Սակայն վերը նշված պատճառով, արդեն դադարեցվել է Հոլանդիայի Լեյդենի համալսարանի հումանիտար գիտությունների եւ համեմատական լեզվագիտության բաժնի հայագիտական ծրագիրը, փակման եզրին է նաեւ Ավստրիայի Զալցբուրգի համալսարանի միջազգային հետազոտական կենտրոնը, որտեղ գրաբար եւ արեւելահայերեն էր դասավանդվում, ինչպես նաեւ հայ եկեղեցու պատմություն: Այս տեղեկություններով ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը սկսեց հետաքրքրվել միայն «Freie Universitat Berlin» համալսարանի դասախոս Ժիրայր Քոչարյանի ազդակից հետո, ինչն ինքնին ապացուցում է, մեղմ ասած, ՀՀ կառավարության դանդաղկոտությունը կարեւորագույն հարցերում:
Անցյալ տարվա վերջին ամիսներին ՀՀ մի քանի նախարարություններում սկսեցին ակտիվորեն հետաքրքրվել երկրից դուրս գործող հայագիտական ամբիոնների, բաժինների, կենտրոնների խնդիրներով: Եվ այդ ակտիվությունը կապված էր ոչ այնքան գիտական կամ ռազմավարական կարեւորության հետ, որքան «Freie Universitat Berlin» համալսարանի հայագիտության բաժնի հավանական փակման փաստի հետ:
«Freie Universitat Berlin» համալսարանի ղեկավարության այդ մտադրության մասին հայտնեց նույն համալսարանի դասախոս Ժիրայր Քոչարյանը 2009թ. հոկտեմբերին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում եւ մի քանի օր անց ներկայացրեց համալսարանի հնդեվրոպական եւ համեմատական լեզվագիտության բաժնի դեկանի գրավոր տեղեկանքն այն մասին, որ հայագիտության բաժինը կգործի միայն մինչեւ 2009-10թթ. ավարտը:
«Համալսարանի ղեկավարության նման մտադրությունը բացատրվում է Բեռլինի երեք բուհերի միավորման քաղաքականությամբ` ճգնաժամը հաղթահարելու նպատակով»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Ժ.Քոչարյանը:
Սակայն 2010թ. բյուջեն ներկայացնելիս պարզ դարձավ, որ ՀՀ կառավարությունը հատկացրել է անհրաժեշտ գումարն այդ ամբիոնը պահպանելու համար: Իսկ ՀՀ կրթության ու գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, ընդունելով ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպան Հանս-Յոհան Շմիդտը, անձամբ հայտնեց նրան դրա մասին` կարեւորելով այդ բաժնի համատեղ ֆինանսավորումը: ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն, իր հերթին, ընդունելով Գերմանիայի դեսպանին, եւս հաղորդել է նրան անհրաժեշտ գումարի հատկացման մասին եւ կարեւորել է ԵՊՀ-ի եւ «Freie Universitat Berlin» համալսարանի միջեւ համագործակցության մասին հուշագրի ստորագրումը:
Դեսպան Հանս-Յոհան Շմիդտն, իր հերթին, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում , նշել է. «Ես չեմ կարող կանխատեսումներ անել «Freie Universitat Berlin» համալսարանի վերաբերյալ, սակայն ցանկանում եմ նշել, որ այժմ քայլեր են ձեռնարկվում Հալլե-Վիտտենբերգ համալսարանում հայագիտության ամբիոն բացելու ուղղությամբ, որը լավ կապեր ունի հայկական համալսարանների հետ: Հայագիտությունը չափազանց կարեւոր է, եւ ես կարծում եմ, որ ՀՀ կրթության ու գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի Գերմանիա կատարելիք այցի ժամանակ կքննարկվեն այդ թեմային առնչվող հարցերը: Ես կցանկանայի, որ հայագիտության ամբիոնները պահպանվեն եւ զարգանան Գերմանիայում, քանի որ գերմանացիների համար դա լավ հնարավորություն է ավելի շատ իմանալ Հայաստանի եւ հայերի մասին: Այսօր քչերին է ծանոթ հայ մշակույթը, պատմությունն ու ժամանակակից Հայաստանը, քանի որ Եվրոպայում Հարավային Կովկասի մասին տեղեկություններ ստանում են միայն ռուսական ԶԼՄ-ներից»: Այս հայտարարություններն արվել են անցյալ տարի, սակայն մինչ օրս իրավիճակը չի փոխվել: Պաշտոնյաների բոլոր հայտարարությունները եւ ջանքերը դեռեւս արդյունք չեն տվել: Օրերս Ժ.Քոչարյանը հայտարարեց. «Մինչ օրս ուժի մեջ է մնում «Freie Universitat Berlin» համալսարանի որոշումը, ըստ որի հայագիտության բաժինը կգործի մինչեւ 2009-10թթ. ուստարվա ավարտը: Բացի այդ, կցանկանայի նշել, որ ՀՀ պետբյուջեից բաժնի պահպանման համար հատկացվել է 7 մլն 769 հազար դրամ, այսինքն շուրջ 15 հազար եվրո: Մինչդեռ բաժնի պահպանման համար տարեկան հարկավոր է 48 հազար եվրո: Այդ գումարի կեսը պատրաստ է վճարել համալսարանը»:
Փաստերի ներկայացված խճանկարը ի հայտ է բերում այն պատկերը, որը առիթ է տալիս պնդելու, որ ՀՀ պետական վարչակազմը մեծ սխալ է թույլ տվել, չնայած նրան, որ գործադրել է անհրաժեշտ, բայց ուշացած ջանքեր:

Однако по вышеупомянутой причине уже прекращена арменоведческая программа отдела гуманитарных наук и сравнительной лингвистики Лейденского университета (Голландия), есть вероятность закрытия международного исследовательского центра Зальцбургского университета (Австрия), где преподавались грабар и восточно-армянский языки, история армянской церкви. Данной информацией Министерство диаспоры РА стало интересоваться только после сигнала, поступившего от лектора "Freie Universitat Berlin" Жирайра Кочаряна, что само по себе доказывает, мягко говоря, медлительность правительства РА в важнейших вопросах.
За последние месяцы прошлого года в нескольких министерствах Армении стали активно интересоваться проблемами, связанными с деятельностью кафедр, отделов, центров армоневедения действующих за пределами страны. И этот активный интерес вызван не столько научной или стратегической важностью вопроса, насколько фактом вероятного закрытия отдела арменоведения факультета индоевропейской и сравнительной лингвистики "Freie Universitat Berlin".
Об этом намерении руководства "Freie Universitat Berlin" в ходе пресс-конференции, прошедшей в Ереване в октябре 2009 год, сообщил лектор университета Жирайр Кочарян и спустя несколько дней представил письменное осведомление декана факультета индоевропейской и сравнительной лингвистики о том, что отдел арменоведения будет существовать до конца 2009-2010 учебного года.
"Подобное намерение руководства университета объясняется политикой объединения трех берлинских ВУЗов в целях преодоления кризиса", – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net пояснил Жирайр Кочарян.
Однако во время последовавшего представления бюджета 2010 года стало известно, что правительство Республики Армения выделило необходимую сумму для сохранения данного отдела. А министр образования и науки РА Армен Ашотян, принимая посла Германии в Армении Ганса-Йохена Шмидта, лично сообщил ему об этом, подчеркивая важность принципа совместного финансирования данного отдела. Министр диаспоры Армении Грануш Акопян, в свою очередь, принимая посла Германии, вновь заявила о предоставлении из бюджета РА необходимой суммы для сохранения отдела арменоведения в "Freie Universitat Berlin" и подчеркнула важность осуществления программ, запланированных в рамках подписанного между Ереванским государственным университетом и "Freie Universitat Berlin" меморандума о сотрудничестве.
Посол Ганс-Йохен Шмидт, в свою очередь, в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net, отметил: "Я не могу делать прогнозов на счет "Freie Universitat Berlin", но хочу отметить, что в настоящее время предпринимаются шаги по открытию кафедры арменоведения в университете Галле-Виттенберг, у которого хорошие связи с армянскими университетами. Арменоведение – крайне важная наука, и я думаю, что в ходе запланированного визита министра образования и науки РА Армена Ашотяна в Германию будут обсуждены вопросы, связанные с развитием арменоведения. Я бы очень хотел, чтобы кафедры арменоведения сохранились и развивались в Германии, так как это хороший способ для немцев узнать больше об Армении и армянах. На сегодняшний день очень мало людей знает армянскую культуру, историю и современную Армению, так как в Европе о Южнокавказском регионе информацию получают только из российских СМИ". Все эти заявления были сделаны в прошлом году, однако до сегодняшнего дня ситуация не изменилось. Все заявления высокопоставленных чиновников и прилагаемые усилия пока не привели к окончательному решению данной проблемы. На днях Жирайр Кочарян заявил: “До сих пор остается в силе решение руководства "Freie Universitat Berlin" о продолжении деятельности отдела арменоведения лишь до конца 2009-2010 учебного года. Кроме того я хочу отметить, что из госбюджета РА для сохранения отдела выделено 7 миллионов 769 тысяч драмов, то есть около 15 тысяч евро. Между тем для сохранения данного отдела в год необходимо 48 тысяч евро. Половину этой суммы готов выплатить университет”.
Представленная мозаика фактов составила картину, которая дает повод для утверждения, что госаппарат РА допустил большую оплошность, несмотря на то, что приложил необходимые, однако запоздалые усилия.