25 Փետրվար 2010 - 14:37 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Կիեւում հանդիպել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների փոխպետքարտուղար Ֆիլիպ Գորդոնի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցեր:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը մեկ անգամ եւս ներկայացրել է պաշտոնական Երեւանի մոտեցումները գործընթացի ներկա փուլի վերաբերյալ եւ նշել, որ Հայաստանը հավատարիմ է Թուրքիայի հետ հարաբերություններն առանց նախապայմանների կարգավորելու սկզբունքին: Ֆիլիպ Գորդոնը վերահաստատել է Միացյալ Նահանգների աջակցությունն այս գործընթացին: Բարձր գնահատելով Հայաստանի Հանրապետության կառուցողական դիրքորոշումը հարաբերությունների կարգավորման բոլոր փուլերում` նա ընդգծել է, որ արձանագրությունների վավերացումը երկու երկրների խորհրդարաններում, առանց դրանք գոյություն ունեցող այլ խնդիրների հետ փոխկապակցելու, կարեւոր է հարաբերությունների կարգավորմանը հասնելու համար:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունն այսօր ուշ երեկոյան կվերադառնա Երեւան, հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունը:

Президент Армении Серж Саргсян в Киеве встретился с заместителем госсекретаря Соединенных Штатов Америки Филипом Гордоном. В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся процесса нормализации отношений между Арменией и Турцией.
Президент РА в очередной раз представил подходы официального Еревана относительно нынешнего этапа процесса и отметил, что Армения верна принципу урегулирования отношений с Турцией без предварительных условий. Филипп Гордон подтвердил поддержку Соединенными Штатами этому процессу. Высоко оценивая конструктивную позицию Армении на всех этапах нормализации отношений, он подчеркнул, что ратификация Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений в парламентах обеих стран, без увязывания их с другими существующими проблемами, важна для достижения урегулирования отношений.
Возглавляемая Сержем Саргсяном делегация сегодня поздно вечером вернется в Ереван, сообщает пресс-служба главы РА.