Թուրքիան խոստովանում է, որ արհեստականորեն ձգձգում է Արձանագրությունների վավերացման գործընթացը: Այդ մասին «Արմենպրես» լրատվական գործակալությանն է հայտնել ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` մեկնաբանելով Թուրքիայի արտգործնախարարի հայտարարությունն այն մասին, որ հայ-թուրքական Արձանագրությունները Թուրքիայի խորհրդարանում կարող են վավերացվել երեք օրվա ընթացքում, բայց ինչ-ինչ պատճառներով դա չի արվում: Դրա հետ մեկտեղ Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կրկին գործընթացի դադարեցման սպառնալիքներ է հնչեցրել:
Նալբանդյանի խոսքով, եթե իրականում այդպիսի հայտարարություն է արվել, նշանակում է, որ Թուրքիան դեռ ամիսներ առաջ կարող էր վավերացնել Արձագրությունները եւ դա չի արել: «Արձանագրություններն ուղարկվել էին Թուրքիայի խորհրդարան անցյալ տարվա հոկտեմբերին: Ոչ թե երեք օր է անցել այդ օրվանից, այլ ավելի քան երեսուն երեք անգամ երեք օր: Այսինքն, Թուրքիան խոստովանում է, որ արհեստականորեն ձգձգում է վավերացման գործընթացը: Դա ակնհայտ խախտում է ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, որոնց մասին հստակ ասվում է դեռեւս 2009թ. օգոստոսի 31-ի Հայաստանի, Թուրքիայի եւ Շվեյցարիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների համատեղ հայտարարության մեջ»,- նշել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
«Ավելին, համաձայնությունների իրականացումը չսկսած, թուրքական կողմը բացահայտ սպառնալիք է հնչեցնում դրա հնարավոր դադարեցման վերաբերյալ: Նախապայմանների լեզվին ավելանում է սպառնալիքների լեզուն: Չեմ կարծում, որ առանց այս գործելաոճի վերանայման կարելի է առաջընթաց արձանագրել կարգավորման գործընթացում»,- ընդգծել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Глава МИД Армении Эдвард Налбандян, прокомментировав заявление своего турецкого коллеги Ахмета Давутоглу относительно того, что Анкара может ратифицировать Протоколы о нормализации армяно-турецких отношений в течение трех дней, заявил, что это означает, что Турция могла ратифицировать Протоколы несколько месяцев назад, но не сделала этого.
“Протоколы были отправлены в турецкий парламент еще в октябре 2009 года, и с этого дня прошло совсем не три дня”,- сказал глава внешнеполитического ведомства РА. По словам Эдварда Налбандяна, этими заявлениями Анкара признает, что искусственным образом затягивает ратификацию Протоколов, что является очевидным нарушением достигнутых договоренностей.
“Еще не начав реализацию договоренностей, турецкая сторона открытым образом начала озвучивать предупреждения о приостановлении процесса. К языку предусловий добавляется и язык предупреждений. Я не думаю, что без пересмотра этого метода работы можно зафиксировать прогресс в переговорном процессе”,- заявил министр иностранных дел Армении, сообщает пресс-служба МИД РА.