2 Մարտ 2010 - 10:53 AMT
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հյուպատոսական ծառայության տվյալների համաձայն, չնայած համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամին, 2009 թվականի երկրորդ, երրորդ եւ չորրորդ եռամսյակներում ԼՂՀ այցելած օտարերկրյա քաղաքացիների ընդհանուր թիվը 10%-ով ավելացել է 2008 թվականի համանման ժամանակահատվածի համեմատությամբ:
Շարունակում է ընդլայնվել ԼՂՀ այցելող օտարերկրացիների աշխարհագրությունը: Ինչպես տեղեկացնում է ԼՂՀ Արտաքին գործերի նախարարության մամլո ծառայությունը, անցյալ տարի առաջին անգամ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն են այցելել զբոսաշրջիկներ Մոզամբիկից, Գայանայից, Մավրիտանիայից, Վենեսուելայից: Այցելուների շրջանում գերակշռում են ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Իրանի, Մեծ Բրիտանիայի, Հոլանդիայի, Շվեյցարիայի, Կանադայի, Իտալիայի, Լեհաստանի, Հնդկաստանի, ԱՊՀ երկրների` մասնավորապես Ռուսաստանի եւ Թուրքմենստանի քաղաքացիները:
Այս տվյալները վկայում են այն մասին, որ արտասահմանյան երկրների — նրանց քաղաքացիների հետաքրքրությունը Արցախի նկատմամբ շարունակում է աճել: Այդ գործընթացին նպաստում է նաեւ ղարաբաղյան հիմնախնդրի, երկրի պատմության, ԼՂՀ-ում ժողովրդավարական սկզբունքների արմատավորման մասին միջազգային տարբեր զանգվածային տեղեկատվության միջոցների հավաստի տեղեկատվությունը:

2 Март 2010 - 10:53 AMT
Согласно данным Консульской службы Министерства иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики, несмотря на мировой финансовый кризис, общее число посетивших НКР во втором, третьем и четвертом кварталах 2009 года иностранных граждан увеличилось по сравнению с аналогичным периодом 2008 года на 10%.
Как сообщает пресс-служба Министерства иностранных дел НКР, продолжает расширяться география посещающих НКР. В минувшем году впервые Нагорно-Карабахскую Республику посетили туристы из Мозамбика, Гайаны, Мавритании, Венесуэлы. Среди туристов значительную долю составляют граждане США, Франции, Ирана, Великобритании, Голландии, Швейцарии, Канады, Италии, Польши, Индии и стран СНГ, в частности, России и Туркменистана.
Эти данные свидетельствуют о том, что у зарубежных стран и иностранных граждан продолжает расти интерес к Арцаху. Данному процессу способствует также достоверная информация различных международных средств массовой информации о карабахской проблеме, истории страны и укоренении в НКР демократических принципов.