ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւի ընդունումն էականորեն կփչացնի Վաշինգտոնի եւ Անկարայի միջեւ հարաբերությունները: Այդ մասին Երեւանում մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԼՂՀ նախկին ԱԳՆ ղեկավար Արման Մելիքյանը: Նրա խոսքերով, ԱՄՆ Կոնգրեսի այդ քայլը կարող է տարածաշրջանում նոր գործընթացների առաջացման պատճառ դառնալ, օրինակ ռուս-թուրքական հարաբերությունների խորացման: ԼՂՀ նախկին ԱԳՆ ղեկավարը չի բացառում, որ ռուս-թուրքական մերձեցումը կարող է խնդիրներ ստեղծել Հայաստանի համար ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում:
Միաժամանակ Արամ Մելիքյանը նշել է, որ ԱՄՆ վերջին ժամանակներն այնպիսի քաղաքականություն է վարում, որը կհեռացնի Անկարային Վաշինգտոնից:
Իր հերթին իշխող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության պատգամավոր Ռաֆիկ Պետրոսյանը նշել է, որ եթե մինչեւ ապրիլի 24 (Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր) Թուրքիան չվավերացնի Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ արձանագրությունները, ապա Պետրոսյանի կարծիքով, Երեւանը կարող է դադարեցնել Թուրքիայի հետ սկսած գործընթացը:

3 Март 2010 - 09:00 AMT
Принятие Конгрессом США резолюции о Геноциде армян существенно испортит отношения между Вашингтоном и Анкарой. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил экс-министр иностранных дел Республики Арцах (НКР) Арман Меликян. По его словам, этот шаг американского Конгресса может стать причиной новых региональных процессов, например, к углублению российско-турецкого сотрудничества. Экс-глава МИД НКР не исключил, что российско-турецкое сближение может создать проблемы для Армении в вопросе урегулирования карабахского конфликта.
В тоже время Арман Меликян отметил, что Соединенные Штаты в последнее время проводят такую политику, которая отдаляет Анкару от Вашингтона.
В свою очередь депутат от правящей Республиканской партии Армении Рафик Петросян подчеркнул, что если до 24 апреля (День памяти жертв Геноцида армян) Турция не ратифицирует Протоколы о нормализации армяно-турецких отношений, то, по мнению Петросяна, Ереван может отозвать свою подпись и приостановить процесс с Турцией.
«Если Анкара действительно желает ратификации Протоколов, она должна сделать это до 24 апреля“,- сказал депутат.