Հունվարի 27-ին տեղի ունեցավ «Հայոց ցեղասպանություն» գրքի շնորհանդեսը: Ըստ հեղինակի, «Հայոց ցեղասպանություն» գիրքը տարբերվում է այդ թեմայով իր բոլոր մյուս աշխատանքներից: «Գրելով այդ գիրքը, ես ղեկավարվել եմ «առանց ողբի» սկզբունքով: Ես աշխատել եմ ներկայացնել մեր պատմության ամենաողբերգական էջերը արժանապատվորեն », – նշել է նա: «Ինչպես ասել է իմ ընկերներից մեկը` դա հարված է ուղղված Թուրքիային», -հավելել է Հովհաննիսյանը:
Սակայն հանրության համար 1915թ. ողբերգությունը պետք է բացահայտվի ոչ միայն գրքերի շնորհիվ: Անցած շաբաթ հայտնի դարձավ նաեւ, որ հայ կինեմատոգրաֆիստները մտադիր են մինչեւ 2015թ. գեղարվեստական ֆիլմ նկարահանել Հայոց ցեղասպանության թեմայով` հանրահայտ «Շինդլերի ցուցակի» մակարդակի մի ֆիլմ: Ֆիլմը կնկարահանվի պետպատվերով` արդեն պայմանավորվածություն կա ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ, որը կարեւորել է այդ գաղափարի իրականացումը, քանի որ անհրաժեշտ է մի շարք ֆիլմեր ստեղծել Հայոց ցեղասպանության մասին, որոնք ցույց կտան համաշխարհային հանրությանը թե որքան կարեւոր է թույլ չտալ, որ նման հրեշավոր ոճրագործությունը կրկնվի:
Այս նախագծի ղեկավար, Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գեւորգ Գեւորգյանը ներկայացրել է գործողությունների ծրագիրը, որի համաձայն առաջին հերթին հարկավոր է գտնել տաղանդավոր սցենարիստի եւ կինոյի պրոֆեսիոնալների, ինչը շատ ավելի դժվար է լիենլու, քան ֆինանսական հարցերի լուծումը: Սակայն նա հստակ համոզվածություն է հայտնել, որ նախաձեռնությունն իր արդյունքը կտա: Դա պետք է լինի իրական փաստերի վրա հիմնված ֆիլմ:
Հայոց ցեղասպանությունից հետո Վարդան Մամիկոնյանի մասին պատմությունն ըստ հայտնիության երկրորդն է Հայաստանի պատմության մեջ, համենայն դեպս, Հոլիվուդի համար, գտնում է ռեժիսոր Ռոջեր Կուպելյանը: Իսկ նա կարող է դատել այդ թեմայի մասին, քանի որ աշխատել է այնպիսի հայտնի ֆիլմերի ստեղծման վրա, ինչպիսիք են, օրինակ, «Մատանիների տիրակալը» եռապատումը: Ուստի ռեժիսորը պատեհ պահի է սպասում Հոլիվուդում, նպատակ ունենալով նկարահանել «Բյուզանդիայից արեւելք» ("East of Byzantium") ֆիլմը, որը պատմում է Ավարայրի ճակատամարտի մասին եւ այն մարտահրավերների, որոնց հետ Սփյուռքն ու Հայաստանը բախվում են նաեւ այսօր»: Օտարազգիների համար այս ֆիլմը նման կլինի «Գլադիատորին»: Մինչդեռ մեզ համար այն լի է քաղաքական խնդիրներով ու ներքին բախումներով»,-ասել է ռեժիսորը` հիշեցնելով, որ եթե ցանկանում ենք լայն լսարանին ներկայացնել նման թեմա, ապա անհրաժեշտ է հեռավորություն պահպանել որոշ հարցերում:
Թեկուզ առանց հոլիվուդյան մասշտաբների, եւ կարճամետրաժ, սակայն առաջին անգամ Արցախի Հանրապետության (ԼՂՀ) պատմության մեջ գեղարվեստական ֆիլմ նկարահնվեց: «Տունը, որը կրակում էր» ֆիլմը նկարահանվել է ղարաբաղցի գրող եւ լրագրող, ղարաբաղյան պատերազմի մասնակից Աշոտ Բեգլարյանի պատմվածքի մոտիվներով եւ պատմում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան պատերազմի մի էպիզոդի եւ տարեց մի մարդու հերոսության մասին, որը պաշտպանում էր իր տունը: 20 րոպեում ֆիլմը պատմում է պատերազմի պատմությունը, հիմնվելով իրական իրադարձությունների վրա: Սակայն դա ղարաբաղյան պատերազմի մասին պատմող ֆիլմաշարի միայն առաջին ֆիլմն է:
Անցած շաբաթ էկրաններ բարձրացավ Հայաստանի, ավելի ճիշտ, նրա էպոսի մասին պատմող եւս մեկ ֆիլմ: Խոսքն առաջին հայկական լիամետրաժ անիմացիոն ֆիլմի «Սասնա ծռեր» պրեմիերայի մասին է, որը կայացավ հունվարի 25-ին: Անակնկալ էր, որ 80-րոպեանոց ֆիլմը կցուցադրվի նաեւ Կաննի միջազգային կինոփառատոնում:
Սակայն Հայաստանի մասին ֆիլմ դիտելու համար եվրոպացիները կարող են չգնալ կինոթատրոն: 2009 թ. նոյեմբերի 22-ից Իտալիայի հեղինակավոր MEDIASET հեռուստաընկերությունը ամեն կիրակի, առավոտյան «Հոգու սահմաններ» հաղորդաշարի շրջանակում հեռարձակում է Հայաստանի մասին պատմող պատմավավերագրական տեսաֆիլմեր` «Հայաստան», «Հայաստան. պատմությունը շարունակվում է Վենետիկում», «Հայաստան. ինչպիսի ապագա», «Հայաստան. մեծ չարիք», «Հայաստան` մեկ եկեղեցի, մեկ ժողովուրդ», «Հայաստան. վանքեր», «Պատմական դաշնագիր», «Հայաստան. ճչացող քարերի երկիր» խորագրերով, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը: Տեսաֆիլմը նկարահանել են իտալացի լրագրողները: Ցուցադրությունները դեռ շարունակվում են:
Օտարերկրացիներն ոչ միայն կինո են նկարահանում Հայաստանի մասին, այլ նաեւ հայկական երաժշտություն են նվագում: Այսպես Բրոդվեյի «Paramaunt Theatre» թատրոնում հնչել են Արամ Խաչատրյանի ջութակի կոնցերտը, կատարվել են նաեւ Էդվարդ Միրզոյանի, եւ Ղազարոս Սարյանի ստեղծագործությունները East Bay Symphony նվագախմբի կատարմամաբ:
Մեծանուն հայերի հոբելյանները եւս անուշադրության չեն մատնվում արտերկրում: Բեռլինում նշել են հայ մեծանուն կոմպոզիտոր եւ երաժշտագետ Կոմիտասի 140-ամյակը: Միջոցառմանը կարելի էր ունկընդրել դասախոսություն Կոմիտասի կյանքի եւ գործունեության մասին եւ լսել նրա երգերը: «Նման միջոցառումները չափազանց կարեւոր են ազգային ինքնության պահպանման համար, իսկ երիտասարդ սերնդի համար դա սեփական մշակույթին ծանոթանալու հիանալի հնարավորություն էր»,-ասել է Բեռլինի հայ եկեղեցական եւ մշակութային համայնքի նախագահ Պետրոս Տիկիչյանը:
Սակայն Հայաստանը եւս ետ չի մնում օտարերկրյա դասականների հոբելյանները նշելու գործում` հունվարի 29-ին Երեւանի «Մոսկվայի տուն» մշակութագործարարական կենտրոնում Ա.Չեխովի 150-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում, տեղի ունեցավ «Չեխովի ոճով» գրական-երաժշտկան հեղինակային կոմպոզիցիայի պրեմիերան: Մոսկավի քաղաքապետ Յուրի Լուժկովի ներկայությամբ, որն այսօր պաշտոնական այցով Երեւանում էր, բեմադրիչ-ռեժիսոր Արամ Գյուրջյանը կատարեց մի շարք երաժշտական ստեղծագործություններ եւ ներկայացրեց իր «Թագավորը Չեխով է խաղում» ֆիլմը , որը երկրորդ մրցանակն է ստացել Մոսկվայի Չեխովյան ֆիլմերի միջազգային փառատոնում 2009թ. դեկտեմբերին:
Տաղանդավոր հայերը կներկայացնեն իրեցն երկիրը համաշխարհային հանրությանն առաջիկա մշակութային իրադարձությունների ընթացքում: Մոսկվայի Չայկովսկու անվան պետական կոնսերվատորիայում դաշնակահար Վազգեն Վարդանյանը կսկսի իր համաշխարհային շրջագայությունը: 2010թ. նա «Երաժշտության կայսրություն» երաժշտա-պրոդյուսերական կենտրոնի հետ համագործակցությամբ, կկատարի երկու մեծանուն կոմպոզիտորների` Շոպենի եւ Շումանի 200-ամյակին նվիրված ծրագիրը:
Իսկ դրանից մի քանի օր առաջ ԱՄՆ-ում կավարտվի հայկական թեմայով լավագույն պիեսի համար հայտարարված մրցույթի մասնակցության հայտերի ընդունումը, որի հաղթողները «Վիլյամ Սարոյան» հիմնադրամից կստանան դրամական պարգեւատրում, ինչպես նաեւ իրենց աշխատանքները տպագրելու հնարավորություն:
Գլխավոր մրցանակը 10. հազ. դոլար դրամական պարգեւն է:
Այսպիսով, մշակութային ակտիվությունը Հայաստանում գնալով աճում է: Մնում է միայ պայքարել աշխարհում սեփական մշակությաին ժառանգության պահպանման համար: Եվ այդ հարցում մեր երկիրը եւս որոշակի հաջողությունների է հասել: Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստում հունվարի 26-ին կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել Թբիլիսիի ավերված Սբ.Գեւորգ եկեղեցին վերականգնելու մասին: Պայմանագիր է ստորագրվել երկու կողմերի նախարարությունների միջեւ, որտեղ կա այդ հարցին առնչվող կետ: Մնում է սպասել հետագա զարգացումներին եւ շարունակել այդ ուղղությամբ կատարվող աշխատանքը:

Однако трагедию 1915 года должны раскрыть общественности не только книги. На прошлой неделе стало также известно о намерении армянских кинематографистов снять к 2015 году художественный фильм о Геноциде армян на уровне всемирно известного “Списка Шиндлера”. Фильм будет снят по госзаказу: уже есть договоренность с президентом Армении Сержем Саргсяном, который подчеркнул важность реализации данной идеи, так как необходимо создать ряд художественных фильмов о Геноциде армян, которые покажут мировому сообществу важность недопущения повторения этого чудовищного преступления.
Руководитель данного проекта, директор Национального киноцентра Армении Геворк Геворкян, представил план действий, согласно которому в первую очередь нужно найти талантливого сценариста и профессиональных специалистов кино, что будет намного труднее, чем решить финансовые вопросы. Однако он выразил твердую уверенность в успехе конечного результа. А им должен стать фильм, основанный на реальных фактах.
После Геноцида армян, история о Вардане Мамиконяне – вторая по известности тема, по крайней мере для Голливуда, считает режиссер Роджер Купелян. А он может об этом судить, так как работал над созданием таких широкоизвестных фильмов, как, например, трилогия “Властелин колец”. Поэтому режиссер ждет лучших времен для Голливуда, чтобы снять фильм “К востоку от Византии”, рассказывающей об Аварайрской битве и “о вызовах, с которыми Диаспора и Армения сталкиваются и сегодня”. “Для иностранцев этот фильм будет похож на “Гладиатора”. Для нас же он полон политических проблем и внутренних стычек”,- подчеркнул режиссер, напомнив, однако, о дистанции в некоторых вопросах, которую нужно соблюдать, представляя фильм широким массам.
Пусть не с голливудским размахом, и не полнометражный, но зато впервые в истории Республики Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) снят художественный фильм. “Дом, который стрелял” – фильм, созданный по мотивам рассказа карабахского писателя и журналиста, участника карабахской войны Ашота Бегларяна повествует об эпизоде азербайджано-карабахской войны и героизме пожилого человека, защищающего свой дом. За 20 минут он рассказывает историю войны, основываясь на реальных событиях. И это только один из фильмов цикла о карабахской войне.
Еще один фильм об Армении, конкретнее, о ее героическом эпосе, но на сей раз анимационный, вышел на экраны на прошедшей неделе. Речь идет о мультфильме “Сасна црер” (“Неистовые из Сасуна”), премьера которого состоялась 25 января. Одним из сюрпризов организаторов стало то, что 80-минутный анимационный фильм будет представлен на Каннском кинофестивале.
Но для того, чтобы посмотреть фильмы об Армении жителям некоторых европейских стран необязательно будет посещать кинофестивали. Утром каждого воскресенья, начиная с 22 ноября 2009 года, зрители итальянского телеканала MEDIASET могли насладиться фильмами “Армения”, “Армения: история продолжается в Венеции”, “Армения: какое будущее?”, “Армения: большая трагедия”, “Армения: одна церковь, один народ”, “Армения: храмы”, “Историческое соглашение”, “Армения: страна кричащих камней”, снятыми итальянскими журналистами для телепрограммы “Граница души”. И показы еще продолжаются.
Однако иностранцы не только снимают кино об Армении, но и играют армянскую музыку. Так “Концерт для скрипки” Арама Хачатуряна, “Симфонию для литавр и струнного оркестра” Эдварда Мирзояна, “Армения на холсте” Газароса Сарьяна, можно было услышать в США, в Paramount Theatre на Бродвее, в исполнении оркестра East Bay Symphony.
И юбилеи великих армян не остаются без внимания за рубежом. В Берлине отметили 140-летие великого армянского композитора и музыковеда Комитаса. На мероприятии можно было услышать доклад о жизни и деятельности Комитаса и его песни. “Подобные мероприятия очень важны для сохранения национальной идентичности, а для молодого поколения – это прекрасная возможность узнать собственную культуру”,- подчеркнул председатель Армянской церковной и культурной общины Берлина Петрос Тикичян.
Но и Армения не отстает в деле празднования юбилеев зарубежных классиков: 29 января в ереванском Культурно-деловом центре “Дом Москвы” в рамках мероприятия, посвященного 150-летию со дня рождения Антона Павловича Чехова, состоялась премьера авторской литературно-музыкальной композиции “В чеховском стиле”. В присутствии мэра Москвы Юрия Лужкова, который в этот день с официальным визитом посетил Ереван, режиссер-постановщик Арам Гюрджян исполнил несколько музыкальных произведений, и представил свой фильм “Царь играет Чехова”, который занял второе место на Международном фестивале чеховских фильмов в Москве в декабре 2009 года.
Талантливые армяне представят свою страну мировой общественности и на предстоящих культурных событиях. Концертом в Большом зале Московской государственной консерватории им. Чайковского пианист Вазген Вартанян начнет свое мировое турне. В 2010 году музыкант совместно с музыкально-продюсерским центром “Империя Музыки” исполнит программы, посвященные 200-летию со дня рождения двух великих композиторов-романтиков – Фредерика Шопена и Роберта Шумана.
А за несколько дней до этого в США завершится прием заявок для участия в конкурсе на лучшую пьесу на армянскую тематику, победитель которого получит возможность публикации своего произведения и приз в 10 тыс. долларов, предоставленный Фондом “Вильям Сароян”.
Таким образом, культурная активность Армении возрастает. Остается только наряду с этим бороться за сохранение своего культурного наследия в мире. И в этом вопросе наша страна также добилась некоторых успехов. В ходе заседания межправительственной комиссии по экономическим вопросам между Арменией и Грузией 26 января стороны достигли договоренности о восстановлении разрушившейся армянской церкви Сурб Геворк в Тбилиси. Был подписан договор между соответствующими министерствами обеих сторон, где есть пункт, касающийся этого вопроса. Остается ждать дальнейшего развития этого процесса и продолжать работу в этом направлении.