Մարտի 2-ին Երեւանի «Ակադեմիա» պատկերասրահում տեղի կունենա Զավեն Խաչիկյանի «54321.. մենք գալիս ենք մանկությունից» գրքի շնորհանդեսը: Նույն օրը տեղի կունենա լուսանկարների գրքում ներկայացված որոշ լուսանկարների ցուցահանդեսը:
«Այս գիրքը չի կարելի ալբոմ անվանել, սա հենց լուսանկարների գիրք է, որոնք կարելի է ընթերցել ու ներկայացանել տարբեր համատեքստում: Այնտեղ ներկայացված են վերջին 25 տարում արված երեխաների լուսանկարները: Նրանցից մի քանիսը բավականին հայտնի են, տպագրվել են տարբեր պարբերականներում, իսկ մի մասը ցուցարդվում է առաջին անգամ»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին են պատմել լուսանկարչի ստուդիայում:
«2010 թվականն է եւ ես 54 տարեկան եմ, լուսանկրել եմ շատ մարդկանց, երեխաներ, երեխաներ…որոնց ուսերին տարիների կուտակած բեռը դրեցին եւ մի փոքրիկ արահետ բացեցինք դեպի առաջ…»,-այսպես է բնութագրել իր աշխատանքը Զ.Խաչիկյանը:
Ցուցահանդեսում, որը կտեւի մինչեւ մարտի 3-ը, կցուցադրվեն Զ.Խաչիկյանի շուրջ 25 լուսանկարներ, որոնց վրա երեխաներ են պատկերված` պատերազմում փախստականներից մինչեւ փողոցում խաղացող երեխաներ: Այնտեղ կներկայացվեն նաեւ Հայաստանի ու Արցախի Հանրապետության տարբեր մարզերում:

2 марта в ереванском выставочном зале “Академия” состоится презентация книги фотографий Завена Хачикяна “54321… мы приходим из детства”. В тот же день состоится выставка некоторых представленных в книге фотографий.
“Эту книгу нельзя назвать альбомом, это именно книга фотографий, которые можно прочитать и представить в различных контекстах. В ней представлены фотографии детей, сделанные Завеном Хачикяном за последние 25 лет. Некоторые из них довольно известные, были напечатаны в различных изданиях, а некоторые будут показаны впервые”,- рассказали корреспонденту PanARMNENIAN.Net в студии фотографа.
«2010 год и мне 54 года, я сфотографировал множество людей, детей, детей… на чьи плечи мы положили тяжелую ношу и открыли узенькую тропинку в будущее», – так охарактеризовал свою работу Завен Хачикян.
На выставке, которая продлится до 3 марта, будут представлены около 25 фотографий Завена Хачикяна, изображающих детей: от беженцев во время войны, до детей, играющих на улице. Там же будут выставлены фотографии детей, сделанные в разных областях Армении и Республики Арцах.