25 Փետրվար 2010 - 13:30 AMT
«ՀՅ Դաշնակցության խմբակցության այն առաջարկը, թե Հայաստանի խորհրդարանը եւս պետք է իրավունք ունենա մասնակցել միջազգային պայմանագրերի ստորագրմանը, հասկանալի է եւ ընդունելի»,-ՀՀ ԱԺ նիստում ասել է ՀՀ խորհրդարանի պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանը:
Ըստ նրա, ՀՅԴ առաջարկությունն իրականում չի կարող ընդունվել, քանի որ ՀՀ Սահմանադրությունը դա թույլ չի տալիս: «Ըստ ՀՀ Սահմանդրության խորհրդարանը վավերացնում է կամ չեղյալ է հայտարարում միջազգային պայմանագրերը միայն Հայաստանի նախագահի առաջարկությամբ: Քանի որ, ցավոք, ըստ Սահմանադրության, խորհրդարանն իրավունք չունի հանդես գալ միջազգային պայամանագրի դենոնսացիայի կամ կասեցման նախաձեռնությամբ»,-ասել է նա:
Պատգամավորն առաջարկել է նաեւ, որ միջազգային պայմանագրերի դենոնսացիայի կամ կասեցման իրավունքը պահպանի միայն երկրի նախագահը, քանի որ նա է կնքում միջազգային պայմանագրերը: «Իսկ կառավարությունը պետք է իրավունք ունենա առաջարկել կասեցնել միջազգային պայմանագիրը»,-ասել է Վիկտոր Դալլաքյանը:

"Предложение фракции АРФ Дашнакцутюн (АРФД) о том, что парламент Армении тоже должен иметь право участвовать в заключении международных договоров, для меня понятно и приемлемо", – в ходе заседания НС РА заявил депутат парламента Армении Виктор Даллакян.
По его словам, предложение АРФД не может быть применено на деле, так как Конституция Армении этого не позволяет. "Согласно Конституции РА Парламент ратифицирует и денонсирует международные договора только по предложению президента Армении. Так что, к сожалению, по Конституции, парламент не имеет право выступить с инициативой денонсации или приостановления международного договора", – подчеркнул он.
Депутат также предложил, чтобы право на инициативу приостановления и денонсации международных договоров сохранилось только за президентом страны, поскольку он заключает международные договора. "А правительство должно иметь право выступить с предложениями о приостановлении международного договора", – отметил Виктор Даллакян.