Շաբաթը մեկնարկեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի Երեւանի պետական համալսարանի ուսանողների եւ դասախոսական կազմի հետ հանդիպումից: «Ես միշտ ղեկավարվել եմ մեկ սկզբունքով` խաղաղություն ես ցանկանում-պատրաստվիր պատերազմի: Մենք երբեք չենք բացառում Ադրբեջանի կողմից ղարաբաղյան հակամարտությունը ուժով լուծելու հնարավորությունը, սակայն հայկական բանակը միշտ պատրաստ է պաշտպանել իր հայրենիքը»,-հայտարարել է Հայաստանի պաշտպանության նախարարը: Ըստ նախարարի, ԼՂՀ-ն չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում: «Այս համատեքստում, մենք երեք հարց ենք դնում` պետք է հարգվի ԼՂՀ ինքնորոշման իրավունքը, Լեռնային Ղարաբաղը պետք է ցամաքային կապ ունենա Հայաստանի հետ եւ նրա անվտանգությունը պետք է ապահովվի միջազգային երաշխիքներով»,-ասել է ՀՀ ՊՆ ղեկավարը:
Նույն օրը հնչեց Սոչիում կայացած Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի նախագահների եռակողմ հանդիպման առաջին գնահատականը իշխող ՀՀԿ-ի նախագահի տեղակալ, ԱԺ պատգամավոր Ռազմիկ Զոհրաբյանի կողմից: Խոսելով տարածքները հանձնելու հնարավորության մասին, ՀՀԿ ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ այդ մասին խոսք լինել չի կարող, քանի դեռ հստակեցված չեն փոխզիջման շրջանակները: «Մինչ օրս որոշված չէ, թե ինչ է ներկայացնում իրենից անցումային կարգավիճակը, եւ ինչպես կկատարվի Ղարաբաղի ժողովրդի կամքի արտահայտումը: Ինձ թվում է, որ կողմերը դեռեւս չեն պատկերացնում, թե ինչպես դա տեղի կունենա»,-ասել է պատգամավորը: Ըստ կանխատեսումների, Սոչիում հանդիպումից հետո պարզ կդառնա, կստորագրվի արդյոք շրջանակային համաձայնագիր Ղարաբաղի վերաբերյալ թե ոչ: «Սակայն ես չեմ կարծում, որ մինչ 2010թ. ավարտը շրջանակային համաձայնագիր կնքվի»,-ասել է Ռ.Զոհրաբյանը:
Սոչիի հանդիպման արդյունքների նմանատիպ գնահատականով համատեղ մամլո ասուլիսում հանդես եկան Հնչակյան Սոցիալ-ժողովրդավարական կուսակցության վարչության անդամ Վարդան Խաչատրյանը եւ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր ՀՀԿ-ից Կարեն Ավագյանը: «Սխալ կլինի կարծել, թե ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հետ կապված բոլոր հարցերը պետք է լուծվեին նախագահների եռակողմ հանդիպման ժամանակ»,-հայտարարել է Կարեն Ավագյանը: Ըստ նրա, նախագահների ամեն հանդիպում հակամարտության լուծմանն ուղղված եւս մել քայլ է: Ընդ որում նա նշել է, որ վերջին հանդիպման ժամանակ քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը, ինչն արդեն իսկ առաջընթաց է:
Իր հերթին Վ.Խաչատրյանն ասել է, որ թեեւ ղարաբաղյան կարգավորման ընթացքում առաջընթաց է գրանցվել, Բաքուն անհնարինն է պահանջում, առավելագույնին հասնելու համար: Այդ համատեքստում Խաչատրյանն առանձնապես շեշտել է Ալիեւի տեւական սպառնալիքներն այն մասին, թե ղարաբաղյան հակամարտությունը կարող է լուծվել նաեւ ռազմական ճանապարհով:
Կովկասի ինստիտուտի տնօրենի տեղակալ Սերգեյ Մինասյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է, որ բանակցային գործընթացն արագ լուծումների չի հանգեցնի, եւ ենթադրել է, որ Սոչիում եռակողմ հանդիպման արդյունքները Թուրքիային հնարավորություն կտան արագացնել Արձանագրությունների վավերացման հարցը:
Երեքշաբթի, հունվարի 26-ին, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունեց Վրաստանի վարչապետ Նիկա Գիլաուրիին, որն աշխատանքային այցով գտնվում էր Երեւանում Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ տնտեսական համագործակցության միջկառավարական 8-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով: Հայաստանի նախագահը նշել է, որ Երեւանը պատրաստ է առավել խորացնել համագործակցությունը Թբիլիսիի հետ: Իր հերթին, Գիլաուրին փոխանցել է Վրաստանի նախագահ Միխաիլ Սահակաշվիլիի Վրաստան այցելելու հրավերը:
Նույն օրը Երեւանում տեղի է ունեցել Combined Endeavor-2010 զորավարժությունների նախնական պլանավորման խորհրդաժողովը կապի, հեռահաղորդակցությունների եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում, որը կազմակերպել էր ԱՄՆ-ի եվրոպական հրամանատարությունը: Խորհրդաժողովի աշխատանքին մասնակցել են 300 կապի մասնագետներ ՆԱՏՕ-ի, ինչպես նաեւ գործընկեր երկրների թվից:
Հունվարի 26-ին աշխատանքային այցով Երեւան ժամանեց Իրանի ԱԳ նախարար Մանուչեհր Մոթթակին` հայ-իրանական միջկառավարական 9-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով: Իր այցի ընթացքում Իրանի ԱԳՆ-ի ղեկավարը հանդիպել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ եւ մանրամասն քննարկել է երկկոկղմ, տարածաշրջանային ու միջազգային հարցեր: Հայաստանի ու Իրանի ԱԳՆ ղեկավարներն անդրադարձել են նաեւ ղարաբաղյան կարգավորմանն ու հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը: Մոթթակին Նալբանդյանին է ներկայացրել Իրանի միջուկային ծրագրի հետ կապված հարցերը:
Երեքշաբթի հնչեց Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի նախագահների եռակողմ հանդիպման եւս մեկ դրական գնահատական, որը բարձրաձայնեց Վերլուծական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռուբեն Հակոբյանը: «Այն ակնկալիքները, որ կային նախագահների հանդիպումից, արդարացան»,-հայտարարել է նա Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում: Անդրադառնալով նորացված Մադրիդյան սկզբունքների ներածությանը` Հակոբյանն ենթադրել է, որ այնտեղ կձեւակերպվեն այն սկզբունքները, որոնց հիման վրա կարգավորվելու է հակամարտությունը: Ըստ նրա, Ղարաբաղյան հակամարտությունը կարգավորվելու է երկու սկզբունքների` տարածքային ամբողջականության եւ ազգերի ինքնորոշման սկզբունքների հիման վրա:
Ռ.Հակոբյանն ընդգծել է նաեւ, որ վերջին երկու տասնամյակում Հայաստանի եւ ներքին, եւ արտաքին կյանքը պայմանավորված էր ղարաբաղյան հակամարտությամբ: Նա չի կիսել փորձագետների այն կարծիքը, թե ցանկացած տեղաշարժ ղարաբաղյան հարցում կարող է իշխանափոխության հանգեցնել: «Հայաստանն այդ ռեսուրսը չունի: Երկրի «իմունային համակարգը» շատ թույլ է»,-ասել է Հակոբյանը:
Եռակողմ հանդիպման վերաբերյալ այլ տեսակետ հայտնեց ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Հրայր Կարապաետյանը, որը գտնում է, որ Սոչիի հանդիպումը ոչնչով չէր տարբերվում մնացած հանդիպումներից: Ըստ նրա, ինչպես հիմա, այնպես էլ Մայնդորֆի հանդիպումից առաջ, շատ էր աժիոտաժը, սակայն, ի վերջո, «հույսերը չարդարացան»: Ինչպես նշել է խորհրդարանականը, Ադրբեջանը պետք է հասկանա, որ Ղարաբաղը երբեք չի դառնա նրա մի մասը, եւ որ Ղարաբաղը պետք է մասնակցի իր ճակատագրի որոշմանը:
Հաջորդ օրը, հունվարի 27-ին, Սոչիի հանդիպման քննադատությունը շարունակեց «Ժառանգությունը»: «Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը ես համարում եմ հերթական ոչ լիարժեք հանդիպումը»,-հայտարարել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը: Ըստ նրա, հանդիպումը, որին չի մասնակցում Ղարաբաղը, չի կարող ղարաբաղյան կարգավորման բանակցություն համարվել: «Նախագահների հանդիպումներն մեկ դրական կողմ ունեն` քանի դեռ դրանք շարունակվում են, հույս կա, որ պատերազմ չի լինի»,-նշել է Ալավերդյանը:
Հունվարի 27-ին ՀՀ նախագահ Ս.Սարգսյանն ընդունեց Հայաստանում գտնվող Իրանի ԱԳ նախարար Մ.Մոթթակիին: Նախագահը կարեւորեց հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքը: «Դուք լավ գիտեք, թե որքան կարեւոր են մեզ համար հարաբերություններն Իրանի հետ եւ մենք ընկալում ենք ձեզ որպես հուսալի գործընկերոջ եւ տարածաշրջանում առանցքային դեր ունեցող երկիր»,-նշել է Սարգսյանը:
Չորեքշաբթին նշանավորվեց եւս մեկ իրադարձությամբ` Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը, «Բարգավաճ Հայաստանը» եւ «Օրինաց երկիրը» հայտարարություն տարածեցին ԵԽԽՎ նորընտիր նախագահ Մեվլութ Չավուշօղլուի ադրբեջանական «ԱՊԱ» գործակալությանը տված հարցազրույցի կապակցությամբ: «ԵԽԽՎ նախագահի որոշ մեկնաբանություններ հարցականի տակ են դնում նրա անաչառությունը Լեռնային Ղարաբնաղի խնդրի ընկալման հարցում: Նա սխալ է ընկալում խնդրի բնույթն ու տարրերը, ինչպես նաեւ բանակցային գործընթացը»,-ասվում է կուսակցությունների հայտարարության մեջ: Հայաստանի կոալիցիոն ուժերը կոչ են արել ՀՀ ԱԺ նախագահին հստակեցնել ԵԽԽՎ նախագահի հարցազրույցի իրականությանը համապատասխանելը , բացատրություններ պահանջել նրանից, հասկանալու համար` ընկալել Չավուշօղլուի խոսքերը որպես ԵԽԽՎ պաշտոնական դիրքորոշում եւ անհրաժեշտության դեպքում քննարկել հայկական պատվիրակության աշխատանքների սառեցման հարցը ԵԽԽՎ-ում Չավուշօղլուի նախագահության ընթացքում:
Արդեն հաջորդ օրը` հունվարի 28-ին ՀՀ ԱԺ խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԽԽՎ նորընտիր նախագահ Մ.Չավուշօղլուի հետ, որի ընթացքում Չավուշօղլուն հաղորդել է, որ հունվարի 26-ին «ԱՊԱ» գործակալության տարածած հարցազրույցում նրան վերագրվել են արտահայտություններ, որոնք նա չի արել: Նա հավաստիացրել է, որ դա սխալ թարգմանության եւ ադրբեջնական ԶԼՄ-ների սխալ ընկալման արդյունք էր:
Հունվարի 28-ին Հայաստանը նշում էր Հայկական բանակի ստեղծման օրը: Ըստ ավանդույթի, այդ օրը երկրի բարձրագույն ղեկավարությունն այցելեց Եռաբլուր եւ հարգեց Հայրենիքի համար կյանքը զոհած ազատամարտիկների հիշատակը:
Օրն ավարտվեց հանդիսավոր համերգով` նվիրված Հայկական բանակի 18-ամյակին: Համերգին ներկա էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Շաբաթվա ավարտին, հունվարի 29-ին «ՍԻՄ» նախագահ Հայկ Բաբուխանյանը մի շարք բարձրագոչ հայտարարություններ արեց: Մեկը վերաբերում էր Հայաստանի կողմից սեփական միջուկային զենք ստեղծելու անհրաժեշտությանը, որպես Թուրքիայի զսպող գործոն, քանի որ այդ երկիրը 3 անգամ ցեղասպանություն է գործել հայ ժողովրդի հանդեպ:
Մեկ այլ նրա սկանդալային հայտարարությունը վերաբերում էր «Ժառանգություն» կուսակցությանը, որի գործունեությունը նա առաջարկում է կասեցնել, մեղադրելով ապակառուցողական դիրքորոշման համար ԵԽԽՎ-ում եւ թուրք-ադրբեջանական լոբբիին աջակցելու համար: Պատասխանը երկար սպասել չտվեց: «Ժառանգության» ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը աննորմալ համարեց, որ Բաբուխանյանը մեղադրում է «Ժառանգությանը» հակապետական քաղաքականություն վարելու համար: Ըստ Սաֆարյանի, կան հավաստի տվյալներ, որ «ՍԻՄ» կուսակցության առաջնորդին «ֆինանսավորում է երեք կոալիցիոն կուսակցություններից մեկւ ներկայացնող ոմն մի օլիգարխ»:
Հունվարի 29-ին ՀՀ խորհրդարանում տեղի ունեցավ աշխատանքային խորհրդակցություն, որտեղ քննարկվեց ՀՀ ԱԺ գարնանային նստաշրջանի օրակարգը: Քառօրյաի օրակարգում ներառված է 78 հարց եւ 14 միջազգային պայմանագիր:

The week began with a meeting of Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan with students and instructors of Yerevan State University. “I am always guided by the principle: “If you want peace, prepare for war”. We never exclude the possibility of a military solution to the Karabakh conflict on the part of Azerbaijan, but the Armenian army is always ready to defend their homeland,” declared the Minister of Defense. According to him, NKR cannot be part of Azerbaijan. “In this regard, we raise three problems: the right of NKR people to self-determination should be respected, Nagorno-Karabakh should have a land connection with Armenia and its security must be ensured by international guarantees,” the Defense Minister stressed.
The same day Razmik Zohrabyan, Deputy Chairman of the ruling Republican Party of Armenia, was the first to assess the tripartite meeting between the Presidents of Armenia, Azerbaijan and Russia in Sochi. Touching upon the surrender of territories, the Republican Party representative said “It is out of the question” until the scopes of compromise are clarified. “Transitional status is not yet defined, and it is still unknown how the people of Karabakh can express their will. I think the parties have no idea how this can occur,” the MP said. He predicted that after the meeting in Sochi it would become clear whether or not a framework agreement would be signed on Karabakh. “However, no framework agreement will be signed till the yearend, I suppose,” Zohrabyan stressed.
At a joint press conference a similar assessment was given to the Sochi meeting by Social Democrat Hunchakian Party board member Vardan Khachatryan and Member of the Republican Party of Armenia Karen Avagyan. “It would be unrealistic to believe that all issues related to Karabakh conflict settlement could be given final resolution during the trilateral presidential meeting in Sochi,” declared Avagyan. According to him, every presidential meeting is a step forward to conflict resolution. He noted that the only fact that the Nagorno-Karabakh status was discussed at the latest meeting could be regarded as progress.
Vardan Khachatryan, for his part, noted that despite the recent progress, Baku keeps demanding the impossible to gain maximum benefit, with President Aliyev repeatedly bringing up the issue of military settlement of Karabakh conflict.
“Negotiations will not definitely accelerate the conflict settlement process, but the outcome of Armenian, Russian and Azerbaijani Presidents’ meeting in Sochi will enable Turkey to speed up the ratification of Armenian-Turkish Protocols,” declared Deputy Director of the Caucasus Institute Sergey Minasyan in an interview to PanARMENIAN.Net.
Tuesday, January 26, President Serzh Sargsyan received Prime Minister of Georgia Nikoloz Gilauri, who paid a working visit to Yerevan to attend the 8th session of the intergovernmental commission on economic cooperation between Armenia and Georgia. At the meeting President Sargsyan noted that Yerevan is ready to further extend cooperation with Tbilisi. In his turn, Gilauri conveyed to the Armenian President Georgian President Mikheil Saakashvili’s invitation to visit Georgia.
On the same day Yerevan hosted a pre-planning conference on Combined Endeavor 2010 exercise. The event organized by the U.S. European Command brought together 300 communication specialists from 34 countries, including NATO members and partner states.
On January 26 Iranian Foreign Minister Manouchehr Mottaki paid a working visit to Yerevan to attend the 9th session of the Armenian-Iranian intergovernmental commission. During the visit Iranian Foreign Minister met with president of Armenia, RA prime minister, speaker of the Armenian National Assembly, secretary of the RA National Security Council and Armenian foreign minister. At the meeting with Foreign Minister Edward Nalbandyan, the counterparts discussed bilateral, regional and international issues. The foreign ministers also touched upon the Karabakh conflict settlement and normalization of Armenian-Turkish relations. Manouchehr Mottaki presented to Edward Nalbandyan the processes related to the nuclear program of Iran.
Another positive evaluation of the tripartite presidential meeting in Sochi was voiced Tuesday by Director of Analytical Research Center Ruben Hakobyan. “The Sargsyan-Aliyev-Medvedev meeting in Sochi met our expectations,” Hakobyan said at a press conference in Yerevan. As to the preamble of revised Madrid principles, Hakobyan said: “I’m not aware of the contents of the preamble, but Karabakh conflict is expected to be settled in compliance with 2 international norms – territorial integrity and the right of nations to self-determination.”
Ruben Hakobyan also highlighted that during the past two decades, the inner and outer life of Armenia has been conditioned by the Karabakh conflict. Hakobyan did not share the view of some experts, who claim that any progress in the Karabakh conflict may raise the issue of coup d'état. “Armenia does not have the corresponding resources. The “immune system” of the country is too weak,” said Hakobyan.
The recent presidential meeting in Sochi repeated the scenario of previous meetings, according to ARFD parliamentary group member Hrayr Karapetyan. Karapetyan believes there was much fuss both now and prior to the Meindorf meeting, but expectations were not met in either case. According to the MP, Azerbaijan should realize that Karabakh will never be part of it and it should be involved in talks as an independent party.
Next day, January 27, the Sochi meeting was once again criticized, this time by the Heritage party. “I consider that the trilateral meeting between the Presidents of Armenia, Azerbaijan and Russia in Sochi was another defective meeting,” declared Heritage party secretary, MP Larisa Alaverdyan. According to her, presidential meetings without Artsakh leader’s participation can’t be considered talks on the Nagorno-Karabakh conflict settlement. “Presidential meetings have only one positive side: while they continue, there is hope that there will be no war,” Alaverdyan noticed.
On January 27, President Serzh Sargsyan received Iranian Foreign Minister Manouchehr Mottaki. The President noted the importance of the Armenian-Iranian intergovernmental commission. “You know how much we value the relations with Iran and we consider you a reliable partner and a country of key importance in the region,” Sargsyan said, addressing to the Iranian FM.
Wednesday was also marked by another event: the Republican Party of Armenia, “Prosperous Armenia” and “Orinats Yerkir” issued a statement regarding the interview of PACE President Mevlut Cavusoglu to Azeri news agency APA. “Some of PACE President’s comments call into question his impartiality in the perception of Nagorno-Karabakh. PACE President has a wrong perception of the nature and details of the issue, as well as of negotiation progress concerning the problem in question,” the joint statement said. Armenian coalition parties urged RA NA speaker to clarify with PACE President the reliability of the interview in question and demand explanations, also asking Cavusoglu to specify whether his words should be regarded as the official position of PACE. If necessary, the RA NA Speaker was also to discuss the issue of suspension of the Armenian delegation’s activities in PACE during Mevlut Cavusoglu’s presidency.
Next day, January 28, Armenian NA Speaker Hovik Abrahamyan had a telephone conversation with newly-elected PACE President Mevlut Cavusoglu. During the conversation Cavusoglu informed the NA Speaker that on January 26 the Azerbaijani news agency APA had misinterpreted his remarks, ascribing him statements he had not uttered. The PACE President assured that these statements were the result of a wrong interpretation and mistreatment of the Azerbaijani media representatives.
On January 28 Armenia celebrated the 18th anniversary of formation of the Armenian National Army. Traditionally on this day the country’s top leaders visit the Memorial of Military Volunteers Yerablur to commemorate the soldiers who sacrificed their lives for the motherland.
The day was crowned with a solemn concert devoted to 18th anniversary of the Armenian Army. Armenian President Serzh Sargsyan, Ex-President Robert Kocharyan, Chairman of the National Assembly Hovik Abrahamyan, and Defense Minister Seyran Ohanyan were present at the concert.
At the end of the week Leader of Constitutional Right Union party Hayk Babukhanyan made a series of dramatic statements at a press conference. According to him, Armenia should think of developing nuclear weapon as a deterrent to Turkey’s genocidal policy.
Another scandalous statement issued by Babukhanyan concerned the Heritage Party. Babukhanyan believes that Armenian authorities should suspend the Party’s activities, because of its destructive position in the PACE and assistance to Turkish-Azerbaijani policy. Soon Leader of Heritage faction Stepan Safaryan disapproved Hayk Babukhanyan’s statement on the party’s anti-governmental policy. According to Safaryan, “There is reliable information that leader of Constitutional Right Union receives funding from an oligarch representing one of the three coalition parties.”
On January 29 Armenian Parliament held a working meeting, which discussed the draft agenda of the RA NA spring session. The agenda includes 78 issues and 14 international treaties.