25 Փետրվար 2010 - 13:26 AMT
Այսօր Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանըհասարակության համար առավել արդիական մի շարք հարցեր է շոշափել: Այդ համատեքստում նա առանձնահատուկ ուշադրության է արժանացրել Հայաստանում գազի սակագնի բարձրացման հարցը: Ինչպես նշել է Հարությունյանը, փետրվարի 24-ին նա հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ, հանդիպել է ՀԾԿՀ նախագահ Ռոբերտ Նազարյանի հետ` քննարկելու համար գազի սակագնի բարձրացման հարցը: «Ցավոք, կազմակերպությունների ներկայացուցիչների եւ Նազարյանի միջեւ երկխոսությունը բարեհաջող ընթացք չունեցավ», – ասել է Արմեն Հարությունյանը` ավելացնելով, որ իր գրասենյակը այլեւս չի միջամտելու այդ բնագավառի աշխատանքներին:
Նրա խոսքերի համաձայն, փորձագետները բաժանվել են երկու խմբի` մի խմբի կարծիքով գազի սակագների բարձրացումը հիմնավորված է, մյուս խմբի կարծիքով` ոչ: «Մենք կրկին վերադառնում ենք նույն խնդրին, բախվելով մենաշնորհային հարցին: Որտեղ բացակայում են քաղաքակիրթ առեւտրային հարաբերություններ, խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչները մի շարք արտոնություններ են ունենում, որոնք էլ ոչնչացնում են միջին եւ փոքր բիզնեսը, երբ խախտված է սոցիալական արդարության սկզբունքը` այլեւս ոչ մի հաշվարկ քաղաքացիներին չի հետաքրքրում, քանի որ դրանք հանգեցնում են սոցիալական ծանրաբեռնվածության բազմակի աճի», – ասել է Հայաստանի օմբուդսմենը:
Նրա խոսքերի համաձայն, այսօր արդեն երկրորդական հարց է` հիմնավորված է սակագնի հաշվարկը, թե՞ ոչ, քանի որ մարդիկ հնարավորություն չունեն նորմալ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու, որ կարգին փող աշխատեն:
Ա. Հարությունյանը ՀՀ կառավարությանը կոչ արեց Հայաստանի բնակիչների համար մշակել սոցիալական ծրագրի ծրար, քանի որ արդեն իսկ միջին բիզնեսը նույնպես վտանգված է: «Նախկինում մեզ բողոքներով չէին դիմում միջին բիզնեսի ներկայացուցիչները, իսկ հիմա արդեն նրանք էլ են դիմում», – ասել է Արմեն Հարությունյանը:
«Պետությունը չպետք է խնդիրների ողջ ծանրությունը բարդի ժողովրդի ուսերին, այլ հանրավորինս պետք է այն թեթեւացնի», – ասել է նա:

Сегодня на пресс-конференции в Ереване Омбудсмен Армении Армен Арутюнян затронул ряд вопросов, которые наиболее актуальны в обществе. В этом контексте он уделил особое внимание повышению тарифа на газ в Армении. Как сообщил Арутюнян, 24 февраля, он, в сопровождении представителей общественных организаций, встретился с председателем Комиссии по регулированию общественных услуг Робертом Назаряном с целью обсуждения вопроса повышения тарифа на газ. «К сожалению, диалог между представителями организаций и Назаряном не получился», – сказал Армен Арутюнян, добавив, что его офис не намерен вмешиваться в данную сферу.
По его словам, сами эксперты разделились на две группы – одна считает повышение цен на газ обоснованным, другая – нет. “Мы снова возвращаемся к той же проблеме, сталкиваясь с вопросом монополии. Когда не существует цивилизованных рыночных отношений, представители крупного бизнеса имеют ряд привилегий, которые уничтожают средний и малый бизнес, когда нарушен принцип социальной справедливости, никакие расчеты больше не интересуют граждан, поскольку они приводят к многократному росту социальной нагрузки», – сказал Омбудсмен Армении.
По его словам, сегодня уже второстепенный вопрос, обоснован расчет тарифа повышения, или нет, поскольку людям не дана возможность заниматься нормальной предпринимательской деятельностью, чтобы они нормально зарабатывали.
Арутюнян также призвал правительство РА разработать социальный пакет для граждан Армении, поскольку уже и средний бизнес находится под угрозой.«Прежде с жалобой к нам не обращались представители среднего бизнеса, а сейчас уже обращаются», – заметил Армен Арутюнян. «Государство не существует для того, чтобы всю тяжесть проблем взваливать на плечи народа, а облегчать по возможности эту тяжесть», – отметил Омбудсмен Армении.