Համաշխարհային մեծության ջութակահար Պինհաս Ցուկերմանի համերգով կմեկնարկի «21-ի հեռանկարները» երեւանյան 11-րդ Միջազգային երաժշտական փառատոնը:
«Հրավեր ստացա ու եկա, ուրախ կլինեմ ընդունելու նաեւ երկրորդ հրավերը «21-ի հեռանկարները» փառատոնին»,-իր մասնակցությունը փառատոնին պարզաբանել է լեգենդար երաժիշտը:
Սակայն, Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում փառատոնի նախագահ եւ գեղարվեստական ղեկավար, կոմպոզիտոր Ստեփան Ռոստոմյանը հաղորդել է. «Արդեն 5 տարի է, ինչ մենք ստացել ենք մեծ երաժշտի մասնակցությունը փառատոնին, սակայն նրա շատ խիտ ժամանակցույցը շարունակում էր խոչընդոտել նրա համերգի կազմակերպմանը:
Անդրադառնալով համերգի ծրագրին, որտեղ ներառված են Բոկկերինիի, Մոցարտի, Բրամսի ստեղծագործությունները, Ցուկերմանը նշել է. «Մենք կազմել ենք երեւանյան համերգի ծրագիրն առանց որեւէ սկզբունքի: Մեր միակ սկզբունքը պրոֆեսիոնալ կատարումն է»:
Պրոֆեսիոնալիզմից բացի, ըստ Ցուկերմանի, տպավորիչ ելույթի համար անկեղծություն է հարկավոր ինչպես կատարողի, այնպես էլ` ունկընդրի կողմից: Իսկ երեւանցիների անկեղծությունն ես արդեն նկատեցի»,-ասել է Ցուկերմանը:

Концертом всемирно известного скрипача Пинхаса Цукермана откроется 11-ый Международный музыкальный фестиваль “Перспективы 21-го”.
“Получил приглашение и приехал, буду рад принять и второе приглашение на участие в фестивале “Перспективы 21-го”,- свое участие в фестивале с такой легкостью объяснил легендарный музыкант.
Однако, в ходе пресс-конференции прошедшей в Ереване 4 марта президент и художественный руководитель фестиваля композитор Степан Ростомян сообщил: “Уже 5 лет как мы получили согласие великого музыканта на участие в фестивале “Перспективы 21-го”, однако его безумно плотный график продолжал оставаться единственным препятствием”.
Говоря о программе концерта, в которую включены произведения Боккерини, Моцарта, Брамса, Пинхас Цукерман отметил: “Мы составляли программу ереванского концерта без каких либо особых принципов. Наш единственный принцип – это профессиональное исполнение”.
Кроме профессионализма, что, по глубокому убеждению Пинкаса Цукермана, является результатом большого труда, для впечатляющего выступления необходима еще и искренность как музыканта, так и слушателя.