Դրանց հետեւեց համաշխարհային ճանաչում ունեցող Պինհաս Ցուկերմանը, որի ելույթով բացվեց «21-րդ դարի հեռանկարներ» Միջազգային երաժշտական փառատոնը: «Ես հրավեր ստացա եւ եկա, երջանիկ կլինեմ, երբ ստանամ երկրորդ հրավերը` մասնակցելու նաեւ «21-րդ դարի հեռանկարներ» փառատոնին», – իր մասնակցությունն այսպես բացատրեց լեգենդար երաժիշտը: Սակայն փառատոնի նախագահ եւ գեղարվեստական ղեկավար, կոմպոզիտոր Ստեփան Ռոստոմյանը հայտնեց, որ Ցուկերմանի այցը Հայաստան փառատոնի կազմակերպիչների 5-ամյա աշխատանքի արդյունքն էր, քանի որ ժամանակակից կատարողական արվեստի լեգենդի աշխատանքային գրաֆիկը խիստ հագեցած էր համերգներով:
Մարտի 6-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգային դահլիճում Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ որպես մենակատար հանդես եկավ ջութակահար Յուրի Բաշմետը: Նա մասնակցում էր «Սոֆի Գուբայդուլինի օրերը Հայաստանում» համերգների շարքին, որն անցկացվում էր նույն փառատոնի շրջանակներում: Եվ վերջապես հայաստանցիներին մատուցած հաճելի անակնկալների վերջնակետը սերբ կինոռեժիսոր Էմիր Կուստուրիցայի եռօրյա այցն էր Երեւան եւ «The No Smoking Orchestra» խմբի հետ նրա ելույթը:
Սակայն գեղեցիկ եւ շատ հաջողված համերգը Կուստուրիցայի այցի կարեւորագույն հատվածը չէր: Երեւանում Կուստուրիցան հայտարարեց, որ նպատակ ունի Հայաստանի մասին ֆիլմ նկարահանելու, ինչպես նաեւ ամռանը մասնակցելու «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնին: Կուստուրիցան իր հետաքրքրաշարժ ելույթում հայտնեց, որ երաժշտության ու կինոռեժիսուրայում իր հաջողությունների գրավականը համարում է ինքն իրեն հավատարիմ մնալը. «Ես միշտ արել եմ այն, ինչ ուզել եմ, այդ պատճառով իմ ֆիլմերը ընդունում ու հասկանում են աշխարհի տարբեր հատվածներում, երբեք տարբերություն չեմ դրել երաժշտության ու ֆիլմերի միջեւ, քանի որ միշտ ցանկացել եմ, որ մարդիկ հաճույք ստանան ե'ւ մեկից, ե'ւ մյուսից»: Նրա կարծիքով, նույն ճանապարհով` հավատարիմ մնալով ինքն իրեն, պահպանելով իր ինքնությունը, պետք է զարգանան նաեւ փոքրաթիվ ժողովուրդները. «Երբ ես Հայաստան բառը լսեցի, իմ պատկերացումներում մի տարաշխարհիկ բան հառնեց, սակայն համոզվեցի, որ հայերն ու սերբերը շատ ընդհանուր գծեր ունեն: Դուք գտնվում եք անբարենպաստ աշխարհագրական դիրքում, առանձնապես Եվրոպայի առնչությամբ նույնպիսի դիրքում եք, ինչ-որ Սերբիան, մենք նույնիսկ նույն թշնամիներն ունենք: Հենց այս պատճառով Հայաստանում ճանաչված լինելն ինձ համար ավելի կարեւոր է, քան ԱՄՆ-ում»:
Փոքր եւ, իր խոսքերի համաձայն, երկրագնդի նյարդերի վրա ազդող պետության ներկայացուցիչ մեծահամբավ Կուստուրիցան վերջին հանրահայտ անձն էր, որ եզրափակեց Հայաստանի արվեստաբույլ շաբաթը: Սակայն մենք լիահույս ենք եւ սպասում ենք աշխարհահռչակ տենոր Պլաչիդո Դոմինգոյի այցին, որը համաձայնել է մասնակցել «21-րդ դարի հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնին:
Հայաստանի մշակութային կյանքը միայն համաշխարհային մեծությունների համերգներով չէր, որ հետաքրքիր էր: Մեծ հաջողություն ունեցավ լուսանկարիչ Զավեն Խաչիկյանի լուսանկարչական աշխատանքների ցուցահանդեսն ու նրա «543210…. կամ մենք գալիս ենք մանկությունից» գրքի շնորհանդեսը: Հեղինակը ցուցահանդեսն ու գիրքը բնութագրեց հետեւյալ կերպ. «Հիմա 2010 թիվն է, ես 54 տարեկան եմ: Նկարել եմ մարդկանց, երեխաների, որոնց ուսերին մենք դարերի բեռ ենք դրել, եւ բացել ենք ապագայի ոչ մեծ ուղի: Ես բոլորովին չեմ ուզում համեմատել Հայաստանը Եվրոպայի հետ, քանի որ Եվրոպայի գեղեցկությունը գնահատելով, մենք ստեղծում ենք մեր գեղեցկությունը: Իսկ երեխաների աչքերի թախիծը ես չեմ մտածել եւ հատուկ չեմ արել: Հավանաբար, դա այն ծանր ժամանակների հետքն է, որ նրանք ապրել են»:
Եթե Զավեն Խաչիկյանի ցուցահանդեսը մեր իրականությունը լուսանկարների միջոցով էր ի ցույց դնում, ապա 2009-ի լավագույն ներկայացումները ի հայտ են գալու «Թատրոն-Իքս» թատերական փառատոնի ընթացքում` Երեւանի եւ Հայաստանի շրջանների (Գյումրի, Վանաձոր, Արտաշատ, Կապան, Գավառ, Հրազդան) 25 թատրոնների, ինչպես նաեւ ԼՂՀ-ի թատրոնի ներկայացումների արհեստավարժ եւ հասարակական քննարկումների ընթացքում: Մարտի 2-28-ը անցկացվելիք երկրորդ` «Թատրոն – Իքս»-ը տարբերվելու է նաեւ լավագույնը ճանաչված ներկայացման համար դրամական պարգեւատրումով` շնորհիվ լուրջ հովանավորների (առաջին տեղի համար` 1մլն դրամ, երկրորդ տեղի համար` 500 հազ դրամ, երրորդ տեղի համար` 300 հազ. դրամ):
Հայ մեծ նկարիչ Մարտիրոս Սարյանի ծննդյան 130-ամյակը նշելով, պատասխանատու անձինք կազմակերպել են նկարչի եւ նրա ժամանակակիցների լուսանկարների ցուցահանդեսը Երեւանի նրա տուն-թանգարանում, եւ Տրետյակովյան պատկերասրահում` նրա 50 նկարների ցուցահանդեսը: Սեպտեմբերին Մ. Սարյանի հոբելյանին Մոսկվայում լույս կտեսնի «Սարյանը եւ Մոսկվան»:
Հոբելյանը նաեւ լավ առիթ է Սարյանի տուն-թանգարանի հիմնախնդիրները վեր հանելու համար: «Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանը նույնիսկ «Լինսի» հիմնադրամի միջոցներով վերանորոգվելուց հետո շատ խնդիրներ ունի: Շենքի վերանորոգումը որակով չի արվել եւ չի ավարտվել: Երբ ես իմ պաշտոնը գրավեցի, հիմնադրամի երաշխիքային ժամկետն արդեն անցել էր: Ես փորձագետներին ցույց տվեցի անհարթությունները, եւ նրանք համաձայնեցին ինձ հետ, սակայն վերանորոգումը ոչ ոք չվերսկսեց», – պատմում էր տուն-թանգարանի տնօրեն Ռուզան Սարյանը:

Затем последовал концерт канадского скрипача всемирной известности Пинхаса Цукермана, выступлением которого открылся 11-ый Международный музыкальный фестиваль “Перспективы 21-го”. “Я получил приглашение и приехал, буду рад принять и второе приглашение на участие в фестивале “Перспективы 21-го”,- свое участие в фестивале объяснил легендарный музыкант. Однако президент и художественный руководитель фестиваля, композитор Степан Ростомян сообщил, что приезд Цукермана в Армению – результат 5-летней работы организаторов фестиваля, так как у легенды современного исполнительного искусства безумно плотный график концертов.
A альтист Юрий Башмет 6 марта впервые в качестве солиста в концертном зале “Арам Хачатурян” выступил с Государственным филармоническом оркестром Армении, принимая участие в открытии концертного цикла “Дни Софии Губайдуллиной в Армении”, проходящего в рамках того же фестиваля. И наконец, кульминацией приятнейших сюрпризов, преподнесенных жителям Армении, стал трехдневный визит сербского кинорежиссера Эмира Кустурицы в Ереван и его концерт с группой “The No Smoking Orchestra”. Успешно прошедший концерт, однако стал не самой важной составляющей его визита. Кустурица в Ереване заявил, что намерен снять фильм об Армении и принять участие в армянском кинофестивале “Золотой абрикос” в текущем году. Залогом своего успеха в кинорежиссуре и музыке Кустурица считает верность самому себе: “Я всегда делал то, чего хотел, и поэтому мои фильмы понимают и принимают в разных частях мира, и я никогда не ставил разницы между музыкой и фильмами, так как хотел, чтобы люди наслаждался и тем, и другим”. По его мнению, тем же путем, оставаясь верными самим себе и сохраняя свою самобытность, должны развиваться и малочисленные народы: “Когда я слышал слово “Армения”, я представлял себе нечто экзотическое, но армяне и сербы обладают многими общими чертами. Вы находитесь в неудобном географическом положении, вы в том же положении относительно Европы, в каком и Сербия. У нас похожие враги. Именно поэтому для меня быть узнаваемым в Армении дороже, чем быть узнаваемым в США”. Представитель маленькой и, по его словам, действующей на нервы страны – Кустурица стал последней знаменитостью, посетившей Армению за прошедшую неделю, однако ожидается визит одного из великих теноров современности Пласидо Доминго, который дал согласие на участие в Международном музыкальном фестивале “Перспективы 21-го”.
Культурная жизнь Армении, конечно же, не была сфокусирована только на выступлениях мировых знаменитостей. Так с успехом прошли выставка фоторабот и презентация книги фотографа Завена Хачикяна “543210… или мы приходим из детства”. Сам автор выставку и книгу охарактеризовал следующим образом: “Сейчас 2010 год и мне 54 года, я снимал людей, детей, детей, на плечи которых мы возложили накопленное веками бремя, и открыли небольшую тропу в будущее. Я ни в коем случае не хочу сопоставлять Армению и Европу, так как, ценя красоту Европы, мы создаем свою красоту. А печаль в глазах детей придумана не мной и сделана не специально. Наверное, это след тех тяжелых времен, которые они пережили”. И если выставка Завена Хачикяна выявляла наши реалии по средствам фотографии, то лучшие спектакли 2009 года будут выявлены в ходе театрального фестиваля “Teатр-Х” посредством публичных и профессиональных обсуждений 25 спектаклей театров из Еревана и областей Армении (Гюмри, Ванадзор, Арташат, Капан, Гавар, Раздан), а также из НКР. Проводимый с 2 по 28 марта второй “Театр X” будет отличаться и вручением признанным лучшими спектаклям значительных денежных премий благодаря появлению серьезных спонсоров (за первое место 1 млн. драмов, за второе – 500 тыс. драмов и 300 тыс. драмов за третье место).
Отмечая 130-летие со дня рождения великого художника Мартироса Сарьяна, ответственные лица организовали выставку фотографий художника и его современников в ереванском Доме-музее и выставку 50 работ художника в московском Третьяковке. К юбилею Сарьяна в сентябре текущего года в Москве выйдет в свет книга “Сарьян и Москва”. Юбилей стал еще и удобным поводом для озвучивания проблем дома-музея. “У дома-музея Мартироса Сарьяна даже после ремонта на средства фонда “Линси” осталось много проблем. Работы по ремонту здания были проведены некачественно и не были доведены до конца. Когда я заняла свой пост, гарантийный срок фонда уже истек. Я указала экспертам на недостатки, и они согласились со мной, однако за ремонт никто снова не взялся”,- рассказала директор музея Рузан Сарьян.