2 Մարտ 2010 - 07:42 AMT
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը սկսել է Աբովյանի ծննդատան ծնարանային-վիրահատական բաժանմունքի հիմնանորոգումը
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը փետրվարին սկսել է Կոտայքի մարզի Աբովյան քաղաքի ծննդատան ծնարանային- վիրահատական բաժանմունքի հիմնանորոգման աշխատանքները: Ծրագիրը հովանավորում է Հիմնադրամի Մոնրեալի տեղական մարմինը` ի դեմս կանադահայ բարերարներ Վրեժ եւ Իմաստուհի Նիկողոսյանների:
Ինչպես տեղեկացնում է հիմնադրամի հասարակության հետ կապերի բաժինը, քանդման աշխատանքներն ավարտված են, ներկայումս կառուցվում են միջնորմային պատերը: Կնորոգվի բաժանմունքի հատակը, կփոխարինվեն դռներն ու պատուհանները, կիրականացվեն սալիկապատման աշխատանքներ:
Ծննդատան գլխավոր բժիշկ Լարիսա Մադոյանի խոսքով` արդեն 25 տարի գործող ծննդատան անմխիթար վիճակը չէր կարող չանդրադառնալ բուժսպասարկման որակի վրա: «Նախեւառաջ բարվոք պայմաններն են, որ մայրերին ապահովության ու վստահության զգացում են ներշնչում, ինչը շատ կարեւոր է թե՛ նորածնի, եւ թե՛ սպասարկող անձնակազմի համար»,- նշեց գլխավոր բժիշկը: Վերջինս նաեւ տեղեկացրեց, որ ընթացիկ տարում ունեցել են 193 ծնունդ:
Մարզի 7 քաղաքային եւ շուրջ 60 գյուղական բնակավայրերը սպասարկող ծննդատանը 2009-ին ընդունվել է 1422 ծնունդ, սպասարկվել` 247 ամբուլատոր հիվանդ, վիրահատվել` 347 կին եւ բժշկական խորհրդատվություն ստացել` 17 656 հղի կին:
«Մեր այսօրինակ աշխատանքի լավագույն գնահատականը ծնունդների աճն է տվյալ համայնքում»,- ասում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը։
Հատկանշական է, որ առողջապահական ոլորտի ծրագրերի շրջանակում այս պահին ընթանում են նաեւ Երեւանի «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնի ծննդատան նորածնային-հետծննդյան բաժանմունքի, «Նորքի» ինֆեկցիոն կլինիկական հիվանդանոցի «բ» մասնաշենքի, Նոյեմբերյանի հիվանդանոցի հիմնանորոգման, ինչպես նաեւ Գորիս քաղաքում «Զանգեզուր» սրտաբանական կենտրոնի կառուցման աշխատանքները:

2 Март 2010 - 07:42 AMT
В феврале этого года начался капитальный ремонт Котайкской области Армении. Программу финансирует местный орган Всеармянского фонда “Айастан” в Монреале, Канада, в лице канадских благотворителей армянского происхождения Врежа и Имастуи Никогосянов, сообщает пресс-служба фонда.
Программой намечен ремонт пола и стен отделения, а также замена его дверей и окон. “Благоприятные условия в первую очередь внушают чувство защищенности и доверия, что очень важно как для здоровья младенца, так для обслуживающего персонала”,- подчеркнула главврач роддома Лариса Мадоян, добавив, что роддом уже 25 лет находился в неутешительном состоянии.
В текущем году в роддоме родилось 193 ребенка, а в 2009 году в больнице родилось 1422 ребенка и прооперировано 347 женщин. Консультацию получили 17 656 человек из 7 городов и примерно 60 сел области.
“С момента рождения ребенка, каждый из родителей стремится обеспечить достойные условия и здоровую среду для своих детей, и мы периодически осуществляем программы, направленные на решение этой важнейшей задачи. Лучшей оценкой этой нашей работы является увеличение количества родов в этих больницах”,- подчеркнул исполнительный директор Всеармянского фонда “Айастан” Ара Варданян.
Сейчас в рамках программ здравоохранения проводится ремонт многих больниц Еревана и областей Армении.