Այսօր Երեւանում` Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, տեղի ունեցավ թագավորական փաստաբան Ջեֆֆրի Ռոբերթսոնի «Արդյոք եղել է Հայոց ցեղասպանությունը» փորձագիտական զեկույցի հայերեն լեզվով էլեկտրոնային տարբերակի շնորհանդեսը: «Մեծ Բրիտանիայի հայկական կենտրոնն ընտրել է հենց Ռոբերթսոնին, քանի որ նա բավական հայտնի փորձագետ է, որի կարծիքին բրիտանացիներն ավելի շատ են ականջ դնում, քան մեկ ուրիշին»,- շնորհանդեսի ժամանակ ասաց «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ Կարեն Բեքարյանը:
Նրա խոսքով, վերջերս Բրիտանիայում նույնպես ակտիվացել է Հայոց ցեղասպանության հարցը, եւ Ռոբերթսոնի զեկույցն այդ հարցում մեծ դեր խաղաց:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանն իր հերթին ասաց, որ այդ զեկույցի կատարման համար ընտրվեց Մեծ Բրիտանիան, քանի որ նա բավական լուրջ դեր է խաղացել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում: «Յուրաքանչյուր երկրի հիշողության մեջ Հայոց ցեղասպանության քննարկման հարցն առաջին հերթին հարգանք է սեփական ժողովրդի պատմության հանդեպ»,- ասաց Դեմոյանը` ավելացնելով, որ Հայոց ցեղասպանությունն իր քաղաքական եւ հումանիտար նշանակությամբ կարեւորագույն իրադարձությունն է Եվրոպայի հիշողության մեջ: Ընդ որում, նա նշեց, որ Հայաստանը պետք է միջազգային հանրությանը հստակ հասկացնի, որ անգամ Թուրքիայի հետ հաշտեցման գործընթացը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի դադարեցում չի նշանակում: Նրա խոսքով, Թուրքիան պետք է ոչ միայն ճանաչի Ցեղասպանությունը, այլեւ Հայաստանի երկրորդ քայլը պետք է դառնա հատուցման պահանջը:
Դեմոյանն անդրադարձավ նաեւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցին` շեշտը դնելով Արձանագրությունների վրա. «Ես Արձանագրությունների դեմ կամ կողմից հանդես չեմ գալիս, բայց եթե չլինեին այս փաստաթղթերը, ապա հնարավոր է ԱՄՆ Կոնգրեսի օրակարգում չհայտնվեր Հայոց ցեղասպանության մասին 252 բնաձեւը»,- նշեց Հայկ Դեմոյանը:

Сегодня в Ереване в музее-институте Геноцида армян состоялась презентация электронной версии экспертного доклада королевского адвоката Джеффри Робертсона «Был ли геноцид армян» на армянском языке. «Армянский центр Великобритании выбрал именно Робертсона, поскольку он является довольно известным экспертом, к мнению которого британцы прислушиваются больше, чем к каким-либо другим», – сказал на презентации председатель общественной организации «Европейская интеграция» Карен Бекарян.
По его словам, в последнее время в Британии также активизировался вопрос признания Геноцида армян и доклад Робертсона в этом вопросе сыграл большую роль.
В свою очередь директор музея-института Геноцида Айк Демоян сказал, что для реализации данного доклада былa выбрана Великобритания, поскольку она сыграла довольно серьезную роль в вопросе признания Геноцида армян. “В памяти каждой страны вопрос обсуждения Геноцида армян, в первую очередь является уважением по отношению к истории собственного народа”, – сказал Демоян, добавив, что Геноцид армян по своему политическому и гуманитарному значению является важнейшим событием в памяти Европы. При этом он отметил, что Армения четко должна дать понять международному сообществу, что даже процесс примирения с Турцией не означает приостановления процесса международного признания Геноцида армян. По его словам, Турция должна не только признать Геноцид, но вторым шагом Армении должно стать требование компенсации.
Демоян также обратился к вопросу нормализации армяно-турецких отношений, сделав акцент на Протоколах. “Я не выступаю за или против Протоколов, но если не эти документы, то возможно в повестке дня Конгресса США не оказалась бы резолюция 252 о Геноциде армян”, – отметил Айк Демоян.