1 Մարտ 2010 - 14:44 AMT
Երեւանում կայացած ցույցի ընթացքում Հայ Ազգային Կոնգրեսի համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը ՀԱԿ անունից ներկայացրեց «մարտի ճգնաժամից» դուրս գալու վեց քայլերը: Ինչպես հայտնեց Լեւոն Զուրաբյանը, այդ քայլերը պետք է իրականացվեն մինչեւ Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի մոնիթորինգային հանձնաժողովի հաջորդ նիստը:
«Առաջինը` անհրաժեշտ է ազատ արձակել բոլոր քաղբանտարկյալներին, երկրորդը` մինչեւ ապրիլ ամիսը վերականգնել մարտի 1-2-ի դեպքերի ընթացքում կատարված սպանությունները հետաքննող անկախ մարմինը: Երրորդը` ապրիլի ընթացքում վերանայել ցույցերի, երթերի անցկացման մասին օրենքը եւ այդ օրենքին վերադարձնել նախկին տեսքը: Չորրորդը` մինչեւ մայիս ամիսը բացել A1+ հեռուստաալիքը, հինգերորդը` մինչեւ մայիսի վերջը բարեփոխել Հայաստանի ընտրական օրենսգիրքը եւ վեցերորդը` հունիսից սեպտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում արտահերթ խորհրդարանական ու նախագահական ընտրություններ անցկացնել»,- հայտնեց Լեւոն Զուրաբյանը: Ինչպես հաղորդեց ՀԱԿ համակարգողը, մարտի 16-ին Կոնգրեսն այդ կետերը կներկայացնի Հայաստանում Եվրոպայի Խորհրդի ներկայացուցիչներին:
Բացի դրանից, ինչպես հայտնեց ՀԱԿ անդամ Արամ Մանուկյանը, Կոնգրեսը պատրաստվում է դատի տալ պետությանը գազի գների բարձրացման դեմ:

The Armenian National Congress coordinator Levon Zurabyan addressing a rally in Yerevan on behalf of ANC voiced six steps to get out of the "March crisis". According to Levon Zurabyan , these steps should be implemented before the next meeting of the Monitoring Committee of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe.
"First of all, it is necessary to release all political prisoners, the second, to recover until April an independent body which investigated killings during March 1-2 events. Third, to review the law on holding rallies and marches within April, and re-shape it to the previous form. The fourth, to open a television station A1 + by May, the fifth by the end of May to reform the electoral code of Armenia and the seventh – to hold early parliamentary and presidential elections between June and September, " Levon Zurabyan said. The Congress will present these issues to the Council of Europe representatives in Armenia on March 16.
Furthermore, according to an ANC member Aram Manukyan, Congress is going to sue the state for raising gas prices.