20 Մարտ 2010 - 07:32 AMT
«Օրինաց երկիր» կուսակցության քաղխորհուրդը որոշել է պաշտոններից հետ կանչել կուսակցության անդամներին` ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանին ու ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Մհեր Շահգելդյանին: «Նման քաղաքական գործիչներն ինքնին կուսակցությանն են անհրաժեշտ»,- նախարարների հրաժարականը մեկնաբանել է ՀՀ ԱԺ «Օրինաց Երկիր» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության նախագահ Հեղինե Բիշարյանը:
Այդ կապակցությամբ նա ավելացրեց նաեւ, որ նախարարների հրաժարականը չի նշանակում, որ կուսակցությունը դժգոհ է նրանց աշխատանքից: Հեղինե Բիշարյանը հաղորդեց, որ Գուրգեն Սարգսյանը զբաղվելու է կուսակցության տնտեսական բլոկով, իսկ Մհեր Շահգելդյանը` քաղաքական:
«Օրինաց երկիր» խորհրդարանական խմբակցության նախագահն ավելացրեց, որ քաղխորհուրդը Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հաստատմանը կներկայացնի 2009 թվականի ապրիլից պետության ղեկավարի խորհրդական հանդիսացող Մանուկ Վարդանյանի թեկնածությունը` տրանսպորտի եւ կապի նախարարի պաշտոնի եւ Հայաստանի Ոստիկանության պետի առաջին տեղակալ Արմեն Երիցյանի թեկնածությունն արտակարգ իրավիճակների նախարարի պաշտոնի համար:
Նույն օրը քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը մամլո ասուլիսի ժամանակ նշեց, որ ինչ վերաբերում է ղարաբաղյան կարգավորմանը, այս հարցի շուրջ իրարանցումը դուրս է գալիս ղարաբաղյան գործընթացի շրջանակներից: «Քաղաքական հեռանկարում ղարաբաղյան հիմնահարցի իրավաբանական կարգավորման ոչ մի հնարավորություն չեմ տեսնում: Չկան հույսեր, որ հակամարտությունը արագ լուծում կստանա»,-ասել է քաղաքագետը:
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն րնդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իսրայելի պետության դեսպան Շեմի Ցուրին` դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը: վարչապետը ողջունել է հյուրին եւ շնորհակալություն հայտնել կատարած աշխատանքի համար: Կառավարության ղեկավարը կարեւորել է հայ-իսրայելյան հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժը:
ՀԱՊԿ շրջանակում նախատեսված միջոցառումների իրականացումը համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովը մարտի 15-ին գումարել է հերթական նիստը, որը վարել է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
«Ես որոշ առումով համաձայն եմ ԱՄՆ պետքարտուղարության զեկույցում նշված գնահատականի հետ, որը վերաբերում է Հայաստանում մարդու իրավունքներին, սակայն ամբողջությամբ զեկույցը լիարժեք չէ», – ՀՀ ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում հայտարարել է Հայաստանի հանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդվարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքերի համաձայն, Հայաստանում, ինչպես բոլոր երկրներում, գոյություն ունեն մարդու իրավունքներին, կոռուպցիային եւ ժողովրդավարության զարգացման մակարդակին վերաբերող հիմնախնդիրներ, սակայն դրանք նորություն չեն, եւ այդ հիմնախնդիրների արմատները մարդկության պատմության խորքում են: «Զեկույցը լիարժեք չէ, քանի որ դրանցում նշված չեն այն բոլոր փաստերը, որոնք Հայաստանում առաջընթաց են գրանցել մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության զարգացման բնագավառում, որի ակնառու օրինակներն են` ՀՀ նախագահի որոշումը համաներման մասին, Հասարակական խորհրդի ստեղծումը եւ ոստիկանության համակարգում իրականացրած բարեփոխումները», – նշել է նա:
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանն, իր հերթին, հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները պետք է հետեւի իր երկրի գործողություններին ամբողջ աշխարհում, հետո միայն այլ երկրների մասին զեկույցներ գրի:
«Ադրբեջանը չի հրաժարվում հիմնախնդրի էությունը, հակամարտության բուն պատճառները եւ բանակցային գործընթացն աղավաղելու փորձերից: Նախ` անհրաժեշտ է արձանագրել, որ այսօր գոյություն ունի միայն մեկ փաստաթուղթ, որը կողմերը ընդունել են որպես հիմք բանակցությունների համար: Դա 2007 թվականի մադրիդյան փաստաթուղթն է: Միջնորդների կողմից պարբերաբար ներկայացվում են աշխատանքային առաջարկներ, որոնք քանի դեռ համաձայնեցված չեն կողմերի հետ, չեն կարող փոխարինել մադրիդյան փաստաթուղթը: Եթե Ադրբեջանը հերթական անգամ փորձ է կատարում հրաժարվելու մադրիդյան փաստաթղթից, ինչը նա անում էր մեկ տարուց ավելի փաստաթուղթը ընդունելուց հետո, ապա թող հայտարարի դրա մասին», – ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանն այսպես է մեկնաբանել ԼՂ հակամարտության կարգավորման մասին Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հայտարարությունը:
Բացառված չէ, որ այդ տարի ապրիլի 24-ին ԱՄՆ հայկական համայնքին ուղղված ելույթում նախագահ Բարաք Օբաման կարտասանի «ցեղասպանություն» տերմինը: Այդ մասին Երեւանում մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԼՂՀ նախկին ԱԳՆ ղեկավար Արման Մելիքյանը: «Օբաման ավելի շուտ կարտասանի «ցեղասպանություն» բառը, քան ԱՄՆ Կոնգրեսը կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»,-ասել է Մելիքյանը, ավելացնելով, որ ի տարբերություն Կոնգրեսի որոշման, ԱՄՆ նախագահի հայտարարությունն իրավաբանական ուժ չունի: Միաժամանակ նա նշեց, որ ԱՄՆ-ն իր գործողություններով կարող է ավելի սրել իրավիճակը, որը Հայաստանին ոչ մի օգուտ չի տա: «ԱՄՆ գործողությունների ուղղակի հետեւանքը կլինի ռուս-թուրքական հարաբերությունների խորացումը, ինչը կարող է ռազմավարական բնույթ ստանալ: Դա բացասական ազդեցություն է ունենալու մեր շահերի վրա ղարաբաղյան հակամարտությունում»,- ասել է Մելիքյանը
«Ես կարծում եմ, որ այս տարի ոչ միայն ԱՄՆ նախագահն ապրիլի 24-ին Ամերիկայի հայ համայնքին հղված իր ուղերձում կօգտագործի «ցեղասպանություն» տերմինը, այլեւ ԱՄՆ Կոնգրեսը նույնպես կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»,- Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Գլոբալիզացման եւ տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանը: Եթե Թուրքիան շարունակի Միացյալ Նահանգների հանդեպ իր ներկայիս քաղաքականությունը, ապա հետեւանքները բավական անցանկալի կլինեն հենց Թուրքիայի համար: «Եթե ԱՄՆ նախագահն ու Կոնգրեսը ցանկանում են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, ապա թող չկապեն դա հայ-թուրքական Արձանագրությունների վավերացման գործընթացի հետ եւ չքաղաքականացնեն այդ հարցը»,- նշեց Գրիգորյանը` ավելացնելով, որ այդ գործողությունների հետեւանքները կարող են բացասաբար անդրադառնալ Հայաստանի վրա:
Մարտի 16-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը պետք է պլանային դիտարկում իրականացներ Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում` Ասկերանի ուղղությամբ: Սակայն ադրբեջանական կողմը ձախողել է դիտարկումը` ԵԱՀԿ առաքելության ներկայացուցիչներին դուրս չբերելով նախօրոք փոխհամաձայնեցված դիտակետ:
Ավելի վաղ ղարաբաղյան կողմը երեք անգամ պնդել է, որ դիտարկումն իրականացվի շփման գծի հենց այս հատվածում, որտեղ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից տեղի են ունեցել զինադադարի ռեժիմի բազմակի կոպիտ խախտումներ, հաղորդում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:
Մարտի 16-ին Հայ ազգային կոնգրեսը երթ էր կազմակերպել, եւ Եվրախորհրդի երեւանյան գրասենյակ է հանձնել երկրի քաղաքական եւ սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումների ծրագիր: Այս մասին PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասել է ՀԱԿ ներկայացուցիչ Վլադիմիր Կարապետյանը:
Մարտի 16-ին Փարիզում տեղի է ունեցել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հանդիպումը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներ Յուրի Մերզլյակովի (Ռուսաստան), Բերնար Ֆասյեի (Ֆրանսիա) եւ Ռոբերտ Բրադկեի (ԱՄՆ) հետ: Հանդիմանը ներկա էր ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցությունների վերջին զարգացումները, առաջիկայում համանախագահների տարածաշրջան կատարելիք այցելության հնարավորությունը: Համանախագահները Էդվարդ Նալբանդյանին տեղեկացրեցին մարտի 5-ին Փարիզում Ադրբեջանի արտգործնախարարի հետ իրենց ունեցած քննարկումների արդյունքների մասին:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 17-ին հյուրընկալել է Մոսկվայի եւ համայն Ռուսիո պատրիարք Նորին սրբություն Կիրիլ Առաջինին եւ Գարեգին Բ Ծայրագույն պատրիարք եւ Ամենայն հայոց կաթողիկոսին:
Երեւանում Ռուսական Առաքելական եկեղեցու պատվիրակությունը պատրիարք Կիրիլի գլխավորությամբ եւ Գարիեգին 2-րդի ուղեկցությամբ այցելել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր` Ծիծեռնակաբերդ:
Պատրիարքը ծաղկեպսակ է դրել հավերժական կրակի մոտ եւ այցելել Հայոց ցեղասպանության ինստիտուտ-թանգարան: Հավերժական կրակի մոտ ՌՈՒԵ եւ ՀԱԵ առաջնորդները հոգեհանգստի պատարագ են մատուցել:
Մարտի 25-26-ը Հայաստանում ՀՅ Դաշնակցության նախաձեռնությամբ տեղի է ունենալու Սոցիալիստական ինտերնացիոնալի միջազգային խորհրդաժողովը, որին մասնակցելու են աշխարհի տարբեր երկրների սոցիալիստական կուսակցությունները: Այդ մասին ՀՀ ԱԺ նիստի ժամանակ հայտարարել է ՀՅ Դաշնակցության խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Արա Նռանյանը:
Թուրքիայի վարչապետը պետք է ամաչի նման հայտարարություններից: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին հայտնեց ՀՀ ԳԱԱ արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Ռուբեն Սաֆրաստյանը` մեկնաբանելով Էրդողանի սպառնալիքը «Թուրքիայից 100 հազար ապօրինի ներգաղթաց հայերին արտաքսելուե մասին: Սաֆրաստյանի խոսքով, Թուրքիան, հանդիսանալով Հայոց ցեղասպանության մեջ մեղավոր Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդը, նման հայտարարություններով հաստատում է, որ վերջին 100 տարվա ընթացքում ոչինչ չի փոխվել: «Հայոց ցեղասպանության` աշխարհի բոլոր հեղինակավոր գիտապատմական կենտրոնների կողմից ճանաչված փաստի ժխտման քաղաքականությունը հանգեցրեց նրան, որ այսօր հարեւան պետության` ստի վրա հիմնված քաղաքականությունը շարունակում է գործել»,- ընդգծեց պրոֆեսորը:
Թուրքիայի վարչապետը չափազանցրել է Թուրքիայում հայ գաղթականների թիվը: Այդ մասին Հայաստանի Ազգային Ժողովում կառավարական ժամի ընթացքում հայտնեց Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` մեկնաբանելով իր թուրք պաշտոնակից Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունը Թուրքիայից հայ գաղթականների արտաքսման վերաբերյալ:
«Մենք Թուրքիայում հայ գաղթականների քանակի մասին կոնկրետ տվյալներ չունենք: Այդ թիվը ճշտելու համար անհրաժեշտ է աշխատել դիվանագիտական ուղիներով»,- ասաց Հայաստանի վարչապետը` ընդգծելով, որ հայերը Թուրքիա են գաղթում ոչ միայն Հայաստանից, այլեւ ուրիշ երկրներից:
Ինչ վերաբերում է Էրդողանի հայտարարության քաղաքական գնահատականին, ապա Տիգրան Սարգսյանը հայտնեց, որ իր թուրք պաշտոնակցի հայտարարությունները չեն նպաստում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը: «Ես չեմ համարում, որ նման մեթոդներով հարաբերությունները կարգավորելը ճիշտ է: Հայ-թուրքական գործընթացի հարցում մեր դիրքորոշումը պարզ է, եւ մենք չպետք է հետ կանգնենք մեր սկզբունքից թուրքական կողմի յուրաքանչյուր հայտարարության պատճառով»,- ասաց ՀՀ վարչապետը` ավելացնելով, որ չարժե թուրքական կողմի, այդ թվում Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի յուրաքանչյուր հայտարարությունը կապել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունների հետ:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մարտի17-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Եվրախորհրդարանի նախագահ Եժի Բուզեկի հետ` վերջինիս նախաձեռնությամբ: Զրույցի ընթացքում քննարկվել են Եվրամիության «Արեւելյան գործընկերություն» ծրագրի խորհրդարանական ձեւաչափի` «Եվրանեսթի» շրջանակներում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորել է Եվրոպական միության եւ նրա արեւելյան գործընկերների միջեւ քաղաքական ասոցիացման ու հետագա տնտեսական ինտեգրման անհրաժեշտությունը` նշելով, որ խորհրդարանական համագործակցությունը էապես կարող է խթանել այդ գործընթացները: Հովիկ Աբրահամյանը բարձր է գնահատել Եվրանեսթի դերը Արեւելյան գործընկերության ծրագրի նպատակների իրականացման մեջ:
Թուրքիայի վարչապետն անթույլատրելի հայտարարություն է արել: Այդ մասին Երեւանում Սլովակիայի ԱԳՆ ղեկավարի հետ համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: «Ցավոք սրտի նման հայտարարություններ Թուրքիայում արվում են ոչ առաջին անգամ: Հենց այդ հայտարարություններն են նախորդել 1915-ին Հայոց ցեղասպանությանը, նման հայտարարություններ են արվել Սումգայիթում եւ այլ ադրբեջանական քաղաքներում հայերի կոտորածներից առաջ»,- ասել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը` պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է, որ ադրբեջանական որոշ լրատվամիջոցների տարածած տեղեկությունները, թե մարտի 17-ին ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները Տավուշի մարզում` Նոյեմբերյանի շրջանում խախտել են հրադադարի ռեժիմը եւ գնդակոծել են ադրբեջանական դիրքերը, չեն համապատասխանում իրականությանը:
Նույն օրը սակայն ադրբեջանական հենակետերից կրակ է արձակվել Կոթի գյուղի շրջանում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող տրակտորի ուղղությամբ: Տուժածներ եւ վիրավորներ չկան:
Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանն ու ՌԴ ԱԴԾ սպա, ԱԽ քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշեւը Հայաստանի եւ Ռուսաստանի անվտանգության խորհուրդների միջեւ համագործակցության մասին պայմանագիր են ստորագրել: Արարողությունից հետո կայացած ճեպազրույցում կողմերը բարձր են գնահատել ՀՀ ԱԱԽ քարտուղարի Ռուսաստան կատարած այցի արդյունքները: Նիկոլայ Պատրուշեւը նշել է, որ իր պաշտոնակցի հերթական այցի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի եւ Ռուսաստանի երկկողմ ու բազմակողմ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր, մշակվել է միասնական դիրքորոշում, քանի որ աշխարհը դինամիկ փոխվում է, առաջանում են նոր մարտահրավերներ, եւ անհրաժեշտ է արձագանքել դրանց:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մարտի 18-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Բաքրաձեի հետ` վերջինիս նախաձեռնությամբ:
Քննարկվել են երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող հարցեր: Զրուցակիցներն անդրադարձել են միջխորհրդարանական կառույցներում համագործակցությանը:
Դավիթ Բաքրաձեն վերահաստատել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին պաշտոնական այցով Վրաստան այցելելու իր հրավերը
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունից հետեւում է, որ այդ երկիրը 1915-ից ի վեր չի փոխվել, եւ այնտեղ ապրող հայերին լուրջ վտանգ է սպառնում: Այդ մասին ՀՀ ԱԺ-ում տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՀՅ Դաշնակցության խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքերով, Թուրքիայում բնակվող հայերը պետք է անհապաղ թողնեն երկիրը, քանի որ այդ հայտարարությունները նրանց համար սպառնալիք են: Ազգայնական տարրը կարող է յուրօրինակ ազդանշան հանդիսանալ հակահայկական գործողությունների համար:
Հայաստանի հարաբերություններն աշխարհի երկրների հետ դրական են, բայց դա չի նշանակում, որ մենք չպետք է աշխատենք մեզ վրա: Այդ մասին Երեւանում մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը: Նրա խոսքերով, առաջին հերթին հայ ժողովրդի միջից պետք է վերացնել վախի սինդրոմը: «Թուրքիայի վարչապետի հայտարարությունն այն մասին, որ հնարավոր է երկրից վտարվեն 100 հազար հայաստանցի անօրինական ներգաղթյալներ, հրաբխի ազդեցություն է ունեցել ժողովրդի մեջ»,- ասել է Սահակյանը:
«Ժառանգություն» կուսակցությունը դատապարտում է Թուրքիայից 100 հազար անօրինական հայ ներգաղթյալների հնարավոր արտաքսման մասին Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի հայտարարությունը, եւ համապատասխան փաստաթուղթ է պատրաստում, որպեսզի ուղարկի Եվրոպայի Խորհրդի բոլոր երկրներին, քանի որ այդ հայտարարությամբ Թուրքիան խախտել է Եվրոպայի Խորհրդի նորմերը: Այդ մասին ՀՀ ԱԺ-ում ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը:

20 Март 2010 - 07:32 AMT
День ознаменовался также решением политсовета партии «Оринац Еркир» об отзыве от должности членов партии – министра транспорта и связи РА Гургена Саргсяна и министра по чрезвычайным ситуациям РА Мгера Шахгельдяна. «Такие политические деятели нужны самой партии», – прокомментировала отставку вышеуказанных министров журналистам в НС РА председатель парламентской фракции «Оринац Еркир» Эгине Бишарян.
Председатель парламентской фракции «Оринац Еркир» добавила, что политсовет представит на утверждение президента Армении Сержа Саргсяна кандидатуры Манука Варданяна, который с апреля 2009 года является советником главы государства, на должность министра транспорта и связи и Армена Ерицяна, занимающего должность первого заместителя начальника Полиции Армении, на должность министра по чрезвычайным ситуациям.
К концу дня президент Армении Серж Саргсян подписал указ об освобождении от должностей министра транспорта и связи РА Гургена Саркисяна и министра по чрезвычайным ситуациям РА Мгера Шахгельдяна. Другим указом президент назначил министром транспорта и связи РА Манука Варданяна, который с апреля 2009 года являлся советником главы государства, а министром по чрезвычайным ситуациям – Армена Ерицяна, до этого занимающего должность первого заместителя начальника Полиции Армении.
В этот же день в ответ на заявление Гагика Царукяна в парламенте РА от 15 марта 2010 года относительно того, что министр экономики Армении Нерсес Ерицян «не на своем месте, что не понимает экономику и не владеет экономической ситуацией в стране», министр дал официальный ответ. «Советую, чтобы Гагик Царукян дал оценку министрам-членам партии «Процветающая Армения» и их работе, а оценку моей работе даст премьер-министр страны и президент».
В этот же день политолог, директор Института Кавказа Александр Искандарян на пресс-конференции заметил, что существующий вокруг урегулирования карабахской проблемы ажиотаж находится за пределами того, что действительно происходит в переговорном процессе по Карабаху. «В течение последних месяцев в процессе карабахском урегулировании ничего не происходит. Никакой возможности юридического урегулирования карабахской проблемы в политической перспективе я не вижу»,- сказал политолог.
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял посла Израиля в Армении Шеми Цура в связи с завершением дипломатической миссии, сообщает пресс-служба правительства. Поблагодарив посла за проделанную им работу, глава правительства отметил большой потенциал развития армяно-израильских отношений. Касаясь перспектив дальнейшего сотрудничества, Тигран Саркисян сказал, что Армения заинтересована в расширении и углублении отношений с Израилем.
В тот же день, межправительственная комиссия по координации мероприятий, которые предусмотрены в рамках Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), под председательством секретаря Совета национальной безопасности (СНБ) Артура Багдасаряна провела очередное заседание.
Секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов относительно опубликованного доклада Госдепа США 12-го марта о ситуации в Армении по правам человека заметил, что в какой-то мере он согласен с оценками доклада, но в целом доклад неполноценен. “В нем не отмечены все факты, фиксирующие подвижки в сфере развития демократии и прав человека в Армении, наглядным примером чего служит амнистия, объявленная президентом РА, создание Общественного совета и осуществляемые реформы в системе полиции”, – отметил он.
В свою очередь глава парламентской фракции партии “Процветающая Армения” Гагик Царукян заявил, что Соединенные Штаты сначала должны проследить за деятельностью своей страны в мире, а потом писать доклады о других странах.
Заместитель министра ИД Армении Шаварш Кочарян относительно нагорно-карабахского урегулирования заметил, что Азербайджан продолжает попытки искажения сущности нагорно-карабахской проблемы, ее истинных причин, а также самого переговорного процесса.
Как заметил Кочарян, пока не будет достигнута договоренность в вопросе статуса НКР, невозможно будет ликвидировать последствия азербайджанской агрессии против самоопределившегося Нагорного Карабаха. “Если Азербайджан действительно желает ликвидации последствий своей же агрессии, то он должен быть готов вывести свои войска из оккупированных им территорий НКР и обеспечить возвращение беженцев”, – заметил он.
Высупая на пресс-конференции в Ереване, экс-министр иностранных дел НКР Арман Меликян заметил, что не исключено, что в этом году 24 апреля, в обращении к армянской общине Америки президент США Барак Обама использует термин “геноцид”. “Скорее Обама произнесет слово “геноцид”, чем Конгресс США признает Геноцид армян”, – сказал Меликян, добавив, что в отличие от решения Конгресса, заявление президента США не имеет юридическую силу. При этом он отметил, что США своим действиями могут еще более обострить ситуацию, что не принесет никакой пользы для Армении.
А на другой пресс-конференции в Ереване, руководитель Аналитического центра по глобализации и региональному сотрудничеству Степан Григорян заметил, что не только президент США в своем обращении к армянской общине Америки 24 апреля произнесет слово “геноцид”, но и Конгресс признает Геноцид армян. Эксперт также подчеркнул, что давление на Анкару со стороны США может привести к углублению турецко-российских отношений, вплоть до создания военного альянса.
В этот же день согласно ранее достигнутой с властями Нагорно-Карабахской Республики договоренности, миссия ОБСЕ должна была провести плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана в Аскеранском направлении. Однако мониторинг был сорван азербайджанской стороной, которая не вывела представителей миссии ОБСЕ на заранее взаимосогласованную точку наблюдения.
Армянский национальный конгресс (АНК) провел шествие и передал в ереванский офис Совета Европы программу политических и социально-экономических реформ в стране. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал представитель АНК Владимир Карапетян.
17 марта в Париже прошла встреча министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна с сопредседателями МГ ОБСЕ Юрием Мерзляковым (Россия), Бернаром Фасье (Франция) и Робертом Брадтке (США). На встрече присутствовал и личный представитель действующего председателя ОБСЕ посол Анджей Каспршик.
В ходе встречи были обсуждены последние процессы в урегулировании карабахского конфликта и возможность визита посредников в регион в ближайшем будущем. Сопредседатели ознакомили Эдварда Налбандяна с содержание встречи с главой МИД Азербайджана, состоявшейся в Париже 5 марта.
А в Ереване делегация Русской Православной Церкви (РПЦ), возглавляемая Патриархом Московским и всея Руси Кириллом, в сопровождении Католикоса Всех армян Гарегина II посетила Мемориал памяти жертвам Геноцида армян Цицернакаберд.
Патриарх возложил цветы к вечному огню и посетил Музей-институт Геноцида армян. У вечного огня предводители РПЦ и ААЦ отслужили панихиду.
На заседании в НС РА депутат парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Ара Нранян заявил, что 25-26 марта в Армении по инициативе АРФ Дашнакцутюн состоится международная конференция Социалистического интернационала (Социнтерна), в котором примут участие социалистические партии разных стран мира.
В тот же день директор института востоковедения НАН РА профессор Рубен Сафрастян, комментируя угрозу Эрдогана о «высылке из Турции 100 тысяч армянских нелегалов» PanARMENIAN.Net заявил, что премьер-министру Турции должно быть стыдно за подобные заявления. По словам Сафрастяна, делая подобные заявления, Турция подтверждает, что за последние 100 лет ничего не изменилось.
В ходе правительственного часа в Национальном Собрании Армении премьер-министр Армении Тигран Саркисян, комментируя заявление своего турецкого коллеги Реджепа Тайипа Эрдогана относительно высылки армянских мигрантов из Турции заявил турецкий премьер преувеличил число армянских трудовых мигрантов.
Что касается политической оценки заявления Эрдогана, то Тигран Саркисян заявил, что данное высказывание турецкого премьера не способствует налаживанию армяно-турецких отношений. Тигран Саркисян также заметил, что для организации и проведения мероприятий, посвященных 95-летию Геноцида армян, будет создана правительственная комиссия, которая готова рассмотреть предложения политических партий Армении.
Уже к концу дня спикер Национального Собрания Армении Овик Абрамян провел телефонную беседу с председателем Европейского парламента Ежи Бузеком. В ходе беседы стороны обсудили вопросы сотрудничества в рамках парламентского формата “Евронест” программы ЕС “Восточного партнерства”.
Председатель НС РА отметил необходимость политической ассоциации и дальнейшей экономической интеграции стран программы “Восточного партнерства” в ЕС, отметив, что парламентское сотрудничество может существенно стимулировать этот процесс. В свою очередь, Ежи Бузек высоко оценил процесс демократизации в Армении, подчеркнув готовность содействовать этому процессу. В завершении беседы спикер армянского парламента пригласил Ежи Бузека посетить Армению, сообщает пресс-служба НС РА
18 марта, на совместной с главой МИД Словакии пресс-конференции в Ереване, министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, комментируя недавнее заявление турецкого премьера о высылке армянских мигрантов из Турции, заявил, что турецкий премьер-министр сделал недопустимое заявление. “К сожалению, подобные заявления делаются в Турции не впервые. Именно эти заявления предшествовали Геноциду армян в 1915 году. Такие заявления делались и в Азербайджане до армянских погромов в Сумгаите, и в других азербайджанских городах”,- сказал глава армянского МИД, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net.
18 марта Министерство обороны Армении распространило заявление, в котором опровергло очередную дезинформацию распространенную некоторыми азербайджанскими СМИ. Это была информация о том, что 17 марта подразделения Вооруженных сил Армении нарушили режим перемирия в Тавушской области Армении, в районе Ноемберяна и обстреляли азербайджанские позиции.
Как говорится в сообщении МО РА, огонь был открыт с азербайджанских позиций в районе села Коти, по трактору, находившемуся в поле на сельскохозяйственных работах. Пострадавших и раненных нет, сообщает пресс-служба МО РА.
В тот же день секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян и его российский коллега Николай Патрушев подписали договор о взаимном сотрудничестве между СНБ стран. Об этом сообщает пресс-служба СНБ РА.
После подписания соглашения, Патрушев на совместной пресс-конференции с Багдасаряном отметил, что во время визита секретаря СНБ РА в Москву, стороны обсудили вопросы двухстороннего и многостороннего сотрудничества и разработали общую позицию, поскольку мир динамично меняется, и возникают новые вызовы, требующие реагирования.
В свою очередь Артур Багдасарян сказал, что с российскими коллегами были проведены продуктивные консультации. По его словам, стороны как стратегические партнеры смогли найти решения всех существующих проблем.
19 марта между спикером парламента Армении Овиком Абрамяном и его грузинским коллегой Давидом Бакрадзе состоялся телефонный разговор. В ходе беседы стороны обсудили вопросы двухстороннего сотрудничества, в частности, вопрос сотрудничества в межпарламентских структурах. Во время беседы Давид Бакрадзе пригласил Овика Абрамяна посетить с официальным визитом Грузию.
В ходе брифинга в НС РА руководитель фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян заявил, что из заявления премьер-министра Турции Эрдогана следует, что эта страна осталась той же, что и была в 1915 году, и живущим там армянам грозит серьезная опасность. По его словам, армянам, живущим в Турции надо немедленно покинуть эту страну, поскольку это заявление для них является угрозой.
В свою очередь, глава фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА) Галуст Саакян отметил, что цифра в 100 тысяч армян-мигрантов явно завышена. «Заявление Эрдогана подчеркивает, что Турция до сих пор остается безнаказанной, просто в отличие от 1915 года, когда она тайно планировала Геноцид армян, сейчас она это делает нагло и открыто», – сказал Саакян.
А депутат парламентской фракции партии “Наследие” Заруи Постанджян заявила, что Партия “Наследие” осуждает заявление премьер-министра Турции Эрдогана о возможной высылке из Турции 100 тысяч нелегальных армянских мигрантов, и готовит соответствующий документ для того, чтобы отправить всем странам Совета Европы. «Поскольку этим заявлением Турция нарушила нормы Совета Европы», – сказала она.