4 Մարտ 2010 - 10:41 AMT
«Foreign Policy» հայտնի ամսագիրը, ամփոփելով 2009 թվականի արդյունքները, հրապարակել է աշխարհի հարյուր առաջատար ինտելեկտուալների ցուցակը, որտեղ ոչ մի ներկայացուցիչ չկար հետխորհրդային տարածքից:
«Global Intellect Monitoring» փորձագիտական ընկերակցությունը որոշել է շտկել սխալը եւ կազմել հարյուր մտավորականների իր ցուցակը, որտեղ 3 հայ է ընդգրկվել, հաղորդում է Ռուսաստանի հայերի «Երկրամաս» թերթը: Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի հետ մեկտեղ ընդգրկվել է այն անձանց ցուցակում, որոնք, ըստ բերված ձեւակերպման, «առաջին քայլերն են կատարել դարավոր քաղաքակրթական հակամարտության հաղթահարման ոլորտում»: Փորձագետ Անդրեյ Արեշեւն ընդգրկվել է ցուցակում «Ինտերնետ համացանցում օբյեկտիվ աշխարհաքաղաքական գիտելիքների արդյունավետ առաջ մղման համար: Տնտեսագետ Սերգեյ Եղիշյանցը` «դինամիկ փոփոխվող իրականության եզակի իմաստավորման» համար:

Известный журнал “Foreign Policy” опубликовал по итогам 2009 года список ста ведущих мыслителей мира, в котором не нашлось места ни одному мыслителю с постсоветского пространства.
Экспертное сообщество “Global Intellect Monitoring” решило исправить эту ошибку и составить свой список ста интеллектуалов, в который вошли 3 армянина, сообщает газета армян России “Еркрамас”.
Президент Республики Армения Серж Саргсян в паре с президентом Турции Абдулла Гюлем попал в список, согласно приведенной формулировке «за первые шаги в аспекте преодоления векового цивилизационного конфликта». Эксперт Андрей Арешев – “за эффективное продвижение в сети Интернет объективных геополитических знаний». Экономист Сергей Егишянц – «за уникальное осмысление динамично изменяющейся реальности».