Նույն օրը Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) ցույց կազմակերպեց, որին մասնակցում էին ՀԱԿ ավելի քան 4000 կողմնակիցներ: Ցույցի ընթացքում ելույթ ունեցան ընդդիմական բլոկի մի շարք ներկայացուցիչներ: Բացի ղարաբաղյան հակամարտությունից եւ հայ-թուրքական մերձեցումից ընդդիմությունը բարձրացրեց նաեւ սոցիալ-տնտեսական բնույթի խնդիրներ:
Հայաստանի իշխանությունները ինքնահարստացման քաղաքականություն են վարում: Երեւանում կայացած ցույցի ժամանակ նման կարծիք հայտնեց Հայ ազգային կոնգրեսի անդամ Վահագն Խաչատրյանը: Նրա խոսքով, տնտեսական ճգնաժամի ժամանակ Հայաստանի իշխանությունները պետք է քաղաքականությունն ուղղեն այն բանին, որպեսզի օգնեն ժողովրդին, իսկ նրանք հակառակն են անում:
Այնուհետեւ ՀԱԿ համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը Կոնգրեսի անունից ներկայացրեց «մարտի ճգնաժամից» դուրս գալու վեց քայլերը: Ինչպես հայտնեց Լեւոն Զուրաբյանը, այդ քայլերը պետք է իրականացվեն մինչեւ Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի մոնիթորինգային հանձնաժողովի հաջորդ նիստը: Սակայն թվարկվածներից ամենակարեւոր քայլը հունիսից սեպտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում արտահերթ խորհրդարանական ու նախագահական ընտրություններ անցկացնելու ՀԱԿ պահանջն էր: Բացի դրանից, ինչպես հայտնեց ՀԱԿ անդամ Արամ Մանուկյանը, Կոնգրեսը պատրաստվում է պետությանը դատի տալ գազի սակագների բարձրացման դեմ:
ՀԱԿ առաջնորդ, Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն իր հերթին նկատեց, որ Հայաստանն այսօր հինգ կարեւոր մարտահրավերների առջեւ է կանգնած` հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորում, ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծում, երկրում ժողովրդավարության վերականգնում, օրինականության հաստատում եւ կաշառակերության դեմ պայքար: Ընդ որում, նա նկատեց, որ բոլոր վերը նշվածներից միջազգային հանրությանը հետաքրքրում են միայն երկուսը` հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումն ու ղարաբաղյան հակամարտությունը: «Մնացած հարցերը կամ ստորադասվում են այս երկուսից, կամ էլ արհամարվում»,- ասաց Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:
Երեքշաբթի օրը` մարտի 2-ին, Հայաստանի ներքաղաքական իրադարձությունների առնչությամբ Երեւանում մամլո ասուլիս կայացած, որի ժամանակ քննարկում ծավալվեց «Հանրապետություն» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Սուրեն Սուրենյանցի եւ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Արտակ Զաքարյանի միջեւ: Քննարկման ընթացքում Սուրեն Սուրենյանցը նկատել է, որ Հայաստանի իշխանությունների լեգիտիմությունը կասկածելի է: Նա ավելացրել է, որ նրանք երկու ելք ունեն իրավիճակից` կամ համակարգային բարեփոխումներ կատարել, կամ ներքաղաքական ճգնաժամը կհանգեցնի իշխանափոխության:
Արտակ Զաքարյանն իր հերթին նշել է, որ լեգիտիմությունը սոցիալ-հոգեբանական բնույթի հասկացություն է եւ նույնիսկ 20 000-անոց հանրահավաքով հնարավոր չի որոշել Հայաստանի ղեկավարության օրինականության մակարդակը: «Այժմ բոլոր պետական մարմինները գործում են բնականոն ռեժիմով եւ օրենքի շրջանակներում եւ այստեղ բոլորովին տեղին չեն խոսակցությունները ներքաղաքական ճգնաժամի կամ իշխանափոխության նախադրյալների մասին»,- ասել է պատգամավորը:
Նույն օրը Երեւանում տեղի ունեցավ Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի համատեղ մամլո ասուլիսը ԵՄ-ում նախագահող Իսպանիայի ԱԳՆ ղեկավար Միգել Անխել Մորատինոսի հետ: «Մենք գտնում ենք, որ Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին արձանագրությունները պետք է վավերացվեն առանց նախապայմանների եւ խելամիտ ժամկետներում»,-ասել է ԵՄ-ում նախագահող Իսպանիայի ԱԳՆ ղեկավարը:
ՀՀ ԱԳ նախարարն իր հերթին, մեկնաբանելով Թուրքիայի վարչապետի հայտարարությունն այն մասին, որ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող` ԱՄՆ Կոնգրեսի բանաձեւը կարող է խանգարել հայ-թուրքական գործընթացին, հայտարարել է, որ այդ գործընթացին խոչընդոտում են միայն Թուրքիայի առաջադրած նախապայմանները:
Մարտի 2-ին ԵՄ-ում նախագահող Իսպանիայի ԱԳՆ ղեկավար Միգել Անխել Մորատինոսին ընդունեց նաեւ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության օրակարգի առաջնահերթություններին, քննարկել ազատ առեւտրի մասին համաձայնագրի կնքման, մուտքի արտոնագրերի տրամադրման ռեժիմի դյուրացման եւ ասոցիացման համաձայնագրի կնքման բանակցություններին վերաբերող հարցեր:Կողմերն անդրադարձել են նաեւ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման ընթացքին, տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին եւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին:
Մարտի 3-ին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Ռաֆիկ Պետրոսյանը ԼՂՀ ԱԳՆ նախկին ղեկավար Արման Մելիքյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում, մեկնաբանելով Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) հայտարարությունը, հայտարարեց, որ ներկա պահին Հայաստանում արտահերթ ընտրությունների անցկացման համար ոչ մի հիմք չկա: «Եւ նրանք, ովքեր խոսում են այդ մասին, թող հիմնավորեն իրենց պնդումների օրինականությունը»,- նշեց նա: Արման Մելիքյանն իր հերթին նկատեց, որ արտահերթ ընտրությունների անցկացումը ՀԱԿ խնդիրը չէ: «ՀԱԿ-ն ընդամենը փաստեր է բերում, որոնք կարող են հանգեցնել իշխանափոխության»,- ընդգծեց փորձագետը: Նույն օրը Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպեց Եվրոպական Ժողովրդական կուսակցության նախագահ Վիլֆրիդ Մարթենսի եւ նրա գլխավորած պատվիրակության հետ: Նախագահ Սարգսյանը կարեւորել է համաեվրոպական կառույցների բարձրաստիճան պաշտոնյաների այցը Հայաստանի Հանրապետություն եւ ասել, որ նման այցելությունները նոր հորիզոններ են բացում մեր երկրի եվրաինտեգրման ճանապարհին:
Վիլֆրիդ Մարթենսն իր հերթին ասաց, որ որ Հայաստանում իշխող քաղաքական կոալիցիայի անդամ երեք կուսակցությունները` Հայաստանի Հանրապետական, «Բարգավաճ Հայաստան» եւ «Օրինաց երկիր» կուսակցությունները դիմել են անդամակցելու Եվրոպական Ժողովրդական կուսակցությանը: Նա տեղեկացրեց, որ առաջիկայում Հայաստան կժամանի առաքելություն` ուսումնասիրելու նրանց հայտերը եւ սկսելու անդամակցության ընթացակարգը:
Հինգշաբթի օրը` մարտի 4-ին, Ղարաբաղի անվտանգության գոտին կազմող շրջաններն Ադրբեջանին Հայաստանի կողմից ղարաբաղյան հակամարտության մեջ որպես զիջում հանձնելու հնարավորության վերաբերյալ մամլո ասուլիս կայացավ, որի ժամանակ Հայաստանի նախագահի ազգային անվտանգության գծով խորհրդական Գառնիկ Իսագուլյանը հայտնեց, որ Հայաստանը տարածքներ հանձնող պետություն չէ: Նրա խոսքով, Հայաստանը օտար տարածքներ չի զավթել, որպեսզի ինչ-որ բան վերադարձնի: Ընդ որում նա նշել է, որ Հայաստանի կողմից արդեն իսկ մեծ զիջում էր այն, որ նա համաձայնվեց բանակցել ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ բանակցություններում ԼՂՀ-ի փոխարեն:
Մարտի 4-ին` օրվա վերջին, ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի հանձնաժողովը «23» կողմ եւ «22» դեմ ձայներով ընդունեց Հայոց ցեղասպանության մասին 252 բանաձեւը, ինչը Հայաստանի քաղաքական ուժերի ակտիվ հայտարարությունների պատճառ դարձավ:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՅԴ Գերագույն խորհրդի անդամ Արմեն Ռուստամյանի խոսքով, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը չի կարող սակարկության առարկա լինել: Այդ փաստի ճանաչումը աշխարհի բոլոր երկրների բարոյական պարտականությունն է:
Իսկ Հայաստանի ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի գծով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը նկատեց, որ երեկվա քվեարկությունն ապացուցեց, որ որոշ փորձագետների այն կարծիքը, թե հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացը խոչընդոտում է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը, այնքան էլ չի համապատասխանում իրականությանը: Ընդ որում, նա նկատեց, որ Թուրքիան կարող է օգտվել այս որոշումից` հայ-թուրքական Արձանագրությունների վավերացումը ձգձգելու համար: Նա նշեց նաեւ, որ 252 բանաձեւի` ԱՄՆ Կոնգրեսում եւս քննարկվելու շանսերը բավական մեծ են:

В этот же день Армянский национальный конгресс (АНК) организовал митинг, в котором принимали участие свыше 4000 тысяч сторонников АНК. В ходе митинга выступили многие представители оппозиционного блока. На митинге кроме вопросов нагорно-карабахского урегулирования и армяно-турецкого сближения оппозиция поднимала также проблемы социально-экономического характера.
Власти Армении ведут политику самообогащения. Такое мнение в ходе митинга в Ереване заявил член Армянского Национального Конгресса Ваагн Хачатрян. По его словам, в период экономического кризиса власти Армении должны были бы направить свою политику на то, чтобы помочь народу, но они делают обратное.
Затем координатор Армянского Национального Конгресса Левон Зурабян от имени АНК представил шесть шагов для выхода из “мартовского кризиса”. Как заявил Левон Зурабян, эти шаги должны быть реализованы до следующего заседания мониторинговой комиссии Парламентской Ассамблеи Совета Европы. Но самым важным перечисленных шагов, был требование АНК с июня до сентября провести внеочередные парламентские и президентские выборы. Кроме того, как заявил член АНК Арам Манукян, Конгресс собирается подать в суд на государство против повышения цен на газ.
В свою очередь в ходе митинга лидер АНК, первый президент Армении Левон Тер-Петросян заметил, что Армения на сегодняшний день стоит перед пятью важными вызовами: нормализация армяно-турецких отношений, урегулирование карабахского конфликта, восстановление демократии в стране, утверждение законности и борьба с коррупцией. При этом он заметил, что из всех выше перечисленных проблем международное сообщество интересует лишь два вопроса – нормализация армяно-турецких отношений и карабахский конфликт. “Остальные вопросы или подчиняются этим двум или игнорируются”, – сказал Левон Тер-Петросян.
Во вторник, 2 марта, относительно внутриполитических событий в Армении на пресс-конференции в Ереване провели дискуссию член политсовета партии «Республика» Сурен Суренянц и депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Артак Закарян. В ходе дискуссии Сурен Суренянц заметил, что легитимность властей Армении сомнительна. Он добавил, что для выхода из слоившейся ситуации руководство страны должно осуществить системные реформы иначе углубление внутриполитического кризиса может привести к смене власти.
В свою очередь, Артак Закарян подчеркнул, что легитимность это понятие социально- психологического характера, и даже 20000-ым митингом не возможно определить уровень легитимности руководства Армении. “Сейчас все государственные органы страны действуют в обычном режиме и в рамках закона, и здесь совсем не уместны какие либо разговоры о внутриполитическом кризисе или о предпосылках для смены власти”, – отметил депутат.
В этот же день в Ереване прошла совместная пресс-конференция министра ИД РА Эдварда Налбандяна и министра иностранных дел председательствующей в ЕС Испании Мигеля Анхеля Моратиноса. “Мы считаем, что Протоколы о нормализации армяно-турецких отношений должны быть ратифицированы без предусловий и в разумные сроки”,- подчеркнул глава МИД Испании, добавив, что ЕС желает играть активную роль в этом процессе.
В свою очередь Эдвард Налбандян, комментируя заявление турецкого премьер-министра о том, что резолюция Конгресса США, признающая Геноцида армян, может помешать армяно-турецкому процессу, заявил, что данному процессу вредят только предусловия Анкары, которая она выдвигает Еревану. 2 марта министра ИД председательствующей в ЕС Испании Мигеля Анхела Моратиноса принял также президент Армении Серж Саргсян. В ходе встречи собеседники затронули приоритетные направления сотрудничества Армения-ЕС, вопросы заключения соглашения о зоне свободной торговли, упрощения визового режима и подписания ассоциативного соглашения. Стороны затронули также вопросы нормализации армяно-турецких отношений, процесс мирного урегулирования карабахско-азербайджанского конфликта. 3-го марта депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Рафик Петросян на совместной пресс-конференции в Ереване с экс-главой МИД НКР Арманом Меликяном, комментируя заявление Армянского национального конгресса (АНК), заявил, что на данный момент нет никаких оснований для проведения досрочных выборов в Армении. “И те, кто говорит об этом, пусть обоснуют правомерность своих утверждений”, – отметил он.
В свою очередь, Арман Меликян заметил, что проведение досрочных выборов не является проблемой АНК. “АНК всего лишь приводит факты, которые могут привести к смене власти”, – подчеркнул эксперт. В этот же день президент Армении Серж Саргсян встретился в Ереване с председателем Европейской Народной партии Вилфридом Мартенсом и возглавляемой им делегацией. В ходе встречи глава Армении придал важное значение визиту в республику высокопоставленных официальных лиц общеевропейских структур.
В свою очередь Вилфрид Мартенс сказал, что три коалиционные партии Армении – РПА, партия «Процветающая Армения» и партия «Оринац еркир», обратились с заявкой для вступления в Европейскую Народную партию. Мартенс сообщил, что в скором времени в Армению прибудет группа, чтобы изучить их заявки и начать процедуру членства.
А 4-го марта, в четверг, на пресс-конференции относительно возможной сдачи семи районов зоны безопасности вокруг Карабаха Азербайджану, как уступку со стороны Армении в карабахском конфликте, советник президента Армении по вопросам национальной безопасности Гарник Исагулян заявил, что Армения не то государство, которое сдает территории. По его словам, Армения не завоевывала чужие территории, чтобы что-то возвращать. При этом он отметил, что большой уступкой со стороны Армении уже было то, что она согласилась вести переговоры по урегулированию карабахского конфликта вместо НКР.
К концу дня, в четверг 4 марта комитет по иностранным делам Палаты представителей США 23 голосам «за», при 22 – «против» принял резолюцию 252 о Геноциде армян, что стало причиной активных заявлений политических сил Армении.
По словам представителя Верховного органа АРФ Дашнакцутюн Армении (ВО АРФД) Армен Рустамяна, вопрос международного признания Геноцида армян не может быть предметом торга. Признание этого факта является моральной обязанностью всех стран мира.
А представитель Республиканской партии Армении (РПА), депутат НС РА Артак Давтян заметил, что вчерашнее голосование доказало, что мнение многих экспертов о том, что процесс нормализации армяно-турецких отношений препятствует процессу международного признания Геноцида армян, не совсем верно. При этом он заметил, что Турция может воспользоваться данным решением для того, чтобы затянуть процесс ратификации армяно-турецких Протоколов. Он также заметил, что шансы на то, что резолюция будет обсуждена и в Конгрессе США довольно велики.