Մարտի 3-ին Ամերիկայի հայկական թանգարանում եւ գրադարանում (ALMA) «Ամարաս» գեղարվեստական միությունը կներկայացնի Ազատ Ֆիշյանի համերգը: Համերգի ընթացքում երաժիշտը կնվագի Բախի, Բեթհովենի, Պրոկոֆեւի, Կոմիտասի եւ այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները: Ազատ Ֆիշյանին նվագակցելու է դաշնակահար Դանիել Պաթգետը, հաղորդում է ALMA -ի պաշտոնական կայքէջը:
Ազատ Ֆիշյանը յոթ տարեկանում ընդունվում է Երեւանի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական դպրոցի ջութակի դասարան: 12 տարեկանում «Խաչատրյան» միջազգային մրցույթին մասնակցելով` գրավում է երրորդ տեղը: 15 տարեկանում Յուրի Բախշյանի կամերային նվագախմբում հանդես է գալիս որպես մենակատար եւ հանդես է գալիս Երեւանի, Բոստոնի, Լոս Անջելեսի բեմերում:
2007 թ. նա տեղափոխվում է ԱՄՆ, որտեղ երաժշտական կրթությունը շարունակում է Longy երաժշտական դպրոցում` Բոստոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի կոնցերտմեյստեր Մալքոլմ Լոուի հովանավորությամբ: Ավելի ուշ նա սովորում է Լոս Անջելեսում հայտնի ուսուցիչ եւ կատարող Հովսեփ Քեթենջյանի մոտ:
2009 թ. Ազատ Ֆիշյանը «Ռիչարդ Բ. Ֆիսկ» երիտասարդ կատարողների մրցույթում դառնում է առաջին մրցանակի մրցանակակիր: 2010 թ. նա Նյու Վալի սիմֆոնիկ նվագախմբի կազմում հանդես է գալիս համերգի կատարումով:

1 Март 2010 - 15:20 AMT
3 марта в Армянском музее и библиотеке Америки (ALMA) художественный союз “Амарас” представит концерт на скрипке в исполнении Азата Фишяна. На концерте будет представлена музыка Баха, Бетховена, Прокофьева, Комитаса и других композиторов. Аккомпанировать Азату Фишяну будет пианист Дэниел Падгетт, сообщает официальный сайт ALMA.
Азат Фишян начал обучаться игре на скрипке в 7 лет в музыкальной школе имени Саят-Новы в Ереване. В 12 лет он занял третье место в международном конкурсе “Хачатурян”. В 15 он стал солистом камерного оркестра “Юрия Бахшяна”. В составе камерного оркестра Фишян выступал на сценах Еревана, Бостона, Лос-Анджелеса, Провиденса (Рот-Айленд). В 2007 году он переехал в США, где продолжил обучение в школе музыки Longy под покровительством концертмейстера Бостонского симфонического оркестра Малкома Лоу. Позднее он обучался у известного преподавателя и исполнителя Овсепа Кетенджяна в Лос-Анджелесе.
В 2009 году Азат Фишян стал обладателем первой премии конкурсе молодых исполнителей “Ричард Б. Фиск”. В 2010 году он сыграл концерт в составе Симфонического оркестра Нью Валли.