25 Փետրվար 2010 - 08:58 AMT
«Հայագիտական ազգային կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը արդեն 10 տարի զբաղվում է մինչեւ 1920 թ-ի հայկական պարբերականների եւ հայ հնատիպ գրքերի թվայնացմամբ ու մատենագրությամբ (նաեւ Հայաստանի եւ հայերի մասին պատմող այլալեզու գրքեր):
Կենտրոնի ծրագրերից մեկի նպատակն է ստեղծել հայ հնատիպ գրքերի զարդարվեստի լիարժեք կատալոգ, որը հնարավորություն կտա գիտական ուսումնասիրություններ անցկացնել տվյալ ոլորտում, եւ հետագայում հրատարակել մի շարք պատկերազարդ գրքեր:
«XVI դարում հայ մշակութային կյանքում տեղի ունեցավ չափազանց կարեւոր իրադարձություն` հայկական տպագրության սկզբնավորումը: 1512-1800 թթ. հայերեն գրքեր հրատարակվեցին աշխարհի 28 քաղաքներում, իսկ հետագա 50 տարիների ընթացքում այդ թիվը հասավ 35-ի: Տպագրական արվեստի տեսանկյունից առավել հետաքրքրական շրջանը առաջին երեք հարյուր տարիներն են, երբ տպագրվեցին ավելի քան 1106 անուն հայերեն գրքեր, որոնցից 120-ը Կենտրոնի սեփականությունն է: Մնացած գրքերը պահվում են տարբեր գրադարաններում, Հայաստանի եւ այլ երկրների թանգարաններում: Այս շրջանում հայ տպագրիչները ձգտում էին իրենց հրատարակած գրքերը նմանեցնել ձեռագիր մատյաններին, քանի որ տպագիր գիրքը նոր երեւույթ էր եւ պետք է ընկալելի լիներ մարդկանց կողմից: Այդ գրքերը հարուստ են ձեւավորման շքեղ տարրերով` կիսախորաններով, գլխազարդերով, վերջնազարդերով, լուսանցազարդերով, զարդագրերով եւ այլն: Եվ եթե մենք այս ամենը չներկայացնենք հասարակությանը, ապա դա կդառնա ոչ ազդեցիկ թանգարանային նմուշ», – պատմել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին Կենտրոնի ղեկավար Գեւորգ Ներսեսյանը: �
Նա նաեւ նշել է, որ արդեն մշակված է ավելի քան 100 հայ հնատիպ գիրք:�
«Մյուս ծրագիրը ուղղված է հայկական պարբերականների մատենագրական կատալոգի ստեղծմանը: Այդ գործի համար մշակված է համակարգչային ծրագիր, որը ապահովում է հոդվածների մասին լիարժեք տեղեկատվություններ: Հայտնի է, որ հայկական պարբերական մամուլն ունի ավելի քան 200-ամյա պատմություն: Այդ ժամանակահատվածում ավելի քան 3100 անուն պարբերական հրատարակվել է 41 երկրի 250 քաղաքներում: Դա մեծ պատմական ժառանգություն է: Արդեն մշակված է ավելի քան 500 պարբերական», – ասել է Ներսեսյանը:
Կատարվել է մեծ աշխատանք, սակայն այդ ծրագրի ավարտի համար հայ տպագիր գրքի 500-ամյակին, մեր կենտրոնը աջակցության կարիք ունի:
«Մշակույթի նախարարությունը թույլ տվեց մեզ մուտք գործել հանրային եւ գիտական գրադարաններ: Դա աջակցություն է, սակայն միակը: Մենք օգտագործում ենք միայն մեր միջոցները: Մինչ այդ նոր տեխնիկայի եւ ֆինանսական աջակցության առկայության դեպքում մենք կկարողանանք ծրագրերն ավարտին հասցնել 2010 թ-ին: Հակառակ դեպքում մեզ պետք է եւս 10 տարի», – ընդգծել է Ներսեսյանը:
Նա նաեւ հաղորդել է, որ համագործակցության պայմանավորվածություն կա Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան մշակութային եւ փոխգործակցության հարցերով խորհրդական Ժան Պոլ Մաթենի հետ:
«Ֆրանսիական կողմը պատրաստակամություն հայտնեց 2011 թ-ին մասնակցել Ֆրանսիայի գրադարաններում մեր մասնագետների աշխատանքների կազմակերպմանը: Անկասկած դա շատ լավ հնարավորություն է, որը կծառայի հայկական տպագրության լուսաբանմանը եւ դրա ինտեգրմանը համաշխարհային մշակութային արժեքների համակարգում, ինչը մեր կենտրոնի նպատակն է», նշել է նա:

25 Февраль 2010 - 08:58 AMT
Общественная организация “Арменологический национальный центр” уже 10 лет занимается оцифровкой и библиографией армянских периодических изданий до 1920г., (а так же иноязычных об Армении и армянах) и старопечатных книг.
Целью одной из программ Центра является создание полноценного каталога орнаментального искусства в армянских старопечатных книгах, дающего возможность проведения научных исследований в данной области, с последующим выпуском ряда иллюстрированных изданий “Гравюры и орнаментальный декор в армянских старопечатных книгах”.
“XVI век ознаменовался для армянской культуры зарождением армянского книгопечатания. В 1512-1800 годах армянская книга издавалась в 28 городах, а в последующие 50 лет число городов возросло до 35. Наиболее замечательный период с точки зрения искусства книгопечатания – первые 300 лет, в течение которого было издано 1106 наименований, 120 из которых является собственностью Центра, а остальные хранятся в различных библиотеках, музеях Армении и других стран. В этот период армянские печатники стремились издаваемые книги приблизить к облику рукописных книг, сохраняя традиции и преемственность, что делало их более привычными для читателей. Армянская старопечатная книга богата красочными иллюстрациями: гравюрами, разукрашенными начальными буквами, маргинальными украшениями, головными и концевыми заставками. И если все это не преподнести общественности, то станет не действенным музейным экспонатом”, – рассказал руководитель Центра Геворг Нерсесян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.
Он так же отметил, что уже обработано свыше 100 армянских старопечатных книг.
“Следующая программа направлена на создание библиографического каталога армянской периодической печати. Для чего разработана компьютерная программа, которая обеспечивает полное получение информации о статьях, помещенных в различных изданиях. Известно, что армянская периодическая печать имеет более чем 200-летнюю историю. За это время более чем 3100 наименований издавались в 250 городах 41 страны, что является неоценимым историческим наследием, отражающим чаяние разбросанных по всему миру армян, мечтающих о восстановлении государственности, свободе и независимости. По программе уже обработано более 500 изданий”,- отметил Геворг Нерсесян.
Не мало работы проделано, однако для завершения программы к 500-летию армянского книгопечатания Центру необходима поддержка.
“Министерством культуры Армении нам было предоставлено право на доступ в публичные и научные библиотеки. Это, конечно, большое содействие, однако пока что единственное. Мы используем только собственные ресурсы. Между тем при наличии новой техники и в случае финансовой поддержки, программы будут завершены в 2012 году к 500-летию армянского книгопечатания. В противном случае на завершение программ потребуется еще 10 лет”,- подчеркнул руководитель Арменологического национального центра Геворг Нерсесян.
Он так же сообщил, что на встрече с советником по вопросом культуры и взаимодействию посольства Франции в Армении Жан-Полем Матеном была достигнута договоренность о партнерстве.
“Французская сторона изъявила готовность в 2011 году участвовать в организации работ наших специалистов в библиотеках Франции. Это, бесспорно, очень хорошая возможность, которая послужит освещению наследия армянской полиграфии и его интегрирование в систему мировых культурных ценностей, что является главной целью нашего центра”,- отметил Геворг Нерсесян.