Փետրվարի 15-ին, «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցությունը գրավոր դիմել էր ՀՀ ԱԺ-ի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին: Դիմումի մեջ առաջարկվել էր, որ Հայաստանի խորհրդարան ներկայացված Արձանագրությունները քննարկվեն ոչ միայն պրոֆիլային հանձնաժողովում, այլ խորհրդարանի բոլոր 12 մշտական հանձնաժողովներում: «Արձանագրությունների վավերացման հավանականությունը կազդի Հայաստանի բոլոր ոլորտների վրա (քաղաքականություն, տնտեսություն, մշակույթ եւ այլն), դրա համար պետք է հնարավորություն տալ, որպեսզի ՀՀ ԱԺ-ի նիստի ընթացքում բոլոր հանձնաժողովերի ներկայացուցիչները հանդես գան Արձանագրությունների հնարավոր ազդեցությունների մասին զեկույցներով», – ընդգծվել է նամակում:
Առաջ անցնելով պետք է ասել, որ տվյալ նախաձեռնությունը աջակցություն չի ստացել խորհրդարանականների կողմից, բացառությամբ Դաշնակցության խմբակցության, որը հայտարարել է, որ քայլեր կձեռնարկի տվյալ ուղղությամբ: Սակայն շաբաթվա ընթացքում ոչինչ չփոխվեց, եւ ավելին, փետրվարի 19-ին ՀՀ ԱԺ-ի պետա-իրավական հարցերի հանձնաժողովը մերժել է «Ժառանգություն» կուսակցության խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանի Արձանագրությունները քննարկելու եւ դրանց վերաբերյալ խորհրդարանական լսումներ կազմակերպելու մասին առաջարկությունը:
Երկուշաբթի օրը մամլո ասուլիս հրավիրեց ՀՀ ԱԺ նախկին խոսնակ, ՀՀԿ-ն անդամ, պատգամավոր Տիգրան Թորոսյանը: Նա քննադատորեն է գնահատել իշխանական կոալիցիան ներկայացնող պատգամավորների Արձանագրությունները վավերացնելու քվեարկության ժամանակ նրանց անկախ լինելու փաստը: «Երբ գործը հասնի ԱԺ-ում Արձանագրությունների վավերացմանը, ամեն ինչ կլինի այնպես, ինչպես մենք գիտենք: Այսինքն, կոալիցիան ներկայացնող պատգամավորները քվեարկելու են ճնշման տակ», – ընդգծել է նա: Թորոսյանը թերահավատորեն է վերաբերվում նաեւ ընդդիմության ներուժին, որը փորձում է թույլ չտալ Արձանագրությունների վավերացումը: Նա նկատել է, որ ընդդիմության պայքարն Արձանագրությունների դեմ, համազգային դաշտից տեղափոխվել է միջկուսակցական պայքարի ոլորտ, ինչը եւ դարձավ ընդդիմության պառակտման պատճառը:
Մեկ այլ մամլո ասուլիսում, որը տեղի ունեցավ երկուշաբթի օրը, ելույթ ունեցան ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը եւ ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչ Կարապետ Ռուբինյանը: Արձանագրությունների վերաբերյալ նրանք հայտնեցին տարբեր կարծիքներ: Եթե ՀՀԿ-ի ներկայացուցիչ Գագիկ Մինասյանը հերթական անգամ սատարել է նախագահի քաղաքական կուրսին, կարծելով, որ Արձանագրություններում չկան նախապայմաններ, ապա ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչը դրանք ուղղակի անվանել է «դավաճանական պայմանագիր», քանի որ Արձանագրությունները բխում են միայն Թուրքիայի շահերից: Իր դիրքորոշումը Ռուբինյանը հիմնավորել է նրանով, որ «արդեն եղել է ՀՀ-ի իշխանությունների Թուրքիայի հետ պատմական հարցերով միջկառավարական ենթահանձնաժողովի ստեղծմանը համաձայնվելու նախադեպը»:
Դրա հետ կտրականապես չհամաձայնվեց Գագիկ Մինասյանը, նշելով, որ Հայոց ցեղասպանությունը չի կարող քննարկման առարկա լինել, եւ որ դրա վերաբերյալ կա ՀՀ ՍԴ-ի համապատասխան որոշումը: «Հայաստանը կանի ամեն ինչ, որպեսզի Հայոց ցեղասպանությունը ստանա միջազգային ճանաչում», – ավելացրել է նա:
Երեքշաբթի օրը սկսվեց ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հայտարարությամբ, որը բանավիճելով իր ադրբեջանական պաշտոնակից Էլմար Մամեդյարովի հետ «բռնազավթված տարածքների եւ ադրբեջանական փախստականներին տները վերադարձնելու» հարցի վերաբերյալ, ասել է. «կարեւոր չէ, թե ով եւ ինչ է խոսում, կարեւորնն այն է, թե ով է որոշում: Իսկ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը որոշում է Ղարաբաղի ժողովուրդը»: Նա ընդգծել է, որ այդպիսի մոտեցում նշված է Մադրիդյան սկզբունքների որոշ դրույթներում: Նալբանդյանը մեղադրել է Բաքվին հակամարտության կարգավորմանը խոչընդոտելու մեջ, եւ ավելացրել, որ «առանց ԼՂՀ-ի մասնակցության բանակցային գործընթացում չի գրանցվի առաջխաղացում»: ԱԳ նախարարը նաեւ անդրադարձավ Մարտակերտի, Մարտունու եւ Շահումյանի տարածքների հարցին, որոնք Ադրբեջանի օկուպացիայի տակ են գտնվում եւ պետք է վերադարձվեն Արցախին, որպես հակամարտության հետեւանքների վերացման պայման:
Փետրվարի 16-ն Երեւանում սկսվել էր «Երկրապահ» կամավորների միության 8-րդ համագումարը: Համագումարի ընթացքում ընտրվել էր կազմակերպության վարչության կազմը եւ վերստուգիչ հանձնաժողովը: «Երկրապահի» վարչության անդամները կազմակերպության վարչության նախագահ վերընտրեցին գեներալ-լեյտենանտ Մանվել Գրիգորյանին: Համագումարը հայտարարություն ընդունեց, որտեղ մասնավորապես նշված է, որ «Երկրապահ» կամավորականների միությունը կար եւ մնում է Արցախի անվտանգության եւ խաղաղության պաշտպանը: Հայտարարության մեջ կազմակերպությունը կարեւորեց Հայաստանի ժողովրդի ներքին միասնությանը, ինչը թույլ կտա բացառել այնպիսի ողբերգություններ, ինչպիսիք են «հոկտեմբերի 27-ը» եւ «մարտի 1-ը»:
Փետրվարի 16-ին խորհրդարանի փոխխոսնակ Արեւիկ Պետրոսյանը եւ Հայաստանի խորհրդարանական կուսակցությունները հանդիպել են Ղազախստանի պատվիրակության հետ, որը գլխավորում էր ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ղազախստանի ԱԳ նախարար Կանատ Սաուդաբաեւը: Հանդիպման ընթացքում Պետրոսյանը նշել է, որ Հայաստանը կարեւորում է ԵԱՀԿ-ի հետ համագործակցությանը, որի դերը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մեջ շատ նշանակալի է: Տվյալ հարցի շուրջ կուսակցությունները ներկայացրեցին իրենց դիրքորոշումները: «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանը նշել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է լուծվի միջազգային սկզբունքների հիման վրա, կարեւորելով ազգերի ինքնորոշման իրավունքը: Իր հերթին Դաշնակցության խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը ԵԱՀԿ նախագահին առաջարկել է մոնիթորինգ անցկացրել, որպեսզի վերահսկվեն Ղարաբաղի ժողովրդավարական ինստիտուտները, ինչը լավ քայլ կլինի հակամարտության լուծման համար: Իր կարծիքը հայտնեց նաեւ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը, որը հայտարարել է, որ ԼՂՀ-ի անկախության ճանաչումը անխուսափելի է: Ընդ որում նա նշել է, որ Ղարաբաղը անհրաժեշտ է ընդգրկել բանակցային գործընթացում, առանց որի հնարավոր չի լինի հասնել վերջնական լուծմանը:
Չորեքշաբթի օրը, ադրբեջանական ԱԳՆ-ի հետ բանավեճի մեջ մտավ նաեւ ՀՀ ԱԳՆ-ն մամլո քարտուղար Տիգրան Բալայանը: Նա մեկնաբանել է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն պաշտոնական ներկայացուցչի հայտարարությունը: «Տարօրինակ կլիներ, եթե ադրբեջանական կողմը կարողանար ներկայացնել գոնե մեկ միջազգային փաստաթուղթ, որը թույլ կտար բնակչության էթնիկ զտումները, արդարացնելով այն, որ դրանք կատարվել են «սեփական տարածքներում»», – ասել է Տիգրան Բալայանը:
Նույն օրը, մամլո ասուլիսում, որը հրավիրել էր «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը, հնչեց եւս մեկ քննադատություն Ադրբեջանի ուղղությամբ: «Ես շատ կցանկանայի, որ Ադրբեջանը լիներ իրավական, ժողովրդավարական եւ հաջողակ երկիր, քանի որ նմանատիպ պետության հետ ավելի հեշտ է խնդիրներ լուծել», – հայտարարել է նա, նշելով, որ տվյալ պահին գտնել Արցախի խնդրի լուծումը այդպիսի պետության հետ շատ բարդ է, քանի որ այն «բռնատիրական եւ սոված երկիր է»:
Իր հերթին ՀՀ ԱԺ-ի պատգամավոր Ռաֆիկ Պետրոսյանը չի բացառել այն հավանականությունը, որ ՀՀ-ի խորհրդարանը Թուրքիայից շուտ կսկսի քննարկել Արձանագրությունները: Արձանագրությունների վավերացման խելամիտ ժամկետը նա նշել է մարտի 4-ը, օր, երբ ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեն քվեարկության կդնի Հայոց ցեղասպանության մասին թիվ 252 բանաձեւը: Թուրքիայի խորհրդարանի կողմից Արձանագրությունների վավերացման ծայրահեղ ժամկետը նա համարում է ապրիլի 24-ը:
ՀՀԿ-ն դիրքորոշման մեջ այդ փոփոխված միտումները մյուս օրը մեկնաբանել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը: Նրա կարծիքով, Հայաստանը առաջինը կարող է վավերացնել Արձանագրությունները, որպեսզի խուսափի միջազգային հանրության ճնշումից ղարաբաղյան հակամարտությունը կարգավորման հարցում:
Այդ բանավեճին միացավ նաեւ Դաշնակցության գերագույն մարմնի անդամ Արմեն Ռուստամյանը: «Որոշ քաղաքական գործիչների հայտարարություններն այն մասին, որ Հայաստանը կարող է առաջինը վավերացնել Արձանագրությունները վկայում է այն բանի մասին, որ պաշտոնական Երեւանը դիմում է իրավիճակային քայլերի», – ընդգծել է նա Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում: Մեկնաբանելով Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունն այն մասին, որ նա երաշխավորում է, որ Արձանագրությունները կվավերացվեն ՀՀ ԱԺ-ում այն բանից հետո, երբ կվավերացվեն Թուրքիայի խորհրդարանում, Ռուստամյանը ասել է, որ նմանատիպ հայտարարությունները չեն նպաստում Հայաստանի հեղինակության բարձրացմանը, որպես ժողովրդավարական երկրի:
Այդ օրը հերթական անգամ քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը հայտարարեց այն մասին, որ մոտ ապագայում չի սպասվում ղարաբաղյան հակամարտության ապասառեցում: Գնահատելով ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը, նա ընդգծել է, որ եթե Ադրբեջանը նույնիսկ պատերազմ սկսի, ապա երկար պատերազմել նրան ոչ ոք թույլ չի տա: «Պատերազմն առավելագույնը մեկ շաբաթ կտեւի: Դրանից հետո Ադրբեջանը այլեւս հնարավորություն չի ունենա համալրել իր ֆինանսները արտասահմանյան ներդրումների հաշվին: Դիրքային պատերազմը կհանգեցնի տնտեսական կոլապսի, փախստականների հոսքի: Ես չեմ կարծում, որ երկիրը կդիմի նման ռիսկի», – ասել է Իսկանդարյանը:
Շաբաթվա վերջին իր մասին հերթական անգամ հիշեցրեց Հայ ազգային կոնգրեսը: Հինգշաբթի օրը կայացած մամլո ասուլիսում ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանը հասարակության ուշադրությունը գրավեց 2008 թ-ի մարտի 1-ի դեպքերին: Նա հայտարարել է, որ տվյալ հարցի վերաբերյալ միջազգային կառույցների դիրքորոշման մեջ փոփոխություններ են տեղի ունեցել: Պատասխանելով լրագրողների հարցին այն մասին, թե ինչն է դարձել այդ փոփոխությունների պատճառը, Շահնազարյանը նշել է, որ մասնավորապես ԵԽԽՎ-ն ի սկզբանե լավ գիտեր այն, թե ինչ է տեղի ունեցել իրականում: «Սակայն նրանք հիմա են խոսում այդ մասին, քանի որ փոխվել է եւ իրավիճակը, եւ նրանց քաղաքական դրդապատճառները», – նշել է նա:
Փետրվարի 19-ին Հայաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը քննարկել է Արձանագրությունները: Հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանի խոսքերով, անկախ հանձնաժողովի եզրակացության, Արձանագրությունները կընդգրկվեն ԱԺ-ի օրակարգում: «Սակայն, հանձնաժողովի անունից ես կառաջարկեմ ՀՀ ԱԺ-ի խոսնակին, որ Արձանագրությունները քննարկվեն բոլոր խմբակցություններում մինչեւ հանձնաժողովի եզրակացության հրապարակումը: Բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչներից մենք որոշել ենք ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը մինչեւ փետրվարի 22-ը կներկայացնի Արձանագրությունների քննարկման հստակ ընթացակարգը հանձնաժողովում եւ խորհրդարանում», – ասել է նա:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության հանձնաժողովի անդամ Էռնեստ Սողոմոնյանի խոսքերով, պետք չէ սկսել Արձանագրությունների քննարկումը խորհրդարանում, մինչ թուրքական կողմն այդ ուղղությամբ չի արել ոչ մի քայլ: «Դա ազգային արժանապատվության հարց է: Թող նրանք սկսեն քննարկումը, իսկ մենք կտեսնեն, թե ինչ պետք է անենք», – ասել է Սողոմոնյանը:
Նիստում ներկայացվել էր նաեւ Ղարաբաղում պատերազմ սկսելու վերաբերյալ Ադրբեջանին պատասխանատվության կանչելու նախագիծը: Այն ընդունվեց միաձայն: Օրինագծի հեղինակը Դաշնակցություն խմբակցությունն է:
Հանձնաժողովը հավանություն տվեց նաեւ ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված «Միջազգային պայմանագրերի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծի ընդգրկմանը օրակարգում: Մասնավորապես այն մասը, որտեղ Հայաստանը կարող է ետ կանչել իր ստորագրությունը, եթե միջազգային պայմանագիրը հակասում է պետության ազգային շահերին: Այդ հարցի վերաբերյալ ելույթ ունեցավ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը: Նա նշել է, որ ստորագրություն ետ կանչելը սովորական միջազգային պրակտիկա է, որն ամրագրված է Վիեննայի պայմանագրով: «Մենք պետք է հստակեցնենք Հայաստանի օրենսդրական դաշտը եւ պարզել, թե որ կազմակերպություններն իրավունք ունեն միջազգային պայմանագրեր կնքել», – ասել է նա:
Փետրվարի 19-ին, ՀԱԿ-ի երիտասարդական թեւը կազմակերպել էր չարտոնված երթ: Սայաթ-Նովա եւ Աբովյան փողոցների խաչմերուկում ցուցարարները մերժեցին ոստիկանության պահանջը չխախտել հասարակական տրանսպորտի աշխատանքը, եւ փորձեցին ճեղքել ոստիկանների շարքը: Կարճատեւ բախումից հետո ցուցարարները նստեցին գետնին: Իրավիճակը շտկվեց բանակցությունների միջոցով: Բողոքի ակցիան ավարտվեց ՀՀ ԿԸՀ-ի շենքի մոտ, եւ 5 ակտիվիստների ձերբակալությամբ: Ակտիվիստները ձերբակալվել էին անվայել արտահայտությունների եւ ոստիկանության հասցեին հնչած վիրավորանքների համար:

Monday, February 15, parliamentary faction of the Heritage Party addressed a letter to NA Chairman Hovik Abrahamyan with the proposal that the Armenian-Turkish protocols presented to the Parliament of Armenia be discussed not only in the profile commission, but also in all 12 standing committees of the Parliament. “The possible ratification of the Protocols will be reflected in all spheres of Armenia (politics, economy, finance, culture, social affairs, defense, human rights and information sphere), so all standing committees of the Parliament must be given a chance to deliver reports on the effect of the Protocols on the spheres they’re engaged in,” the message read.
It should be noted that this initiative received no support from parliamentarians, with the exception of ARF Dashnaktsutyun, which declared it would take steps. However, nothing changed in a week. Moreover, on February 19 the NA Standing Committee on State and Legal Affairs refused the suggestion of Heritage Party member Zaruhi Postanjyan on discussing the Armenian-Turkish Protocols in their commission.
Monday was marked by the press conference of ex-Speaker of RA National Assembly, member of the Republican Party of Armenia Tigran Torosyan. He expressed criticism over the suggestion of independent voting of the deputies from the coalition government for or against ratification of the Protocols. “When it comes to ratification of the signed Armenian-Turkish protocols in the National Assembly of Armenia, we know what will happen. Members of the coalition political forces will have to vote under pressure,” Torosyan said. He also critically assessed potential of the opposition that tries to prevent ratification of these documents by the Parliament. According to Torosyan, the struggle of the opposition against the protocols has developed into an inter-party struggle, which, by the way, has been the main cause of the opposition split.
At another press conference held on Monday, member of the parliamentary faction of RPA Gagik Minasyan and representative of the Armenian National Congress Karapet Rubinyan expressed diametrically opposite views on the Protocols. Representative of the Republican Party of Armenia Gagik Minasyan once again supported the President’s stance, assuming that the documents contain no preconditions, while member of the Armenian National Congress expressly called them a “treacherous agreement”, since they only serve the interests of Turkey. Rubinyan grounded his position by the fact “There has already been set a precedent on the consent of the Armenian authorities to establish an intergovernmental subcommittee with Turkey on historical issues to discuss the Genocide issue.”
Mr. Minasyan, however, totally objected to this opinion, saying the Armenian Genocide can’t be questioned, and it has already been supported by the decision of the Constitutional Court of Armenia. “International recognition of the Genocide is one of the main targets of Armenia,” Minasyan said.
Tuesday began with statements of Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan, who entered into a controversy with his Azerbaijani counterpart Elmar Mammadyarov on the “occupied territories” and the “return of houses to Azerbaijani refugees”. “Statements, as well as those who issue them, are of no importance; what matters is the decision-making party. NKR people are the decision-making party in the Karabakh issue,” Nalbandyan said, noting that this approach is also marked in certain details of the Madrid principles. Nalbandyan accused Baku of actually setting obstacles to the settlement of the conflict, underlining that “No progress is possible without NKR’s participation in talks.” The Armenian Foreign Minister also touched upon the territories of Martakert, Martuni and Shahumyan, which are presently under the occupation of Azerbaijan and should be returned to the Republic of Artsakh as a condition for elimination of consequences of the conflict.
Tuesday, February 16, there was also held the 8th congress of the Yerkrapah Volunteer Union in Yerevan. At the congress Yerkrapah Volunteer Union administration and verification committee members were elected. Lieutenant General Manvel Grigoryan was re-elected as Yerkrapah Volunteer Union chairman. “Yerkrapah Volunteer Union will always be an advocate of peace and security in Artsakh. It pushes the Armenian nation for unity, in this way trying to prevent repetition of tragedies like October 27 and March 1,” said the statement issued by the Union members.
On February 16, Vice-Speaker of RA NA Arevik Petrosyan and representatives of NA parties met with Kazakhstani delegation, headed by OSCE Chairman, Minister of Foreign Affairs of Kazakhstan Kanat Saudabayev. At the meeting, Petrosyan attached great importance to the Armenia-OSCE cooperation, commending the efforts of the OSCE Minsk Group to peacefully settle the Karabakh conflict. Each of the parties presented their positions on this issue. Secretary of the parliamentary faction of “Prosperous Armenia” party Aram Safaryan noted that the Karabakh conflict should be resolved on the basis of three international principles, in this context giving special importance to the right of people to self-determination. In his turn, Head of the ARFD parliamentary group Vahan Hovhannisyan proposed OSCE to monitor the democratic institutions in Karabakh, which would be the best step towards conflict regulation. According to Head of the Heritage parliamentary group Stepan Safaryan, recognition of the Nagorno Karabakh independence is inevitable. Safaryan emphasized the importance to include Karabakh in negotiations, otherwise a final decision will never be made.
Wednesday, February 17, Armenian Foreign Ministry Spokesman Tigran Balayan entered into controversy with Azeri Foreign Ministry official representative Elhan Poluhov’s statement. “It would be strange if the Azeri side could present at least one international legal document that allows ethnic cleansing, justifying it by the fact they are allegedly committed “on their own territory”, Balayan said.
On the same day at a press conference Secretary of the parliamentary faction of the party “Heritage” Larisa Alaverdyan voiced criticism about the efforts of Azerbaijan to regulate the Karabakh conflict. “I wish Azerbaijan were a legal, democratic and prosperous country, as it is much easier to settle problems with such states. Currently it is too difficult to solve the problem of Artsakh with such country as Azerbaijan, as she is a totalitarian and a hungry state,” noted Alaverdyan.
On February 17 Republican Party member, MP Rafik Petrosyan brought discord into the Republican Party’s traditional claims that Armenia will ratify the Protocols after Turkey. He did not exclude the possibility that Armenian Parliament will start discussion of the Protocols before Turkey. According to Petrosyan, reasonable date of ratification of the Protocols is March 4, the day when the U.S. House Committee on Foreign Affairs schedules a panel vote on the Armenian Genocide Resolution, H.Res.252. The deadline for ratification of the Protocols by Turkish parliament is April 24, Petrosyan believes.
On the following day, February 18 these changing tendencies in the position of the Republican Party were commented on by Head of the parliamentary faction of the party “Heritage” Stepan Safaryan. In his opinion, Armenia could ratify the Armenian-Turkish protocols first to avoid pressure from the international community in the issue of the Nagorno-Karabakh conflict settlement.
Member of the Supreme Body of ARF Dashnaktsutyun Armen Rustamyan joined this debate too.“Statements of some politicians according to which the National Assembly of Armenia should be the first to ratify the Protocols show that Official Yerevan is currently on her way to situational steps,” Rustamyan said at a press conference in Yerevan. Commenting on the statement made by President Serzh Sargsyan, according to which as the leader of the parliamentary majority he ensured the protocols would be ratified in the National Assembly of Armenia only after their ratification by Turkey, Armen Rustamyan said that such statements do not favour the position of Armenia as a democratic country.
On the same day Director of the Caucasus Institute Alexander Iskandaryan stated that no thaw in the Karabakh conflict should be expected in the near future. Assessing the possibility of resumption of hostilities in the conflict zone, Iskandaryan noted that Azerbaijan won’t be allowed to wage a long war. “The war, should Azerbaijan start it, might last a week at best. After that, Azerbaijan will run out of foreign investment. Trench warfare will lead to economic collapse and flow of refugees. I don’t think the parties will take such a risk,” Iskandaryan declared at a news conference in Yerevan.
At the end of the week Armenian National Congress once again reminded about itself. At a press conference on Thursday, representative of the Armenian National Congress David Shahnazaryan drew attention of the public to the events of March 1, 2008. He said that the position of international organizations has changed on this issue. “European structures, specifically PACE, knew initially what had in reality happened on that day. But they talk about it only now because both the situation and their political motives have changed,” Shahnazaryan said.
On February 19 the Armenian-Turkish Protocols were discussed in the RA Parliamentary Committee on Foreign Affairs. According to Committee Chairman Armen Rustamyan, the Protocols will be included in the agenda of the RA National Assembly session, irrespective of the Committee’s resolution. “However, on behalf of the Committee I'll suggest the RA National Assembly speaker to discuss the Protocols in all standing committees, before the resolution of the committee on foreign affairs is announced. We decided to set up a working group, which would include representatives of all the parliamentary factions and which, by February 22, would advance proposals for a thorough discussion of the Protocols. It’s also necessary to organize another hearing,” Mr. Rustamyan said.
According to committee member from the faction of “Prosperous Armenia” Ernest Soghomonyan, the Protocols should not be discussed in the Armenian Parliament for as long as the Turkish side has not taken steps towards their ratification. “This is a matter of national dignity. Let them begin the discussion, then we’ll decide what to do,” Soghomonyan said.
At the sitting there was also presented the draft decision on Azerbaijan’s liability for the war in Nagorno-Karabakh, which was unanimously adopted. The bill was introduced by the faction of ARF Dashnaktsutyun.
The Committee also approved the RA government's amendments to the “Law on International Treaties,” in the part Armenia may withdraw its signature, should an international agreement contradict to the national interests of the country. Shavarsh Kocharyan, RA Deputy Minister of Foreign Affairs, emphasized that withdrawal of the signature is a common international practice, stipulated by Vienna Convention. "We need to review the legislative field of Armenia and clarify which organizations have the right to conclude international agreements, and which do not,” Kocharian said.
On Friday, February 19, the youth wing of the Armenian National Congress organized an unregistered march along the central streets of Yerevan. At the intersection Sayat-Nova- Abovyan demonstrators refused to obey the police orders on not upsetting the traffic, and tried to break through the police cordon. After a brief clash, demonstrators sat down on the asphalt. The conflict situation was settled through negotiations, after which the protesters continued their way along the pavement. The protest action ended with the detention of 5 activists of the youth wing of the ANC. As an RA police officer explained, the ANC activists were detained for using foul language and contumely in addressing the police.