20 Մարտ 2010 - 07:32 AMT
«Օրինաց երկիր» կուսակցության քաղխորհուրդը որոշել է պաշտոններից հետ կանչել կուսակցության անդամներին` ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանին ու ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Մհեր Շահգելդյանին: «Նման քաղաքական գործիչներն ինքնին կուսակցությանն են անհրաժեշտ»,- նախարարների հրաժարականը մեկնաբանել է ՀՀ ԱԺ «Օրինաց Երկիր» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության նախագահ Հեղինե Բիշարյանը:
Այդ կապակցությամբ նա ավելացրեց նաեւ, որ նախարարների հրաժարականը չի նշանակում, որ կուսակցությունը դժգոհ է նրանց աշխատանքից: Հեղինե Բիշարյանը հաղորդեց, որ Գուրգեն Սարգսյանը զբաղվելու է կուսակցության տնտեսական բլոկով, իսկ Մհեր Շահգելդյանը` քաղաքական:
«Օրինաց երկիր» խորհրդարանական խմբակցության նախագահն ավելացրեց, որ քաղխորհուրդը Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հաստատմանը կներկայացնի 2009 թվականի ապրիլից պետության ղեկավարի խորհրդական հանդիսացող Մանուկ Վարդանյանի թեկնածությունը` տրանսպորտի եւ կապի նախարարի պաշտոնի եւ Հայաստանի Ոստիկանության պետի առաջին տեղակալ Արմեն Երիցյանի թեկնածությունն արտակարգ իրավիճակների նախարարի պաշտոնի համար:
Նույն օրը քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը մամլո ասուլիսի ժամանակ նշեց, որ ինչ վերաբերում է ղարաբաղյան կարգավորմանը, այս հարցի շուրջ իրարանցումը դուրս է գալիս ղարաբաղյան գործընթացի շրջանակներից: «Քաղաքական հեռանկարում ղարաբաղյան հիմնահարցի իրավաբանական կարգավորման ոչ մի հնարավորություն չեմ տեսնում: Չկան հույսեր, որ հակամարտությունը արագ լուծում կստանա»,-ասել է քաղաքագետը:
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն րնդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իսրայելի պետության դեսպան Շեմի Ցուրին` դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը: վարչապետը ողջունել է հյուրին եւ շնորհակալություն հայտնել կատարած աշխատանքի համար: Կառավարության ղեկավարը կարեւորել է հայ-իսրայելյան հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժը:
ՀԱՊԿ շրջանակում նախատեսված միջոցառումների իրականացումը համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովը մարտի 15-ին գումարել է հերթական նիստը, որը վարել է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
«Ես որոշ առումով համաձայն եմ ԱՄՆ պետքարտուղարության զեկույցում նշված գնահատականի հետ, որը վերաբերում է Հայաստանում մարդու իրավունքներին, սակայն ամբողջությամբ զեկույցը լիարժեք չէ», – ՀՀ ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում հայտարարել է Հայաստանի հանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդվարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքերի համաձայն, Հայաստանում, ինչպես բոլոր երկրներում, գոյություն ունեն մարդու իրավունքներին, կոռուպցիային եւ ժողովրդավարության զարգացման մակարդակին վերաբերող հիմնախնդիրներ, սակայն դրանք նորություն չեն, եւ այդ հիմնախնդիրների արմատները մարդկության պատմության խորքում են: «Զեկույցը լիարժեք չէ, քանի որ դրանցում նշված չեն այն բոլոր փաստերը, որոնք Հայաստանում առաջընթաց են գրանցել մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության զարգացման բնագավառում, որի ակնառու օրինակներն են` ՀՀ նախագահի որոշումը համաներման մասին, Հասարակական խորհրդի ստեղծումը եւ ոստիկանության համակարգում իրականացրած բարեփոխումները», – նշել է նա:
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանն, իր հերթին, հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները պետք է հետեւի իր երկրի գործողություններին ամբողջ աշխարհում, հետո միայն այլ երկրների մասին զեկույցներ գրի:
«Ադրբեջանը չի հրաժարվում հիմնախնդրի էությունը, հակամարտության բուն պատճառները եւ բանակցային գործընթացն աղավաղելու փորձերից: Նախ` անհրաժեշտ է արձանագրել, որ այսօր գոյություն ունի միայն մեկ փաստաթուղթ, որը կողմերը ընդունել են որպես հիմք բանակցությունների համար: Դա 2007 թվականի մադրիդյան փաստաթուղթն է: Միջնորդների կողմից պարբերաբար ներկայացվում են աշխատանքային առաջարկներ, որոնք քանի դեռ համաձայնեցված չեն կողմերի հետ, չեն կարող փոխարինել մադրիդյան փաստաթուղթը: Եթե Ադրբեջանը հերթական անգամ փորձ է կատարում հրաժարվելու մադրիդյան փաստաթղթից, ինչը նա անում էր մեկ տարուց ավելի փաստաթուղթը ընդունելուց հետո, ապա թող հայտարարի դրա մասին», – ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանն այսպես է մեկնաբանել ԼՂ հակամարտության կարգավորման մասին Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հայտարարությունը:
Բացառված չէ, որ այդ տարի ապրիլի 24-ին ԱՄՆ հայկական համայնքին ուղղված ելույթում նախագահ Բարաք Օբաման կարտասանի «ցեղասպանություն» տերմինը: Այդ մասին Երեւանում մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԼՂՀ նախկին ԱԳՆ ղեկավար Արման Մելիքյանը: «Օբաման ավելի շուտ կարտասանի «ցեղասպանություն» բառը, քան ԱՄՆ Կոնգրեսը կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»,-ասել է Մելիքյանը, ավելացնելով, որ ի տարբերություն Կոնգրեսի որոշման, ԱՄՆ նախագահի հայտարարությունն իրավաբանական ուժ չունի: Միաժամանակ նա նշեց, որ ԱՄՆ-ն իր գործողություններով կարող է ավելի սրել իրավիճակը, որը Հայաստանին ոչ մի օգուտ չի տա: «ԱՄՆ գործողությունների ուղղակի հետեւանքը կլինի ռուս-թուրքական հարաբերությունների խորացումը, ինչը կարող է ռազմավարական բնույթ ստանալ: Դա բացասական ազդեցություն է ունենալու մեր շահերի վրա ղարաբաղյան հակամարտությունում»,- ասել է Մելիքյանը
«Ես կարծում եմ, որ այս տարի ոչ միայն ԱՄՆ նախագահն ապրիլի 24-ին Ամերիկայի հայ համայնքին հղված իր ուղերձում կօգտագործի «ցեղասպանություն» տերմինը, այլեւ ԱՄՆ Կոնգրեսը նույնպես կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»,- Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Գլոբալիզացման եւ տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանը: Եթե Թուրքիան շարունակի Միացյալ Նահանգների հանդեպ իր ներկայիս քաղաքականությունը, ապա հետեւանքները բավական անցանկալի կլինեն հենց Թուրքիայի համար: «Եթե ԱՄՆ նախագահն ու Կոնգրեսը ցանկանում են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, ապա թող չկապեն դա հայ-թուրքական Արձանագրությունների վավերացման գործընթացի հետ եւ չքաղաքականացնեն այդ հարցը»,- նշեց Գրիգորյանը` ավելացնելով, որ այդ գործողությունների հետեւանքները կարող են բացասաբար անդրադառնալ Հայաստանի վրա:
Մարտի 16-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը պետք է պլանային դիտարկում իրականացներ Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում` Ասկերանի ուղղությամբ: Սակայն ադրբեջանական կողմը ձախողել է դիտարկումը` ԵԱՀԿ առաքելության ներկայացուցիչներին դուրս չբերելով նախօրոք փոխհամաձայնեցված դիտակետ:
Ավելի վաղ ղարաբաղյան կողմը երեք անգամ պնդել է, որ դիտարկումն իրականացվի շփման գծի հենց այս հատվածում, որտեղ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից տեղի են ունեցել զինադադարի ռեժիմի բազմակի կոպիտ խախտումներ, հաղորդում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:
Մարտի 16-ին Հայ ազգային կոնգրեսը երթ էր կազմակերպել, եւ Եվրախորհրդի երեւանյան գրասենյակ է հանձնել երկրի քաղաքական եւ սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումների ծրագիր: Այս մասին PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասել է ՀԱԿ ներկայացուցիչ Վլադիմիր Կարապետյանը:
Մարտի 16-ին Փարիզում տեղի է ունեցել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հանդիպումը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներ Յուրի Մերզլյակովի (Ռուսաստան), Բերնար Ֆասյեի (Ֆրանսիա) եւ Ռոբերտ Բրադկեի (ԱՄՆ) հետ: Հանդիմանը ներկա էր ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցությունների վերջին զարգացումները, առաջիկայում համանախագահների տարածաշրջան կատարելիք այցելության հնարավորությունը: Համանախագահները Էդվարդ Նալբանդյանին տեղեկացրեցին մարտի 5-ին Փարիզում Ադրբեջանի արտգործնախարարի հետ իրենց ունեցած քննարկումների արդյունքների մասին:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 17-ին հյուրընկալել է Մոսկվայի եւ համայն Ռուսիո պատրիարք Նորին սրբություն Կիրիլ Առաջինին եւ Գարեգին Բ Ծայրագույն պատրիարք եւ Ամենայն հայոց կաթողիկոսին:
Երեւանում Ռուսական Առաքելական եկեղեցու պատվիրակությունը պատրիարք Կիրիլի գլխավորությամբ եւ Գարիեգին 2-րդի ուղեկցությամբ այցելել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր` Ծիծեռնակաբերդ:
Պատրիարքը ծաղկեպսակ է դրել հավերժական կրակի մոտ եւ այցելել Հայոց ցեղասպանության ինստիտուտ-թանգարան: Հավերժական կրակի մոտ ՌՈՒԵ եւ ՀԱԵ առաջնորդները հոգեհանգստի պատարագ են մատուցել:
Մարտի 25-26-ը Հայաստանում ՀՅ Դաշնակցության նախաձեռնությամբ տեղի է ունենալու Սոցիալիստական ինտերնացիոնալի միջազգային խորհրդաժողովը, որին մասնակցելու են աշխարհի տարբեր երկրների սոցիալիստական կուսակցությունները: Այդ մասին ՀՀ ԱԺ նիստի ժամանակ հայտարարել է ՀՅ Դաշնակցության խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Արա Նռանյանը:
Թուրքիայի վարչապետը պետք է ամաչի նման հայտարարություններից: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին հայտնեց ՀՀ ԳԱԱ արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Ռուբեն Սաֆրաստյանը` մեկնաբանելով Էրդողանի սպառնալիքը «Թուրքիայից 100 հազար ապօրինի ներգաղթաց հայերին արտաքսելուե մասին: Սաֆրաստյանի խոսքով, Թուրքիան, հանդիսանալով Հայոց ցեղասպանության մեջ մեղավոր Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդը, նման հայտարարություններով հաստատում է, որ վերջին 100 տարվա ընթացքում ոչինչ չի փոխվել: «Հայոց ցեղասպանության` աշխարհի բոլոր հեղինակավոր գիտապատմական կենտրոնների կողմից ճանաչված փաստի ժխտման քաղաքականությունը հանգեցրեց նրան, որ այսօր հարեւան պետության` ստի վրա հիմնված քաղաքականությունը շարունակում է գործել»,- ընդգծեց պրոֆեսորը:
Թուրքիայի վարչապետը չափազանցրել է Թուրքիայում հայ գաղթականների թիվը: Այդ մասին Հայաստանի Ազգային Ժողովում կառավարական ժամի ընթացքում հայտնեց Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` մեկնաբանելով իր թուրք պաշտոնակից Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունը Թուրքիայից հայ գաղթականների արտաքսման վերաբերյալ:
«Մենք Թուրքիայում հայ գաղթականների քանակի մասին կոնկրետ տվյալներ չունենք: Այդ թիվը ճշտելու համար անհրաժեշտ է աշխատել դիվանագիտական ուղիներով»,- ասաց Հայաստանի վարչապետը` ընդգծելով, որ հայերը Թուրքիա են գաղթում ոչ միայն Հայաստանից, այլեւ ուրիշ երկրներից:
Ինչ վերաբերում է Էրդողանի հայտարարության քաղաքական գնահատականին, ապա Տիգրան Սարգսյանը հայտնեց, որ իր թուրք պաշտոնակցի հայտարարությունները չեն նպաստում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը: «Ես չեմ համարում, որ նման մեթոդներով հարաբերությունները կարգավորելը ճիշտ է: Հայ-թուրքական գործընթացի հարցում մեր դիրքորոշումը պարզ է, եւ մենք չպետք է հետ կանգնենք մեր սկզբունքից թուրքական կողմի յուրաքանչյուր հայտարարության պատճառով»,- ասաց ՀՀ վարչապետը` ավելացնելով, որ չարժե թուրքական կողմի, այդ թվում Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի յուրաքանչյուր հայտարարությունը կապել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունների հետ:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մարտի17-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Եվրախորհրդարանի նախագահ Եժի Բուզեկի հետ` վերջինիս նախաձեռնությամբ: Զրույցի ընթացքում քննարկվել են Եվրամիության «Արեւելյան գործընկերություն» ծրագրի խորհրդարանական ձեւաչափի` «Եվրանեսթի» շրջանակներում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորել է Եվրոպական միության եւ նրա արեւելյան գործընկերների միջեւ քաղաքական ասոցիացման ու հետագա տնտեսական ինտեգրման անհրաժեշտությունը` նշելով, որ խորհրդարանական համագործակցությունը էապես կարող է խթանել այդ գործընթացները: Հովիկ Աբրահամյանը բարձր է գնահատել Եվրանեսթի դերը Արեւելյան գործընկերության ծրագրի նպատակների իրականացման մեջ:
Թուրքիայի վարչապետն անթույլատրելի հայտարարություն է արել: Այդ մասին Երեւանում Սլովակիայի ԱԳՆ ղեկավարի հետ համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: «Ցավոք սրտի նման հայտարարություններ Թուրքիայում արվում են ոչ առաջին անգամ: Հենց այդ հայտարարություններն են նախորդել 1915-ին Հայոց ցեղասպանությանը, նման հայտարարություններ են արվել Սումգայիթում եւ այլ ադրբեջանական քաղաքներում հայերի կոտորածներից առաջ»,- ասել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը` պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է, որ ադրբեջանական որոշ լրատվամիջոցների տարածած տեղեկությունները, թե մարտի 17-ին ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները Տավուշի մարզում` Նոյեմբերյանի շրջանում խախտել են հրադադարի ռեժիմը եւ գնդակոծել են ադրբեջանական դիրքերը, չեն համապատասխանում իրականությանը:
Նույն օրը սակայն ադրբեջանական հենակետերից կրակ է արձակվել Կոթի գյուղի շրջանում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող տրակտորի ուղղությամբ: Տուժածներ եւ վիրավորներ չկան:
Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանն ու ՌԴ ԱԴԾ սպա, ԱԽ քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշեւը Հայաստանի եւ Ռուսաստանի անվտանգության խորհուրդների միջեւ համագործակցության մասին պայմանագիր են ստորագրել: Արարողությունից հետո կայացած ճեպազրույցում կողմերը բարձր են գնահատել ՀՀ ԱԱԽ քարտուղարի Ռուսաստան կատարած այցի արդյունքները: Նիկոլայ Պատրուշեւը նշել է, որ իր պաշտոնակցի հերթական այցի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի եւ Ռուսաստանի երկկողմ ու բազմակողմ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր, մշակվել է միասնական դիրքորոշում, քանի որ աշխարհը դինամիկ փոխվում է, առաջանում են նոր մարտահրավերներ, եւ անհրաժեշտ է արձագանքել դրանց:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մարտի 18-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Բաքրաձեի հետ` վերջինիս նախաձեռնությամբ:
Քննարկվել են երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող հարցեր: Զրուցակիցներն անդրադարձել են միջխորհրդարանական կառույցներում համագործակցությանը:
Դավիթ Բաքրաձեն վերահաստատել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին պաշտոնական այցով Վրաստան այցելելու իր հրավերը
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունից հետեւում է, որ այդ երկիրը 1915-ից ի վեր չի փոխվել, եւ այնտեղ ապրող հայերին լուրջ վտանգ է սպառնում: Այդ մասին ՀՀ ԱԺ-ում տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՀՅ Դաշնակցության խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքերով, Թուրքիայում բնակվող հայերը պետք է անհապաղ թողնեն երկիրը, քանի որ այդ հայտարարությունները նրանց համար սպառնալիք են: Ազգայնական տարրը կարող է յուրօրինակ ազդանշան հանդիսանալ հակահայկական գործողությունների համար:
Հայաստանի հարաբերություններն աշխարհի երկրների հետ դրական են, բայց դա չի նշանակում, որ մենք չպետք է աշխատենք մեզ վրա: Այդ մասին Երեւանում մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը: Նրա խոսքերով, առաջին հերթին հայ ժողովրդի միջից պետք է վերացնել վախի սինդրոմը: «Թուրքիայի վարչապետի հայտարարությունն այն մասին, որ հնարավոր է երկրից վտարվեն 100 հազար հայաստանցի անօրինական ներգաղթյալներ, հրաբխի ազդեցություն է ունեցել ժողովրդի մեջ»,- ասել է Սահակյանը:
«Ժառանգություն» կուսակցությունը դատապարտում է Թուրքիայից 100 հազար անօրինական հայ ներգաղթյալների հնարավոր արտաքսման մասին Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի հայտարարությունը, եւ համապատասխան փաստաթուղթ է պատրաստում, որպեսզի ուղարկի Եվրոպայի Խորհրդի բոլոր երկրներին, քանի որ այդ հայտարարությամբ Թուրքիան խախտել է Եվրոպայի Խորհրդի նորմերը: Այդ մասին ՀՀ ԱԺ-ում ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը:

On the same day political council of “Orinats Yerkir” announced its decision on withdrawing from their posts Minister of Transport and Communication Gurgen Sargsyan and Minister of Emergency Situations Mher Shahgeldyan. “These politicians are necessary to the party itself,” declared Chairwoman of the “Orinats Yerkir” parliamentary group Heghine Bisharyan, commenting on the resignation of the Ministers.
At the end of the day RA President Serzh Sargsyan signed a decree on relieving of their posts RA Minister for Emergency Situations Mher Shahgeldyan and Minister of Transport and Communication Gurgen Sargsyan. By another decree President Serzh Sargsyan appointed to the post of the RA Minister of Transport and Communication Manuk Vardanyan, who had worked as Advisor to RA Prime Minister since 2009, and to the post of RA Minister of Emergency Situations – Armen Yeritsyan, first Deputy Chief of the RA Police.
On the same day, in response to Gagik Tsarukyan’s 15 March statement, which said that RA Minister of Economy Nerses Yeritsyan “is not in his proper place, does not master economics and is ignorant of the economic situation in the country”, the Minister gave an official reply. “I advise Gagik Tsarukyan to assess the work and skills of the ministers representing the party “Prosperous Armenia”, while my work will be assessed by the RA Prime Minister and President,” Yeritsyan said.
On March 15, political analyst and Director of the Caucasus Institute Alexander Iskandaryan noted at a press conference that sensation over regulation of the Karabakh conflict exceeds what really happens in the process of negotiations on Karabakh. “The process of Karabakh conflict regulation has paused for the past several months. I see no chance of legal settlement of the conflict in political perspective,” Iskandaryan said.
Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan received Ambassador of Israel to Armenia Shemi Tzur upon completion of his diplomatic mission, press office of the government reports. Thanking the Ambassador for his work, Prime Minister stressed the great potential of development of Armenian-Israeli relations. He stated Armenia is interested in broadening and deepening relations with Israel.
On the same day intergovernmental commission on coordinating activities within the Collective Security Treaty Organization (CSTO), chaired by Arthur Baghdasaryan, Secretary of the National Security Council (NSC), held a regular meeting.
Regarding U.S. State Department’s Human Rights annual report issued on March 12, Secretary of the parliamentary group of the Republican Party of Armenia, Eduard Sharmazanov noted that to some extent he could agree with the assessments made in the report, but on the whole it was incomplete. “The report is incomplete since it does not cover all the facts reflecting the development of democracy and human rights in Armenia. A good example of that omission is the amnesty declared by the Armenian President, establishment of the Public Council and the ongoing reforms in the police system, which were not reflected in the report,” Sharmazanov said.
In his turn, Chairman of the parliamentary group of Prosperous Armenia, Gagik Tsarukyan declared that the United States should first monitor her own activities in the world, and only then write reports about other countries.
Regarding the Nagorno-Karabakh conflict regulation, Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia, Shavarsh Kocharyan noted that Azerbaijan continues her attempts of distorting the essence of the Karabakh problem, its real causes, as well as the negotiation process itself.
Kocharyan noticed that it is impossible to liquidate consequences of Azerbaijani aggression against self-determined Nagorno Karabakh until certain agreement is reached on the status of NKR. “If Azerbaijan is in fact eager to liquidate the consequences of her own aggression, she must be ready to withdraw her troops from the occupied territories of NKR and guarantee return of refugees,” Kocharyan stressed.
At a news conference in Yerevan, Former Foreign Minister of NKR, Arman Melikyan did not rule out US President Barack Obama’s using the term “genocide” in his April 24 annual address to the Armenian American community. “It is more likely that President Obama use the term ‘genocide’ than the Congress recognize it,” Melikyan said, noting that the President’s address has no legal force unlike the US Congress resolution. “With its actions USA may even aggravate the situation, which can never have a positive effect on Armenia,” the ex-FM said.
At another press conference in Yerevan, Chairman of the Analytical Centre on Globalization and Regional Cooperation, Stepan Grigoryan expressed opinion that not only in his annual address to the Armenian American community US President Barack Obama will use the term ‘genocide’, but also the US Congress will recognize the Armenian Genocide. The expert also noted that US pressure on Ankara might result in strengthening of Russia-Turkey relations with possible formation of a military alliance.
On the same day the OSCE Mission was to conduct scheduled monitoring of the NKR and Azerbaijani armed forces’ contact-line in the direction of Askeran, according to an earlier reached agreement with the Nagorno Karabakh Republic authorities. However, Azerbaijan foiled the monitoring by refusing to lead the OSCE Mission members to the previously agreed site.
On March 17 Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan met in Paris with OSCE MG Co-Chairs Yuri Merzlyakov of Russia, Bernard Fassier of France and Robert Bradtke of the United States. Personal representative of the OSCE Chairman-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk attended the meeting.
The parties focused on the possible ways to settle the Nagorno Karabakh conflict and discussed the chances of mediators’ regional visit in the near future. The Co-Chairs also briefed Minister Nalbandyan on the outcomes of their meeting with Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov held in Paris on March 5.
In Yerevan, accompanied by Catholicos of All Armenians His Holiness Karekin II, the delegation of the Russian Orthodox Church led by His Holiness Patriarch Kirill of Moscow and All Russia visited the memorial to the victims of the Armenian Genocide, Tsitsernakaberd.
The Patriarch of Moscow and All Russia laid flowers to the eternal flame and visited the Armenian Genocide Museum Institute. He also planted a fir-tree at the Memory Alley and wrote a note in the Commemoration Book: “Eternal Memory to the innocent victims. May God protect the Armenian land and its people”.
At the National Assembly session, MP of the parliamentary group of ARF Dashnaktsutyun, Ara Nranyan declared that at the initiative of ARF Dashnaktsutyun, an international conference of the Socialist International was to take place on March 25-26. Socialist parties around the world are invited to take part in the conference.
On the same day, March 17, Director of RA NAS Oriental Studies Institute, Professor Ruben Safrastyan commented on Turkish Prime Minister Erdogan’s statement about deportation of 100 000 illegal immigrants from Armenia, saying to PanARMENIAN.Net that “Turkish Prime Minister should be ashamed of himself for such statements.” In his words, being the successor of the Ottoman Empire and perpetrator of the Armenian Genocide, Turkey proves with such statements that nothing has changed over the past 100 years.
During the governmental hour in the RA National Assembly, commenting on the statement of his Turkish counterpart Recep Tayyip Erdogan, Prime Minister of Armenia Tigran Sargsyan declared that Erdogan had exaggerated the number of Armenian immigrants working in Turkey.
Giving political assessment to Erdogan’s statement, Tigran Sargsyan stated that declaration of the Turkish Premier did not encourage normalization of Armenian-Turkish relations. Armenian PM also noted that a parliamentary commission would be established for organizing and holding activities dedicated to the 95th anniversary of the Armenian Genocide. The commission will consider suggestions of all the political parties of Armenia.
At the end of the day Chairman of the RA National Assembly Hovik Abrahamyan had a telephone conversation with President of the European Parliament Jerzy Buzek. The parties discussed issues of cooperation within the “Euronest” Parliamentary Assembly, the parliamentary component of the proposed Eastern Partnership.
Armenian Speaker noticed the necessity of political association and further economic integration of “Eastern Partnership” states into the EU, noting at the same time that parliamentary cooperation could significantly stimulate the process. In his turn, Jerzy Buzek appreciated the process of democratization of Armenia and underlined his readiness to facilitate the process. At the end of the conversation RA NA Chairman invited Jerzy Buzek to visit Armenia, RA NA Press Office reports.
On March 18, at a news conference in Yerevan, RA Foreign Minister Edward Nalbandyan commented on the Turkish Premier’s statement about possible deportation of illegal Armenian immigrants from Turkey, saying that Turkey’s Prime Minister made an unacceptable statement. “Unfortunately, such statements have a precedent in Turkey. Similar statements were voiced before the Armenian Genocide of 1915 in the Ottoman Empire and before the Armenian pogroms in Sumgait and other Azeri cities in 1988,” declared the Armenian FM in response to the question of a PanARMENIAN.Net reporter.
On March 18, Armenian Ministry of Defense issued a message, disproving yet another Azeri media-spread disinformation, according to which Armenian armed forces had allegedly broken the ceasefire regime in Tavush Region by centering fire on Azeri positions.
As the Ministry reports, in reality the Village of Koti was fired upon by Azeri armed forces that opened fire on a tractor working in the field. No one was injured, the Press Office informs.
On the same day, Secretary of the National Security Council (NSC) of Armenia, Arthur Baghdasaryan and his Russian counterpart Nikolai Patrushev signed a collaboration agreement between the NSCs of the two countries. Afterward, at a joint press conference with Arthur Baghdasaryan, Patrushev noted that during Armenian NSC Secretary’s visit to Moscow the parties had discussed issues of bilateral and multilateral collaboration and had worked out a common position, since the world is dynamically changing and there appear new challenges that require quick response.
According to Arthur Baghdasaryan, the parties, as strategic partners, were able to work out solutions to all the existing problems.
On March 19, Chairman of the RA National Assembly Hovik Abrahamyan had a telephone conversation with his Georgian counterpart David Bakradze. The parties discussed issues of bilateral cooperation, particularly the issue of cooperation in inter-parliamentary structures. During the conversation, David Bakradze invited Hovik Abrahamyan to pay an official visit to Georgia.
At a news conference in Yerevan, ARF Dashnaktsutyun parliamentary group Leader Vahan Hovhannisyan stated: “Turkish Prime Minister’s statements prove that Turkey hasn’t changed over the past 95 years, and Armenians residing there are in a serious danger.” In his opinion, Armenians living in Turkey should immediately leave the country, as the statement sounds like a threat to them.
In his turn, Chairman of the RPA parliamentary group Galust Sahakyan noted that the number of 100 000 Armenian immigrants is obviously exaggerated. “Erdogan’s statement proves that Turkey is still unpunished. The only difference is that in 1915 she secretly drew plans of the Armenian Genocide, while today she is doing it impudently and openly,” Sahakyan said.
On March 19, Heritage parliamentary group member Zaruhi Postanjyan declared that “Heritage” condemns Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan’s statement about possible deportation of 100 thousand illegal Armenian immigrants and is preparing a document to submit it to all member countries of the Council of Europe, as “Turkish Prime Minister’s statement is a violation of the norms of the Council of Europe”.