Ազգային գրադարանի հայալեզու ֆոնդի քարտադարանի թվայնացումը կավարտվի այս տարի: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է ՀՀ մշակույթի նախարարության մշակութային ժառանգության եւ մշակութային արժեքների վարչության առաջատար մասնագետ Լուիզա Բերբերյանը: Ըստ նրա, 2002-2009 թվականներին տվյալների բազայում ընդգրկվել է 2 538 465 անուն գիրք: Զուգահեռաբար սկսվել է ֆոնդի ռուսալեզու գրքերի թվայնացման գործընթացը:
Անցյալ տարի փորձ արվեց քարտադարանի որոնողական համակարգ գործարկել Ինտերնետում: Սակայն, պարզվեց, որ 6 650 000 դրամ արժողությամբ անհրաժեշտ ծրագրի լիցենզիան, որի միջոցով ներմուծվում են տվյալները, անհրաժեշտ է յուրաքանչյուր գրադարանի համար: Այդ պատճառով որոնողական համակարգը ժամանակավորապես չի գործում:
«Նախատեսվում էր, որ ընդհանուր գրդարանային ցանցի ստեղծման ծրագիրը պետք է ավարտել մինչեւ 2012թ.: Սակայն ճգնաժամի պատճառով այս տարի միջոցներ չեն հատկացվի լրացուցիչ տեխնիկական սարքավորումների ձեռք բերման համար: Մենք կադրերի պակաս չունենք, սակայն համակարգիչների փոքր քանակը ձգձգում է թվայնացման գործընթացը, անհրաժեշտ է լրացուցիչ սերվեր` արխիվացիայի ենաթրկելու համար տեղեկատվության ընդհանուր ծավալը»,-ասել է Լուիզա Բերբերյանը:
Ծրագրում ընդգրկված է 12 գրադարան, այդ թվում նաեւ ՀՀ ԳԱԱ ֆունդամենտալ գրադարանը, ԵՊՀ գրադարանը, Հանրապետական գիտատեխնիկական գրադարանը: Ինչպես նշել է Լ.Բերբերյանը, ժամանակի հետ Հայաստանի բոլոր գրադարանները կընդգրկվեն ընդհանուր տեղեկատվական տարածության մեջ:

25 Февраль 2010 - 12:02 AMT
Оцифровка картотеки армяноязычной литературы Национальной библиотеки РА будет завершена в этом году. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщила ведущий специалист управления культурного наследия и культурных ценностей Министерства культуры РА Луиза Берберян. По ее словам, с 2002 по 2009 годы в базу данных было внесено 2 538 465 наименований книг. Параллельно начался процесс оцифровки картотеки русскоязычных книг фонда.
В прошлом году была попытка задействовать поисковую систему по картотеке в Интернете. Однако как оказалось, лицензия, стоимостью 6 650 000 драмов, для программы, с помощью которой вводятся данные в базу, необходима для каждой из библиотек, подключенных к системе. По этой причине поисковая система временно бездействует.
“Планировалась, что программа создания общей библиотечной сети должна быть завершена к 2012 году. Однако по причине экономического кризиса в этом году не было выделено средств для приобретения дополнительного технического оборудования. Мы не испытываем нехватку в кадрах, однако небольшое количество компьютеров затягивает процесс оцифровки, необходим дополнительный сервер, чтобы архивировать большой объем информации”, – сказала Луиза Берберян.
В программу включены 12 библиотек, в числе которых помимо Национальной библиотеки – фундаментальная библиотека НАН РА, библиотека ЕГУ, Республиканская научно-техническая библиотека и другие. Как отметила Луиза Берберян, со временем все библиотеки Армении будут вовлечены в общее информационной пространство.