26 Փետրվար 2010 - 15:29 AMT
«1988 թ. փետրվարի 28-29-ին Ադրբեջանի կառավարության ծրագրած բռնություններից հետո, որ հետագայում անվանվեցին ջարդեր, 500 հազ. ադրբեջանահայ արտագաղթածներից 360 հազ. մարդ հաստատվել է Հայաստանում` փախստականի կարգավիճակով», – փետրվարի 24-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Հայաստանի տարածքային կառավարման եւ միգրացիայի նախարարության միգրացիոն վարչության պետ Գագիկ Եգանյանը:
Վարչության պետի խոսքերի համաձայն, այսօր փախստականներն ունեն մի շարք առաջնահերթ խնդիրներ` զբաղվածության, հասարակական ծառայություններից օգտվելու, սակայն ամենաառաջնայինը նրանց համար բնակարանային հարցն է, որի «լուծմամբ ակտիվորեն զբաղվում է պետությունը»:
Նա ընդգծել է, որ 2004 թ. Հայաստանի կառավարությունը պարտավորվել է 3470 ընտանիքի ապահովել բնակարանով: «Այդ ծրագրի շրջանակներում արդեն 2005 թ. 1000 ընտանիք ստացել է Հայաստանի տարբեր շրջաններում բնակարան ձեռք բերելու արտոնագիր: Նրանցից 700-ն այդ արտոնագրերը իրացրել է, իսկ 300-ը տարբեր պատճառներով դեռ չի կարողացել», – ընդգծել է Գագիկ Եգանյանը, ավելացնելով, որ ներկայում Երեւանում առավել կարիքավոր է համարվում 1200 ընտանիք:
«Այս ծրագրի իրականացման համար անհրաժեշտ կլինի 40 մլն. դոլար, ինչը լրացուցիչ ծանրաբեռնվածություն է երկրի բյուջեի համար: Այդ պատճառով մենք որոշել ենք այս տարի անցկացնել միջազգային մեծ համաժողով` դոնոր կազմակերպությունների մասնակցությամբ, որոնք կարող են այս ծրագրին ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել», – ասել է վարչության պետը:
Նա ավելացրել է, որ բանակցություններ են վարվում մշտական աշխատանքային խումբ ստեղծելու ուղղությամբ, որը զբաղվելու է համաժողովի անցկացման նախապատրաստմամբ, որն անցկացվելու է 2010 թ. հոկտեմբեր-նոյեմբերին:
«Այս տարի ֆինասատնտեսական ճգնաժամի հետեւանքով կառավարությունը գումար չի տրամադրել փախստականներին բնակարանով ապահովելու ծրագրի համար, սակայն միջազգային կազմակերպությունների տրամադրած միջոցները կարող են այդ ծախսերը փակել, քանի որ համաժողովն անցկացվելու է ՄԱԿ-ի փախստականների գործերով գերագույն կոմիսարիատի հետ համատեղ», – ընդգծել է Գագիկ Եգանյանը:

26 Февраль 2010 - 15:29 AMT
“После спланированного правительством Азербайджана 27-29 февраля 1988 года насилия, названного позднее погромами, из 500 тыс. переселенных из Азербайджана армян 360 тыс. человек обосновались в Армении в качестве беженцев”,- сообщил на пресс-конференции 26 февраля начальник миграционной службы Министерства территориального управления Армении Гагик Еганян.
По словам начальника управления, на сегодняшний день у беженцев есть несколько приоритетных проблем – проблема занятости, пользования услугами общественных служб, однако наиболее приоритетной для беженцев является проблема обеспечения жильем, «решением которой наиболее активно занимается государство».
Он подчеркнул, что в 2004 году правительство Армении обязалось обеспечить жильем 3470 семей. “В рамках этой программы уже в 2005 году 1000 семей получила сертификаты на приобретение жилья в различных областях Армении, 700 из них реализовали эти сертификаты, а 300 по разным причинам не смогли”,- подчеркнул Гагик Еганян, добавив, что в Ереване сейчас наиболее нуждающимися считаются 1200 семей.
“На осуществление данной программы понадобится 40 млн. долларов, что, безусловно, является дополнительной нагрузкой на бюджет страны. Поэтому мы решили в этом году провести большой международный форум с участием организаций-доноров, которые смогут оказать финансовую поддержку для осуществления этой программы”,- подчеркнул начальник управления.
Он добавил также, что сейчас ведутся переговоры по созданию постоянной рабочей группы, которая займется подготовкой проведения форума, который состоится приблизительно в октябре-ноябре 2010 года.
“В этом году, в связи с финансово-экономическим кризисом, правительство не выделило денег на программу обеспечения жильем беженцев, однако средства, предоставленные международными организациями, могут покрыть эти расходы во много раз, так как форум будет проходить совместно с Верховным комиссариатом ООН по делам беженцев”,- подчеркнул Гагик Еганян.