4 Մարտ 2010 - 14:34 AMT
ՄԱՆ-ում Լոս Անջելեսում «1927» պատկերասրահում տեղի է ունենալու հայ նկարիչ Արթուր Սարգսյանի ցուցահանդեսը, որն աչքի է ընկնում յուրահատուկ ոճով:
Արթուր Սարգսյանի աշխատանքներն անցյալը եւ ներկան կապող կամուրջ են: Նա համատեղում է հին լուսանկարները, նամակները եւ վառ նկարները ժամանակակից առարկաների հետ: Նրա աշխատանքները հագեցած են մշակույթով եւ պատմությամբ: Աշխատանքի ընթացքում նա կիրառում է վրձնահարվածներ եւ աշխատանք մածկիչով: Նրա ստեղծագործություններից յուրաքանչյուրը պատմում է անհատական եւ համընդհանուր պատմություն:
«Սարգսյանի աշխատանքները միաժամանակ ամբողջական են եւ մասերի ընդհանրություն, եւ նրանք մեզ հետ խոսում են տարբեր տեսողական պատկերներով»,- 2006-ին բնութագրել է նկարչի կատալոգը հայտնի ամերիկյան քննադատ Պիտեր Ֆրենկը:
Արթուր Սարգսյանի ցուցահանդեսը բաց է լինելու մինչեւ 2010-ի ապրիլի 2-ը:
Արթուր Սարգսյանը ծնվել է 1960-ին Գյումրիում, հետո տեղափոխվել է Երեւան: 1977-ին ավարտել է Գյումրիի գեղեցիկ արվեստների դպրոցը, 1989-ին` Երեւանի Խ.Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի գեղանկարչության բաժինը: 1989-ից սկսած նրա նկարները ցուցադրվում են Հայաստանի եւ արտասահմանի տարբեր ցուցահանդեսներում: Առաջին անհատական ցուցահանդեսը կազմակերպվել է 1994-ին:

4 Март 2010 - 14:34 AMT
В Лос-Анджелесе, США, в галерее “1927” пройдет выставка прославленного художника Артура Саркисяна, отличающегося особым стилем.
Работы Артура Саркисяна являются мостом, соединяющим прошлое и настоящее. Он совмещает старые фотографии, письма и яркие картины с современными предметами. Его работы наполнены культурой и историей. В процессе работы он использует шелкотрафаретный стиль, удары кистью и работу со шпателем. Каждое из его творений рассказывает персональную и универсальную историю. “Картины Саркисяна одновременно являются целым и суммой частей, и они говорят с нами разными зрительными образами”,- охарактеризовал каталог Артура Саркисяна 2006 года известный американский критик Питер Френк.
Посетить выставку Артура Саркисяна можно будет до 2 апреля 2010 года.
Артур Саркисян родился в 1960 году в Гюмри, затем переехал в Ереван. В 1977 году окончил школу изящных искусств города Гюмри, в 1989 году – факультет живописи Ереванского государственного педагогического университета имени Хачатура Абовяна. Начиная с 1989 года, его картины экспонируются на различных выставках в Армении и за рубежом. Первая персональная выставка была организована в 1994 году.