Մարտի 5-ին «100 Grad» փառատոնի շրջանակներում Բեռլինի «Hebbel am Ufer» թատրոնում կներկայացվի «Նա մարդասպան չէ» փաստագրական ներկայացումը, որը պատմում է Հայոց ցեղասպանության մասին: Ներկայացման պրեմիերան տեղի ունեցավ փետրվարի 12-ին, Բեռլինի Heimathafen թատրոնում, որից հետո երկրորդ անգամ ներկայացվեց փետրվարի 19-ին:
Հայաստանից, Թուրքիայից, Ֆրանսիայից եւ Գերմանիայից հինգ դերասան կարդալու են Սողոմոն Թեհլերյանի դեմ դատավարության գործընթացի արձանագրությունների սղագրություններից հատվածներ, ներկայացման երաժշտությունը ապահովելու է մեկ երաժիշտ: Դատավարությունը տեղի է ունեցել 1921 թ., Բեռլինում:
Արձանագրությունն առաջին անգամ հրապարակել է 1921 թ. Բեռլինի հրատարակչական ընկերությունը` «W8 քաղաքականության համար»: Դրանից հեո արձանագրությունը 1980-1985 թթ. վերստին հրատարակում է «Խոստովանության աշխատանքային խումբ» կազմակերպության նախագահ, հայագետ Թեսսա Հոֆմանը:
«Ամեն անգամ ներկայացումից առաջ Թեսսա Հոֆմանը համառոտ պատմում է պատմական իրադարձությունների մասին, որից հետո 5 դերասանների միջոցով ներկայացնում ենք բոլոր կերպարներին` ընթերցելով դատական գործընթացի արձանագրությունները: Բեմադրության նպատակն է` նպաստել գործընթացին մասնակից երկրների եւ ժողովուրդների փոխհամաձայնությանն ու հաշտեցմանը», – PanARMENIAN.NET-ի թղթակցին պատմում էր ներկայացման դերասաններից Ստեփան Գանթրալյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, պրեմիերայի ժամանակ հանդիսատեսների մեծամասնությունը հայեր էին, իսկ արդեն ներկայացման երկրորդ ցուցադրության ժամանակ հանդիսատեսների շարքում էին գերմանացիներ, թուրքեր, քրդեր:
«Տոմսերն ամեն անգամ վաճառվում էին ամբողջությամբ եւ արագությամբ: Դահլիճում մոտավորապես 80-100 մարդ էր ներկա, ինչն ուրախացնում է», – ասել է Ստեփան Գանթրալյանը:
Ներկայացման մեջ խաղում են` Բիրտե Ֆլինտը, Վիկտորյա Բիսկոն, Մարգո Բինդերը, Թունքեյ Գարին, Ստեփան Գանթրալյանը, իսկ դաշնամուրային նվագակցությամբ հանդես է գալիս Վինսենտ Ջուլիեն Պիոտը:

5-го марта в рамках фестиваля “100 Grad” в берлинском театре “Hebbel am Ufer” будет представлена постановка в жанре документального театра “Это не я убийца”, в ходе которой рассказывается о Геноциде армян. Премьера спектакля состоялась 12 февраля в берлинском театре “Heimathafen”, после чего была сыграна во второй раз 19 февраля.
5 актеров и один музыкант, по происхождению из Армении, Турции, Франции и Германии будут зачитывать отрывки из стенографии протокола судебного процесса над Согомоном Тейлеряном, который проходил в уголовном суде Берлина в 1921 году.
Протокол впервые был опубликован в 1921 году “Берлинским издательским обществом для политики W8”. После чего протокол снова издала председатель организации “Рабочая группа признание” арменовед Тесса Хоффман в 1980-1985 гг.
“ Каждый раз перед спектаклем Тесса Хоффман коротко рассказывает об исторических событиях, после чего 5 актерами мы олицетворяем все образы, зачитывая записи процесса. Цель постановки – способствовать примирению и взаимопониманию народов и стран, замешанных в процессе”, – рассказал один из актеров-участников постановки Степан Гантралян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.NET.
По его словам, на премьере большая часть зрителей были армяне, но во второй раз -немцы, турки и курды.
“Билеты каждый раз до последнего были проданы. Около 80 до 100 человек присутствовало в зале, что, конечно, только радует”,- заключил Степан Гантралян.
В спектакле играют Бирте Флинт, Виктория Биско, Марго Биндер, Тункей Гари, Степан Гантралян. На фортепиано – Винсент Джулиен Пиот.