– Եթե մի կողմ դնելու լինենք այդ կառույցի ճարտարապետական արժեքը, որ 1960-ականների Երեւանի ու ողջ Խորհրդային միության համար նշանակալի էր, ապա միեւնույն է տարածքը եկեղեցի կառուցելու համար կմնա անպիտան։ Քաղաքաշինական նորմերն էլ եթե անտասենք, որոնք տվյալ տեղում եկեղեցի կառուցելուն ի նպաստ չեն, ապա հայոց եկեղեցեշինության նորմերն անտասելը անհնար կլինի։ Իսկ վերջինները նույնպես ի նպաստ չեն՝ եկեղեցին ոչ միայն կառույց է, այլեւ միջավայր, որի ստեղծման համար ուղղակիորեն տարածք չկա տվյալ տեղում, – սա փաստումն է Հայաստանի ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանի։ Ճիշտ հակառակ հիմնավորումներ է բերում Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվության բաժնի ղեկավար Տեր Վահրամ քհն Միքայելյանը.«Սուրբ Պողոս-Պետրոս եկեղեցին նշված տեղում կանգուն է եղել V-VI դարերից եւ ոչնչացվել է խորհրդային աստվածամերժության տրիներին։ Իսկ այսօր, բացի պատմական արդարության վերականգնումից, կարեւորվում է նաեւ եկեղեցու գոյությունը, որ պիտի նպաստի մեր հավատի այն չափի վերակնգնմանը, որ կար նախքան ավերակիչ աստվածամերժության տարիները, երբ յուրաքանչյուր ծուխ իր քահանան ուներ եւ նրա հետ անմիջականորեն էր հարաբերվում ։ Եւ որքան շատ գմբեթներ լինեն մեր քաղաքում, երկրում, այնքան հաճախ մենք մեր հայացքն ու միտքը կուղղենք առ Աստված»։
Որեւէ բան չբացառելու սկզբունքով առաջնորդվելու դեպքում, գուցե եւ հավանական թվա վերջին գաղափարը։ Սակայն ամենավառ օրինակը շնորհել է մեզ հարեւան Վրաստանը, որն անկախություն ձեռք բերելուց հետո, առաջին հերթին երկրի վարչական տարածքը խաչածածկ անրեց, փայց դա չխանգարեց սրբապղծության դեպքերի խրախուսմանը։ Ինչեւէ, այլեւս փաստ է, որ մի տեղ հազարն անցնելու դեպքում եկեղեցի կառուցող հայությունը (իհարկե ոչ բոլորը) դեմ է վերոնշյալ տեղում եկեղեցու կառուցմանը։
Եւ այսպես, Պողոս Պետրոս եկեղեցու կառուցմանը կողմ արտահայտվողները, որ մինչեւ օրս եղել են Հայ Առաքելական Եկեղեցու հովվապետերը ընդգծում են կառույցի հոգեւոր եւ ճարտարապտական արժեքը։ Դեմ արտահայտվողները հակադարձում են՝ հոգեւոր տեսանկյունից պակասը (եթե իհարկե այն կա Ն.Պ.) լավագույնս կարող է լրացնել նշյալ տեղից մի փողոց այն կողմ Աբովյան-Սայաթ-Նովա փողոցների խաչմերուկին մոտ գտնվող Սուրբ Կաթողիկե եկեղեցին, որտեղ կառուցվելու է նաեւ երեւանյան կաթողիկոսանիստը, իսկ ճարտարապետական արժեքն համարում են զրոյական՝ այսինքն թե բացակա. V-VI դարերի եկեղեցին անցել է երկու վերականգնում, երկրաշարժ ու վերակառուցում, հետեւաբար կառուցվելիքը լինելու է մերօրյա ճարտարապտետական ու շինարարկան վարպետության, ցանկալի է՝ տաղանդի արգասիք։
Կինոդահլիճը եկեղեցով փոխարինելու կողմնակիցները որպես կառույցի անարժեքություն մատնանշում են երկարմյա պարապուրդն ու որոշակի ժամանակ ոչ բարեպաշտ նպատակներով ապօրինի օգտագործումը, աղբանոցի վերածվելը։ Մյուս կողմն, ընդունելով հանդերձ արդարացի փաստումը, հակադարձում է՝ վիճակն այնպիսին էր, ինչպիսին երկրի շնորհած հնարավորությունը, բայց այլեւս շտկված է։
Մի կողմ թողնելով եկեղեցու եւ կինոդահլիճի ճարտարապետական արժեքը՝ հարկ է նկատի առնել, որ անգամ մեծագույն պատմական անարդարությունը ոչ համարժեք, բայց միեւնույն է անարդարությամբ, որ գործելիք պահից պատմական կդառնա, շտկելը այլ անուն ունենալ չի կարող, քան ավեր ասվածն է։ Իսկ ավերելիքը ոչ միայն ուղղակի մի կառույց է, այլեւ այդ կառույցի միջոցով տասնամյակներով ստեղծված ու ապրվող-ապրեցնող միջավայրը, որը Երեւանը հարազտ է դարձնում մի քանի սերունդների համար։

22 Март 2010 - 07:45 AMT
Данное скоропалительное решение правительства Армении вызвало недовольство армянского общества, которое всячески выражает свое несогласие, что само по себе удивительно, так как всему миру известен факт – если где-нибудь число армян переваливает за 1000, то они первым делом строят церковь. Люди недовольны выбором места для строительства новой церкви. Ведь на одной и той же территории существование двух сооружений невозможно, следовательно, играющий немаловажную роль в создании городской атмосферы летний кинозал будет снесен. Именно этому и противится общество Армении. Только в социальной сети Facebook несогласие выразило около трех тысяч человек. Но, несмотря на это, руководитель информационного отдела Первопрестольного Эчмиадзина, священник Ваграм Меликян необходимость реализации данной идеи объясняет следующим образом: “Армянская церковь Сурб Погос-Петрос на месте нынешнего летнего кинозала кинотеатра “Москва” стояла с V-VI веков и была снесена в годы советизации. И сегодня, построив на том же месте церковь наподобие той, что стояла там веками, мы восстановим историческую справедливость. Армянская Апостольская Церковь стремится воссоздать былой уровень веры среди армянского общества и каждому предоставить возможность непосредственного общения со священником. И чем больше церквей будет в нашем городе и стране, тем чаще мы будем обращать свой взор и мысли к Всевышнему”.
“Если не учитывать архитектурную ценность кинозала, который в 1960-ых годах считался новым словом в архитектуре, то это место все равно не подходит для постройки церкви. Нормы не только градостроительства, но и строительства армянских церквей говорят не в пользу строительства и требуют совершенно иных критериев, которым веками следовали наши предки, создавая культурно-архитектурные ценности, вошедшие в мировое культурное наследие”,- считает председатель Союза архитекторов Армении Мкртич Минасян.
И утверждению ААЦ, что на данном месте церковь необходима для восстановления веры, противники идеи противопоставляют факт наличия недалеко от выбранного места другой церкви – Катогике, рядом с которой в скором будущем будет построена ереванская резиденция Католикоса Всех Армян. Принимая факт, что летний зал кинотеатра “Москва” долгое время не только не служил по своему предназначению, но и, будучи в заброшенном состоянии, превратился в свалку, противники идеи твердят, что уже несколько лет как ситуация коренным образом изменилась. А что касается благородной цели – воссоздать историко-архитектурный памятник, то это не осуществимо. Ведь церковь Сурб Погос-Петрос была восстановлена, отремонтирована после землетрясения 1679 года, а уж в годы советизации снесена.
Однако проблема не в архитектурной или исторической ценности того или иного сооружения. Реализация предложенной и обязательной к исполнению идеи сделает неизбежным повторение роковой ошибки – разрушить существующее и способствующее жизнеспособности целостной городской атмосферы, без которого не одно поколение потеряет частичку своего Еревана, что ни в коем случае не должно быть оценено как восстановление исторической справедливости.