Մարտի 1-ին Բեռլինի ֆիլհարմոնիայի դահլիճում կկայանա Բեռլինի Հայ եկեղեցական ու մշակութային համայնքի նորաստեղծ երգչախմբի համերգը: Երգչախումբը բաղկացած է 20 հոգուց:
«Մենք Բեռլինի ֆիլհարմոնիայից «Մշակույթների երկխոսություն» նախագծին մասնակցելու հրավեր ստացանք եւ ընդունեցինք այն, քանի որ դա այլ երկրների եւ ժողովուրդների մշակույթին ծանոթանալու լավ մեթոդ է»,- նշեց Բեռլինի եւ հյուսիսային Գերմանիայի Հայ եկեղեցական ու մշակութային համայնքի հոգեւոր առաջնորդ, վարդապետ Եղիշե Ավետիսյանը:
Նրա խոսքով, համերգին կմասնակցեն Գերմանիայի քրդական, ասորական համայնքների երգչախմբերը:
«Մենք Կոմիտասի երգերն ենք կատարում եւ հույս ունենք ընդլայնելու մեր երգացանկը: Բացի դրանից, համերգին հնարավոր է թուրքական «Kardeş Türküler» խմբի եւ «Armenian Navy Band» հայկական խմբի մենակատար Արտո Թունչբոյաջյանի մասնակցությունը, մենք միասին մի քանի երգ կկատարենք, բայց դեռեւս հայտնի չէ, թե որ լեզվով»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդեց երգչախմբի ղեկավար Սեդա Պեշիկթաշլյանը:

1-го марта в зале Берлинской филармонии состоится концерт новосозданного хора Армянской церковной и культурной общины Берлина. Хор состоит из 20 человек.
"Мы получили приглашение от Берлинской филармонии участвовать в проекте "Диалог культур" и приняли ее, так как это хороший метод ознакомится с культурами других стран и народов”, – отметил духовный предводитель Армянской церковной и культурной общины Берлина и северной Германии архимандрит Егише Аветисян.
По его словам, в концерте примут участие хоры курдской, ассирийской общин Германии.
"Мы поем песни Комитаса и надеемся постепенно расширить наш репертуар. Кроме того в концерте также возможно участие турецкой группы “Kardeş Türküler” и солиста армянской группы “Armenian Navy Band” Арто Тунчбояджян, мы также споем несколько песен вместе, но еще не известно на каком языке”,- сообщила руководитель хора Седа Пешикташлян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.