24 Փետրվար 2010 - 20:31 AMT
Փետրվարի 25-ին Թուրքիայի նախագահը եւ վարչապետը հանդիպումների կանցկացնեն Գլխավոր շտաբի ներկայացուցչի հետ, որպեսզի «վերանա լարվածությունը բանակի եւ կառավարության միջեւ»:
Թուրքական բանակի յոթ ավագ սպա մեղադրվել են դավադրության նախապատրաստության մեջ, որի նպատակն էր տապալել Զարգացման եւ արդարության կուսակցության կառավարությունը: Ձերբակալելով մոտ 50 պաշտոնաթող բարձրաստիճան սպա ոստիկանությունը դիմեց աննախադեպ քայլի, հաղորդում է Reuters-ը:
Հավանական է, որ կանցկացվեն վաղաժամ համազգային ընտրություններ, որոնք տեղի կունենան եկող տարի: Դա բացասական ազդեցություն կունենա ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության վերաբերյալ բանակցություններին:

24 February 2010 - 20:31 AMT
Turkey's president and prime minister will hold a meeting with the country's top military commander on Thursday, a government source said, as tensions between the military and the government escalate.
Seven senior Turkish military officers were charged on Wednesday over an alleged plot by the armed forces to topple the AK Party government after police detained around 50 serving and retired officers in an unprecedented move.
The strains, which have fed speculation that elections due next year could be brought forward, have hit investor confidence in the European Union candidate country, reported Reuters.