքն իրեն»,-ասել է Կիրակոսյանը: Ընդ որում, նա նկատել է, որ Թուրքիան չի կարողանում որոշել թե ինչ կողմնորոշում որդեգրի` Արեւմուտք թե Արեւելք:
Անդրադառնալով առաջիկա քվեարկությանն ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում, Կիրակոսյանն ասել է. «Մեզ հարկավոր չէ, որ այլ երկրներ խոսեն այն մասին, ինչ մենք վաղուց ի վեր գիտենք»: Նա նաեւ նշել է, որ Թուրքիայի այժմյան քաղաքականությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում կարող է առավել ակտուալ դարձնել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը:
Իր հերթին ՌԱՀՀԿ վերլուծաբան Մանվել Սարգսյանն ասել է, որ ավելի ճիշտ կլիներ, եթե Հայաստանն ու Թուրքիան կոնկրետ նպատակներ ունենային հայ-թուրքական կարգավորման հարցում, ոչ թե ինչ-որ խաղեր խաղային: Ըստ նրա, երկու երկրները լուրջ սխալներ թույլ տվեցին հենց գործընթացի սկզբից: «Թուրքիայի սխալներն արդեն հստակ երեւում են»,-ասել է Սարգսյանը: Ընդ որում, նա նշել է, որ երկրները թույլ տվեցին գերտերություններին իրենց փոխարեն լուծել իրենց իսկ խնդիրները:
Սարգսյանը համամիտ չէ այն փորձագետների հետ, որոնք ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի որոշումը դիտարկում են որպես Անկարայի հանդեպ ճնշման լծակ: «ԱՄՆ-ն կանի ամեն ինչ, որպեսզի Թուրքիան չվավերացնի Արձանագրությունները, նրանք փորձում են կոտրել Անկարայի նախաձեռնություններն ու հավակնությունները»,-նշել է նա: Ըստ փորձագետի, ԱՄՆ-ն առաջարկում է Թուրքիային հարցի լուծման մեկ այլ ճանապարհ, որը երկիրը չի ցանկանում ընդունել:
Մամլո ասուլիսի ժամանակ Կիրակոսյանը հաղորդել է նաեւ, որ մարտի 3-ին մասնակցելու է հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ խորհրդաժողովին, որը կանցնի Լոնդոնի Chatham House արտաքին հարաբերությունների թագավորական ինստիտուտում:

24 Февраль 2010 - 11:26 AMT
Решение комитета по внешним отношениям Палаты представителей США поставить на голосование резолюцию 252 о Геноциде армян, не связано с тем, что данный вопрос приобрел новое значение для Вашингтона, оно говорит о проблемах в отношениях США-Турция. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор Армянского центра стратегических и национальных исследований (ACNIS) Ричард Гирагосян.
Касаясь процесса нормализации армяно-турецких отношений, Гирагосян сказал, что Армения больше ничего не может сделать в процессе нормализации армяно-турецких отношений, поскольку очередь за Турцией. «На данный момент все ожидания сверхдержав связаны с Анкарой», – сказал Гирагосян, добавив, что Турция плохо реагирует на давление со стороны Запада, и может пойти неправильным путем. «Анкара может стать более злой и упрямой, и этим она навредит сама себе», – сказал Гирагосян. При этом он заметил, что Турция не может решить на кого ориентироваться: на Запад или Восток.
Обращаясь к голосованию в палате представителей палаты США, Гирагосян сказал: “Нам не нужно, чтобы другие страны говорили то, о чем мы уже давно знаем”. Он также отметил, что нынешняя политика Турции по поводу процесса нормализации армяно-турецких отношений может актуализировать вопрос признания Геноцида армян.
В свою очередь аналитик ACNIS Манвел Саркисян сказал, что было бы правильнее, если бы и Армения и Турция имели бы конкретные цели в вопросе нормализации армяно-турецких отношений, а не играли в игры. По его мнению, обе страны допустили серьезные ошибки с самого начала процесса. “Ошибки Турции уже четко видны”, – сказал Саргсян. При этом он отметил, что страны позволили сверхдержавам решать за них их же проблемы.
Саркисян также не разделил мнение многих экспертов, которые рассматривают решение комитета по внешним отношениям Палаты представителей США поставить на голосование резолюцию 252 о Геноциде армян, как рычаг давления на Анкару. “США делают все, чтобы Турция не ратифицировала Протоколы, они пытаются сломить инициативы и амбиции Анкары”, – отметил он. По словам эксперта, США предлагают Турции другой путь для решения вопроса, который страна не хочет принять.
В ходе пресс-конференции Гирагосян также сообщил, что 3 марта примет участие в конференции по армяно-турецким отношениям, которое пройдет в Лондоне в Королевском институте Chatham House.