Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) ակտիվ գործունեությունը հարկավոր չէ գնահատել միայն զանգվածային միջոցառումներով, քանի որ հանրահավաքների միջանկյալ ժամանակահատվածում հսկայական աշխատանք է կատարվում: Այդ մասին հայտարարել է «Հանրապետություն» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Սուրեն Սուրենյանցը Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Արտակ Զաքարյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
Ըստ Սուրենյանցի, Հայաստանի իշխանությունների լեգիտիմությունը կասկածելի է եւ նրանք երկու ելք ունեն իրավիճակից` կամ համակարգային բարեփոխումներ կատարել, կամ ներքաղաքական ճգնաժամը կհանգեցնի իշխանափոխության:
Իր հերթին Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ լեգիտիմությունը սոցիալ-հոգեբանական բնույթի հասկացություն է եւ նույնիսկ 20 000-անոց հանրահավաքով հնարավոր չի որոշել Հայաստանի ղեկավարության օրինականության մակարդակը: «Այժմ բոլոր պետական մարմինները գործում են բնականոն ռեժիմով եւ օրենքի շրջանակներում եւ այստեղ բոլորովին տեղին չեն խոսակցությունները ներքաղաքական ճգնաժամի կամ իշխանափոխության նախադրյալների մասին»,-ասել է պատգամավորը:
Հայ-թուրքական մերձեցման վերաբերյալ Սուրենյանցը նշել է, որ ինքը կողմ է այդ քաղաքականությանը, հավելելով, որ Հայաստանը պետք է առաջինը վավերացնի Հայ-թուրքական արձանագրությունները: «Այստեղ իմ դիրքորոշումը կարող է չհամընկնել ՀԱԿ-ի հետ, սակայն իմ համար գլխավորը առկա խնդիրների հանդեպ սեփական մոտեցում ունենալն է»,-նշել է նա:
Միեւնույն ժամանակ «Հանրապետություն» կուսակցության քաղխորհրդի անդամը նշել է, որ ԱՄՆ Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւն անմիջականորեն չի վերաբերում Հայաստանին, այլ թուրք-ամերիկյան հարաբերություններին առնչվող խնդիր է: «Հայաստանի մասնակցության աստիճանն այստեղ սահմանափակվում է միայն հայկական սփյուռքի ներգրավման մասով»,-ասել է նա:

2 Март 2010 - 10:45 AMT
Деятельность Армянского национального конгресса (АНК) не нужно оценивать только массовыми мероприятиями, так как в промежуток времени между митингами осуществляется огромная работа. Об этом заявил член политсовета партии «Республика» Сурен Суренянц на совместной пресс-конференции с депутатом парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Артаком Закаряном.
По словам Суренянца, легитимность властей Армении сомнительна. Для выхода из слоившейся ситуации руководство страны должно осуществить системные реформы иначе углубление внутриполитического кризиса может привести к смене власти.
В свою очередь, Артак Закарян заметил, что легитимность это понятие социально- психологического характера, и даже 20000-ым митингом не возможно определить уровень легитимности руководства Армении. “Сейчас все государственные органы страны действуют в обычном режиме и в рамках закона, и здесь совсем не уместны какие либо разговоры о внутриполитическом кризисе или о предпосылках для смены власти”, – отметил депутат.
Суренянц категорически не согласился с утверждением депутата и заметил, что понимание оппозиции и властей относительно Армении не совпадают. “Руководство создало искусственную оппозицию в лице АРФ Дашнакцутюн, и сейчас говорит о том, что власти и оппозиция сотрудничают и якобы решают какие-то проблемы”, – заметил он.
Закарян подчеркнул, что АНК не является единственной оппозицией, поскольку кроме него еще существует парламентская и другие оппозиционные политические силы, которые не входят в состав конгресса.