«Օրինաց երկիր» կուսակցությունը հանդես է եկել ՀՀ Քրեական օրենսգրքում ուղղումներ կատարելու վերաբերյալ օրենսդրական նախաձեռնությամբ, որով նախատեսվում է բարձրացնել Հայաստանում լրագրողների իրավունքների պաշտպանության աստիճանն իրենց պրոֆեսիոնալ գործունեության ոլորտում»,-ՀՀ ԱԺ-ում ճեպազրույցի ժամանակ ասել է «Օրինաց երկիր» կուսակցության պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանը:
Մարգարյանն ասել է, որ օրինագիծը գտնվում է երկրորդ ընթերցման փուլում: Պարզաբանելով օրինագծի էությունը` Մարգարյանն ասել է, որ այն տուգանք է նախատեսում նվազագույն աշխատավարձի 400-ապատիկի չափով լրագրողի պրոֆեսիոնալ գործունեությանը խոչընդոտելու համար: «Իսկ լրագրողի կյանքին կամ նրա մերձավորներին սպառնալու համար, օրինագծով նախատեսվում է 3-7 տարվա ազատազրկում»,-նշել է նա:

“Партия “Оринац еркир” выступила с законодательной инициативой о внесении поправок в Уголовном кодексе РА, которая предусматривает увеличение степени защищенности прав журналистов в Армении при осуществлении своей профессиональной деятельности”, – в ходе брифинга в НС РА сказал депутат парламентской фракции партии “Оринац еркир” Оганес Маргарян.
Маргарян сообщил, что законопроект находится на стадии второго чтения в армянском парламенте. Разъясняя суть законопроекта, Маргарян отметил, что он предусматривает штраф в четырехсоткратном размере минимальной зарплаты за препятствование профессиональной деятельности журналиста. “А за угрозы жизни журналиста или его родственникам законопроект предусматривает лишения свободы на срок 3-7 лет ”, – отметил он.