Իրաքի հայոց թեմի տեղեկացմամբ, փետրվարի 9-ին, Բաղդադում, Ս. Կարապետ հայկական եկեղեցում տեղի ունեցավ Իրաքի քրիստոնյա համայնքների հոգեւոր առաջնորդների ժողով, որի արդյունքում ստեղծվեց Իրաքի քրիստոնյա համայնքների հոգեւոր առաջնորդների խորհուրդ: Խորհրդի կազմում են 2 պատրիարքներ, 26 արքեպիսկոպոսներ եւ եպիսկոպոսներ` ներկայացնելով Իրաքում առկա 30 քրիստոնեական-եկեղեցական համայնքերը:
Ինչպես տեղեկացնում են Մայր աթոռ Ս. Էջմիաջծնի մամլո դիվանից, խորհրդի գլխավոր քարտուղար միաձայն քվեարկությամբ ընտրվել է Իրաքի հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Ավագ արքեպիսկոպոս Ասատուրյանը:
Նորաստեղծ Խորհրդի նպատակն է «համատեղել Եկեղեցիներին եւ պետությանը վերաբերող խնդիրներում Իրաքի Եկեղեցիների կարծիքները, դիրքորոշումները եւ որոշումները»` պահպանելու եւ զորացնելու քրիստոնեական ներկայությունը եւ խթանելու համագործակցությունը, ինչպես նաեւ աշխուժացնելու միջկրոնական երկխոսությունն ու հարաբերությունները:

Предводитель Иракской епархии Армянской Апостольской Церкви (ААЦ), архиепископ Аваг Асатурян единогласно избран генеральным секретарем Совета духовных лидеров христианских общин Ирака, сообщает пресс-канцелярия Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
«Собрание духовных лидеров христианских общин Ирака, во время которого был создан Совет духовных лидеров, состоялось в армянской церкви Сурб Карапет города Багдада. В состав Совета входят два патриарха, 26 архиепископов и епископов, представляющих 30 христианских церковных общин», – говорится в сообщении.
Целью Совета является объединение мнений и позиций по вопросам взаимоотношений с государством, сохранение и укрепление христианского присутствия, стимулирование сотрудничества, а также активизация межконфессионального диалога.