28 Փետրվար 2010 - 11:52 AMT
Հայաստանի բժիշկները ստիպված են ոչ միայն պայքարել քաղցկեղային հիվանդությունների դեմ, այլեւ գտնել դրանց բուժման միջոցն
Սակայն երեխաների մոտ այդ շրջանն ավելի կարճ է տեւում, քան մեծահասակների մոտ, այդ պատճառով բուժվում է ավելի շուտ: «Եթե բուժումից երկու տարի անց հիվանդությունը չի կրկնվում, ապա երեխան միանգամայն առողջ է համարվում: Ես ընդգծում եմ, որ մենք ոչ թե կյանքի երկարատեւությունն ենք ապահովում, այլ ամողջովին բուժում ենք այդ հիվանդությունից», – ասում է Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի մանկական ուռուցքաբանության եւ քիմիաթերապիայի բաժնի ղեկավար պրոֆեսոր Գրիգոր Բադալյանը:
Հայաստանում բուժվում են ավելի քան 65% քաղցկեղով հիվանդ երեխաներ, իսկ հայ բժիշկների ջանքերի շնորհիվ մեր երկրում 62% -ը բուժվում է այդպիսի հիվանդություններից, որը դեռ 10 տարի առաջ համարվում էր անբուժելի:
Ուռուցքը կարող է առաջ գալ յուրաքանչյուր տարիքում, բայց դրա ակտիվացման ժամանակը 2-4 եւ 10-12 տարեկանում է: «Վերջերս մենք մեծ հաջողությամբ վիրահատեցինք 20 օրական երեխայի», – պատմում էր Գրիգոր Բադալյանը:
Լինում են դեպքեր, երբ բժիշկներն էլ չեն կողմնորոշվում, արդյոք արժե սկսել բուժումը: «Օրերս մեր կենտրոն մի հիվանդ այցելեց, որի հիվանդությունը բարձիթողի վիճակում էր, սակայն մեկ ամիս բուժվելուց հետո նա տուն է գնում», – հիշողություններն էր պատմում պրոֆեսորը:
Այսպիսի արդյունքներն, իհարկե, շատ հուսադրում են, մեր երկրում լավ բժշկական սարքավորումներ եւ գերազանց մասնագետներ կան, ընդ որում, ե'ւ ավագ սերնդի ներկայացուցիչների, ե'ւ երիտասարդ մասնագետների շրջանում: Սակայն մեկ հիմնախնդիր կա, որի դեմ բժիշկները ոչինչ չեն կարողանում անել` ֆինանսական խնդիրը: Ուռուցքային հիվանդությունների բուժումը շատ թանկ արժի, եւ բոլորը չէ, որ ի վիճակի են վճարել: Բուժման ընթացքում անհրաժեշտ է շատ թանկ դեղեր գնել:
Որոշ դեպքերում պետությունը բուժման համար վճարում է` ամեն հիվանդ երեխայի համար 190 հազ. դրամ: Սակայն սա չնչին գումար է, որը միայն ծախսվում է բազային դեղերի գնման համար: Ավելի լավ եւ լուրջ բուժման համար անհրաժեշտ է խոշոր գումար: Պրոֆեսորը ցնցող փաստեր էր բերում` ամեն տարի Հայաստանում մի քանի երեխա է մահանում միայն այն պատճառով, որ նրա բուժման համար գումար չի լինում: «Մենք, իհարկե, փորձում ենք այդ երեխաներին այլ դեղեր նշանակել, այլ կերպ օգնել, սակայն այդպիսով կորցնում ենք շատ թանկ ժամանակը, իսկ այդպիսի հիվանդությունները բուժելու համար պետք է պահպանել հստակ բուժման կարգը»:
Ամբողջ աշխարհում լայնորեն տարածված են եւ ակտիվորեն գործում են քաղցկեղով հիվանդ երեխաների աջակցության հիմնադրամներ: Նրանց տրամադրած միջոցներով գնվում են անհրաժեշտ դեղերն ու սարքավորումները: «Ես էլ կուզեի այդպիսի հիմնադրամ ստեղծել Հայաստանում: Այնտեղ հավաքված գումարը կտրամադրվեր դեղորայք գնելու համար», – իր մտահոգությունները մեզ հետ կիսեց ՈւԱԿ-ի մանկական ուռուցքաբանության եւ քիմիաթերապիայի բաժնի ղեկավարը: Այդ նպատակին հասնելու համար բժիշկը հասարակական կազմակերպությունների համագործակցությամբ կազմակերպում է բարեգործական համերգներ եւ ճաշկերույթներ: Այդպիսի ճաշկերույթներից մեկը տեղի ունեցավ փետրվարի 18-ին: «Ճաշկերույթին մասնակցում էին 60 բարձրաստիճան հյուրեր` Հայաստանի պաշտոնյաներ, տարբեր երկրների դեսպաններ, հիվանդանոցների ղեկավարներ, գործարարներ: Ես զեկույց կարդացի գործող ծրագրի մասին, որից հետո ցանկացողները կարողացան իրենց նվիրատվությունները կատարել: Այդ օրը հավաքեցինք 6000 դոլար, որը օգտագործվելու է երեխաների բուժման համար: Մենք չենք կարող ծրագրել, թե ում բաժին կհասնի գումարը, մենք պետք է արագ գործենք: Երբ որեւէ երեխայի բուժման համար գումարը չի բավականացնում, մենք հենց տեղում նրան տրամադրում ենք այն», – պատմում էր Գրիգոր Բադալյանը:
Այն երեխաները, որոնք բուժվում են ՈւԱԿ-ում, հաճախ գլխի են ընկնում, բայց չեն գիտակցում իրենց հիվանդության մասին: Ոմանք բուժվելուց հետո բացեիբաց պատմում են իրենց հիվանդության մասին, եւ թե ինչպես են այն հաղթահարել: «Հունիսին ես ուզում եմ հավաքել բուժված բոլոր երեխաներին, որոնցից շատերն արդեն երեխաներ ունեն` ծնողներ են: Կարծում եմ, մենք միասին մեծ ակցիա կկազմակերպենք», – ասաց պրոֆեսորը:
Աստված տա մինչեւ հունիս բուժվածների թիվն ավելանա, որպեսզի մեծամասշտաբ ակցիա կազմակերպվի, որի նմանը երբեւէ չի եղել:

Однако у детей этот период длится намного меньше, чем у взрослых, и результат лечения проявляется гораздо раньше. “Если через 2 года после лечения болезнь не повторяется, то ребенок считается абсолютно здоровым. Я подчеркиваю, что мы не обеспечиваем продолжительность жизни, а полностью излечиваем детей от этой болезни”,- утверждает руководитель отделения детской онкологии и химиотерапии Национального центра онкологии (НЦО), профессор Григорий Бадалян.
В Армении излечивается более 65% детей, больных раком, и стараниями армянских врачей в нашей стране лечится 62% таких заболеваний, которые еще 10 лет назад считались практически неизлечимыми.
Рак может возникнуть в любом возрасте, но пики его активности – это 2-4 года и 10-12 лет. “А недавно мы сделали благополучную операцию даже 20-дневному ребенку”,- рассказал Григорий Бадалян.
Бывают даже случаи, когда врачи не знают, стоит ли начинать лечение. “Недавно в наш центр поступил пациент, болезнь которого была слишком запущена, однако через месяц лечения он самостоятельно отправился домой”,- вспоминал профессор.
Такие результаты, конечно, очень вдохновляют, в нашей стране есть достаточно хорошее медицинское оборудование и отличные кадры, причем как представители старшего поколения, так и молодые специалисты, однако часто возникает еще одна проблема, справится с которой врачам не под силу. Это проблема финансов: лечение раковых заболеваний стоит очень дорого, и не всегда люди оказываются в состоянии его оплатить. А для курса лечения нужно систематически покупать достаточно дорогие лекарства.
В некоторых случаях лечение берет на себя государство, выделяя на каждого больного ребенка 190 тыс. драм. Но это очень маленькие суммы, которые покрывают лишь расходы на базовые лекарства. На серьезное лечение нужны гораздо более крупные суммы. Профессор Бадалян привел шокирующие факты: ежегодно в Армении умирает несколько детей только потому, что на их лечение не хватило денег: “Мы, конечно, стараемся прописать ему другие лекарства или как-либо помочь, однако, делая это, мы теряем драгоценное время. А при лечении таких заболеваний нужно придерживаться точного графика”.
Во всем мире широко распространены и активно действуют фонды в поддержку детей, больных раком. На предоставленные ими средства закупаются необходимые лекарства и оборудование. “Я бы хотел создать подобный фонд в Армении. Средства от него пойдут на приобретение лекарств”,- поделился своим намерением руководитель отделения детской онкологии и химиотерапии НЦО. Для достижения поставленной цели, врач, при сотрудничестве с общественными организациями, организовывает благотворительные концерты и ужины. Один из таких ужинов прошел 18 февраля. “На нем присутствовали 60 высокопоставленных гостей: чиновники из Армении, послы различных стран, руководители больниц, бизнесмены. Я представил доклад о существующей программе, после чего желающие смогли передать свои пожертвования. Мы набрали около 6000 долларов, и эти деньги пойдут на лечение детей. Мы не можем спланировать, кому они достанутся, так как действовать нужно быстро. И когда какому-либо из детей на месте не хватит денег на лечение, мы предоставим ему эту сумму”,- рассказал Григорий Бадалян.
Дети, лечащиеся в НЦО, иногда догадываются о своей болезни, но часто не знают о ней. Однако после лечения некоторые из них открыто рассказывают о своей болезни, и о том, как они справились с ней. “И в июне я планирую собрать всех излеченных мной пациентов, многие из которых уже сами являются родителями. Думаю, мы устроим большую акцию”,- рассказал профессор.
И пускай к июню излечившихся станет гораздо больше, чтобы можно было устроить грандиозную по своим масштабам акцию жизни.