4 Մարտ 2010 - 11:14 AMT
Հայաստանի «Մեծ Բրիտանիա Oxfam» բարեգործական ընկերությունը մարտի 4-ին իր գործունեության 15 ամյակին նվիրված շնորհանդեսի ժամանակ արժանացել է Հայաստանի առողջապահության նախարարության պատվոգրին: Այս մասին իր ողջույնի խոսքում ասել է առողջապահության նախարարի տեղակալ Թաթուլ Հակոբյանը: «Մենք մեր առջեւ իրական նպատակներ ենք դրել: Յուրաքանչյուր հասարակության մեջ սոցիալական անհավասարություն գոյություն ունի, որն արտահայտվում է տարբեր բնագավառներում, սակայն այդ անհավասարությունները չպետք է խոչընդոտեն մարդկանց բարեկեցությանը: «Oxfam» կազմակերպությունն իր գործունեությամբ արմատախիլ է անում այդ անհավասարությունը», – ընդգծել է Թաթուլ Հակոբյանը:
Շնորհանդեսին ելույթ ունեցան Հայաստանի տարածքային կառավարման առաջին փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը, «Աջակցություն հասարակությանը» եւ «Հույսի կամուրջ» հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարները: Այս կազմակերպությունների հետ համագործակցում է «Oxfam» կազմակերպությունը:
«15 տարվա ընթացքում գլխավորը, ինչին մենք հասել ենք այն է, որ հեռավոր շրջաններում փոխվել է բնակչության վերաբերմունքը սեփական առողջության հանդեպ», – նշել է «Աջակցություն հասարակությանը» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Կարեն Առաքելյանը:
«Մեծ Բրիտանիա Oxfam» բարեգործական կազմակերպությունը համագործակցելով տարբեր հասարակական կազմակերպությունների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների եւ մարզային իշխանությունների հետ` 1994 թ.-ից սկսած իրականացնում է մարդասիրական եւ զարգացման ծրագրեր` Հայաստանի 6 մարզերի մոտավորապես 165 հեռավոր գյուղական համայնքներում:

Благотворительная компания “Oxfam Великобритания” в Армении получила грамоту Министерства здравоохранения Армении на презентации итогов ее 15-летней деятельности 4 марта. Об этом в своей приветственной речи сообщил заместитель министра здравоохранения Армении Татул Акопян. “Мы должны ставить перед собой реальные цели. В любом обществе есть социальное неравенство, проявляемое в различных областях, однако эти неравенства не должны препятствовать благосостоянию людей. В действиях организации “Oxfam” мы увидели работу в направлении искоренения этого неравенства”,- подчеркнул Татул Акопян.
На презентации выступили также первый замминистра территориального управления Армении Ваче Тертерян и руководители общественных организаций “Содействие общинам” и “Мост надежды”, с которыми сотрудничает организация “Oxfam”.
“Главное, чего мы добились за эти 15 лет – это изменение отношения населения далеких регионов к своему здоровью, а также изменение мнения правительства относительно первичного сохранения здоровья”,- отметил руководитель общественной организации “Содействие общинам” Карен Аракелян.
С благодарственной речью выступили также руководитель и бенефициарии общественной организации “мост надежды”, созданной в 1996 году при содействии организации “Oxfam”.
Благотворительная организация “ Oxfam Великобритания” при сотрудничестве с различными общественными организациями, органами местного самоуправления и областными властями с 1994 года осуществляет гуманитарные программы и программы развития около 165 далеких сельских общин 6-и областей Армении.