27 Փետրվար 2010 - 15:10 AMT
2008 թ-ի մարտի 1-ի իրադարձությունների զոհերի ազգականները դժգոհ են Ջոն Պրեսքոթի եւ Ջորջ Կոլոմբյեի աշխատանքով
2008 թ-ի մարտի 1-ի իրադարձությունների զոհերի ազգականները նամակով դիմել են ԵԽԽՎ, որում իրենց վրդովմունք են հայտնել Հայաստանի վերաբերյալ համազեկուցողներ, մոնիթորինգային հանձնաժողովի անդամներ Ջոն Պրեսքոթի եւ Ջորջ Կոլոմբյեի վերաբերմունքով: Նրանց համար անհասկանալի է համազեկուցողների դիրքորոշումը:
«Ջոն Պրեսքոթին եւ Ջորջ Կոլոմբյեն լավ գիտեն, որ Հայաստանի իշխանությունները դիտմամբ չեն բացահայտում այդ իրադարձությունների իրական մեղավորներին, սակայն, դրա հետ մեկ տեղ պահանջում են բարեփոխումների իրականացման գրաֆիկը, որոնք առաջարկվել են մարտի 1-ի իրադարձությունների վերաբերյալ խորհրդարանական ժամանակավոր հանձնաժողովի կողմից», – նշված է դիմումի մեջ:
Զոհվածների ազգականները առաջարկում են մարտի 12-ին տեղի ունեցող Հայաստանի վերաբերյալ ԵԽԽՎ-ի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկման առարկա դարձնել նաեւ այդ հարցը:

Родственники жертв событий 1-го марта 2008 года обратились с письмом в ПАСЕ, в котором выразили возмущение относительно поведения членов мониторинговой комиссии, содокладчиков по Армении Джона Прескотта и Жоржа Коломбье. Для них уже непонятна позиция содокладчиков по трагическим событиям 1-го марта.
“Джон Прескотт и Жорж Коломбье хорошо знают, что власти Армении преднамеренно не раскрывают истинных виновников первомартовских событий, но в тоже время требуют графика осуществления реформ, предложенных парламентской временной комиссией по событиям 1-го марта 2008 года”, – отмечено в заявлении.
Родственники погибших предлагают в ходе предстоящего12-го марта в Париже заседания постоянной комиссии ПАСЕ по Армении сделать предметом обсуждения также и это заявление.
Они выразили желание встретиться с содокладчиками Джоном Прескоттом и Жоржем Коломбье, когда последние приедут в Армению.