25 Փետրվար 2010 - 13:30 AMT
«ՀՅ Դաշնակցության խմբակցության այն առաջարկը, թե Հայաստանի խորհրդարանը եւս պետք է իրավունք ունենա մասնակցել միջազգային պայմանագրերի ստորագրմանը, հասկանալի է եւ ընդունելի»,-ՀՀ ԱԺ նիստում ասել է ՀՀ խորհրդարանի պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանը:
Ըստ նրա, ՀՅԴ առաջարկությունն իրականում չի կարող ընդունվել, քանի որ ՀՀ Սահմանադրությունը դա թույլ չի տալիս: «Ըստ ՀՀ Սահմանդրության խորհրդարանը վավերացնում է կամ չեղյալ է հայտարարում միջազգային պայմանագրերը միայն Հայաստանի նախագահի առաջարկությամբ: Քանի որ, ցավոք, ըստ Սահմանադրության, խորհրդարանն իրավունք չունի հանդես գալ միջազգային պայամանագրի դենոնսացիայի կամ կասեցման նախաձեռնությամբ»,-ասել է նա:
Պատգամավորն առաջարկել է նաեւ, որ միջազգային պայմանագրերի դենոնսացիայի կամ կասեցման իրավունքը պահպանի միայն երկրի նախագահը, քանի որ նա է կնքում միջազգային պայմանագրերը: «Իսկ կառավարությունը պետք է իրավունք ունենա առաջարկել կասեցնել միջազգային պայմանագիրը»,-ասել է Վիկտոր Դալլաքյանը:

25 February 2010 - 13:30 AMT
"Proposal of the ARFD parliamentary group about involvement of the Armenian Parliament in negotiating of international treaties is understandable and acceptable for me," Armenian MP Viktor Dallakyan said.
However, according to him, that proposal cannot be applied in practice, since the Armenian Constitution does not allow that. "Under the Constitution the Parliament ratifies and denounces international treaties only by the president’ request. So unfortunately, according to RA Constitution, Parliament has no right to take the initiative to denounce or suspend a treaty," he stressed.
The MP also suggested to preserve the right of initiative to suspend or denounce international treaties only for the president, since he concludes international treaties. "A government should have the right to make proposals to suspend a treaty," Victor Dallakyan said.