26 Փետրվար 2010 - 15:02 AMT
Ադրբեջանի հայերի համար Սումգայիթի իրադարձությունները ջրբաժան են անցյալի եւ ապագայի միջեւ: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է «Ադրբեջանի հայերի վեհաժողով» ՀԿ-ի ղեկավար Գրիգոր Այվազյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, այդ իրադարձությունները ցույց են տվել, որ հայերն ու ադրբեջանցիները մեկ պետության սահմաններում չեն կարող խաղաղ ապրել: «1988 թ. Ղարաբաղյան շարժումը պայքար էր ոչ միայն անկախության ու ազատության համար, այլեւ պայքար էր կյանքի եւ մահու», – ասել է Այվազյանը:
Սումգայիթի դեպքերին անդրադառնալով, Այվազյանն ասել է. «Բավական չէ, որ մենք լռում ենք իրականում եղածի մասին, իսկ Ադրբեջանն իր սուտը քարոզում է ողջ աշխարհով մեկ` կեղծելով պատմական իրադարձությունները, իրեն էլ ներկայացնելով որպես զոհ»: Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ Սումգայիթում պետական մակարդակով հայ ժողովրդի դեմ ցեղասպանություն էր կազմակերպված:
«Ադրբեջանն ուզում է «Խոջալուի դեպքերը» համարժեք դարձնել Սումգայիթի դեպքերին եւ միջազգային հասարակայնության ուշադրությունը շեղել սեփական հանցագործ քաղաքականությունից», – ասել է Այվազյանը, ավելացնելով, որ վեհաժողովը անուշադրության չի մատնի այդ հանցագործությունը:

Событие в Сумгаите стало водоразделом между прошлым и будущим для армян Азербайджана. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель НПО «Ассамблея армян Азербайджана» Григорий Айвазян. По его словам, данное событие показало, что армяне и азербайджанцы не смогут мирно жить в границах одного государства. “Карабахское движение 1988 года было борьбой не только за независимость и свободу, а борьбой жизни и смерти”, – сказал Айвазян.
Касаясь событий в Сумгаите, Айвазян отметил: “Не хватает того, что мы молчим о том, что произошло на самом деле, а Азербайджан пропагандирует свою ложь по всему миру, искажая исторические события, представляя себя в роли жертвы”. При этом он подчеркнул, что события в Сумгаите были спланированным на государственном уровне геноцидом в отношении мирного армянского населения.
“Азербайджан желает превратить «события в Ходжалу» в некий противовес событиям в Сумгаите и отвлечь внимание международной общественности от собственной преступной политики”, – заметил Айвазян, добавив, что Ассамблея не оставит данное преступление безнаказанным.