26 Փետրվար 2010 - 18:07 AMT
«Այլատյացության կանխարգելման նախաձեռնության» կողմից պատրաստված Xosali.net (www.xosali.net)կայքը 2 օրում ենթարկվել է բազմաթիվ հակերային գրոհների, որոնք հաջողել է կանխարգելել: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին հայտնել է կազմակերպությունը: Xosali.net նախագծի կայքում, որի շնորհանդեսը տեղի էր ունեցել փետրվարի 24-ին, ներկայացվել են կեղծարարությունների եւ կեղծիքների ապացույցներ, որոնք օգտագործում է ադրբեջանական մամուլը Հայաստանի հետ տեղեկատվական պատերազմում: Երկու օրում կայքն ունեցել է ավելի քան 10 000 այցելու.կայքի լսարանի մեծ մասը Եվրոպայից է, Ռուսաստանից եւ Ադրբեջանից: Կայքի բացման մասին տեղեկատվությունը ուղարկվել է պետական կառույցներ, ԶԼՄ-ներ, Ադրբեջանի ոչ պաշտոնական կազմակերպություններ, որից հետո Ադրբեջանից այցելուների թիվն աճել է :
Նախագծի փորձագետները նկատել են Թուրքիայում քրդական կոտորածների զոհերի, Սրեբրենիցայի (Բոսնիա եւ Հերցեգովինա) ջարդերի 20 լուսանկարներ, որոնք ադրբեջանական կողմից ներկայացվում են որպես 1992-ի փետրվարի 26-ի Աղդամի դեպքերի ժամանակ մահացածներ` Խոջալու գյուղի բնակիչները:
Արդեն պատրաստ են Xosali.net կայքի ռուսերեն, անգլերեն, ադրբեջաներեն եւ գերմաներեն տարբերակները, իսկ ապագայում գործելու են նաեւ ֆրանսերեն եւ պարսկերեն տարբերակները: Նախագծին աջակցում են Openarmenia.com ֆորումի եւ ՀՀ նախագահին աշխատակազմին առընթեր Հասարակական կապերի եւ տեղեկատվության կենտրոնի օգտագործողները:

Сайт Xocali.net (www.xocali.net), подготовленный “Инициативой по предотвращению ксенофобии” за два дня существования подвергся многочисленным хакерским атакам, которые удалось предотвратить. Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в организации “Инициатива по предотвращению ксенофобии”. На сайте проекта Xocali.net, презентация которого состоялась 24 февраля, представлены доказательства фальсификаций и подлогов, которые использует азербайджанская пропаганда в информационной войне с Арменией. За два дня сайт посетили более 10 000 человек: большая часть аудитории сайта из Европы, России и Азербайджана. Информация об открытии сайта была разослана в госструктуры, СМИ и неправительственным организациям Азербайджана, после чего число посетителей из Азербайджана возросло.
Эксперты проекта обнаружили порядка 20 фотографий жертв курдских погромов в Турции, резни в Сребреннице (Босния и Герцеговина) и др., которые представляются азербайджанской стороной в качестве погибших во время агдамских событий 26 февраля 1992 года, когда погибли жители поселка Хождалу (Ходжалы).
Уже готовы русская английская и азербайджанская и немецкая версии сайта Xocali.net, а в будущем будут задействованы также французская и персидская версии. Проекту содействуют пользователи форума Openarmenia.com и Центр общественных связей и информации при аппарате президента РА.