5 Մարտ 2010 - 11:28 AMT
Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը չի կարող սակարկության առարկա լինել: Այդ փաստի ճանաչումը աշխարհի բոլոր երկրների բարոյական պարտականությունն է: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում, մեկնաբանելով Ներկայացուցիչների պալատի կոմիտեի կողմից թիվ 252 բանաձեւի ընդունումը, հայտարարել է ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՅԴ Գերագույն խորհրդի անդամ Արմեն Ռուստամյանը: Միեւնույն ժամանակ պատգամավորն արձանագրում է, որ Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին արձանագրությունների առկայությունը ակնհայտորեն խոչընդոտում է Հայոց ցեղասպանության մասին միջազգային ճանաչմանը: «Սակայն թող Թուրքիան հույս չունենա, թե կարող է խոչընդոտել մեր արդար պայքարին: ՀՅԴ բոլոր կառույցները նոր խթան ստացան շարունակելու աշխատանքը մինչեւ ԱՄՆ Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության ամբոջական ընդունումը»,-ասել է Ա.Ռուստամյանը: Նա հավելել է, որ թիվ 252 բանաձեւի ընդունումը Ներկայացուցիչների պալատի կոմիտեի կողմից կարեւոր հաղթանակ է, բայց ոչ վերջնական, եւ ընդգծել է, որ Հայաստանը պետք է մոբիլիզացնի իր բոլոր ուժերը` Կոնգրեսի կողմից բանաձեւի ընդունման համար:
Ինչ վերաբերում է Արձանագրությունների հետագա ճակատագրին, Ա.Ռուստամյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը պետք է վավերացնի դրանք միայն վերապահումներով: Դա, ըստ պատգամավորի, չի հակասի այն պարտավորություններին, որ Հայաստանը ստանձնել է միջազգային համաձայնագրերով:
Մեկնաբանելով թուրքական կողմի հայտարարությունները ղարաբաղյան հակամարտության մասին` Ա.Ռուստամյանը հայտարարել է, որ Թուրքիան, որն անցել է նախապայմանների առաջադրումից բացահայտ սպառնալիքների ու շանտաժի, այսօր ավելացնում է պատերազմի վերսկսման հնարավորությունը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում:
Արմեն Ռուստամյանն ասել է, որ ՀՅԴ-ն ակտիվորեն աշխատում է Շվեդիայի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության հետ` հասնելու համար Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը Շվեդիայի խորհրդարանի կողմից: Քվեարկությունը Շվեդիայի խորհրդարանում կանցնի մարտի 11-ին:

Вопрос международного признания Геноцида армян не может быть предметом торга. Признание этого факта является моральной обязанностью всех стран мира. Об этом на пресс-конференции в Ереване, комментируя решение комитета по иностранным делам Палаты представителей США, заявил председатель постоянной парламентской комиссии Армении по внешним связям, член Верховного органа АРФ Дашнакцутюн Армении (ВО АРФД) Армен Рустамян. В тоже время депутат НС РА констатирует, что наличие Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений очевидным образом препятствует международному процессу признания Геноцида армян. “Но пусть Турция и не надеется, что может помешать нашей справедливой борьбе. Все структуры АРФ Дашнакцутюн с новым стимулом продолжат работу по полному признанию Геноцида армян в Конгрессе США” сказал Армен Рустамян. Он добавил, что принятие 252 резолюции о Геноциде армян комитетом Палаты представителей важная, но неокончательная победа, и подчеркнул, что Армения должна мобилизовать все свои силы для принятия резолюции Конгрессом.
Что касается дальнейшей судьбы Протоколов, Армен Рустамян заявил, что Армения должна ратифицировать их только с оговорками. Это, по словам депутата, не будет противоречить обязательствам, взятым Арменией по международным соглашениям.
Комментируя заявления турецкой стороны о нагорно-карабахском конфликте, член Верховного органа Дашнакцутюн заявил, что Турция, которая перешла от предусловий к открытым угрозам и шантажу, сегодня увеличивает возможность возобновления войны в зоне карабахского конфликта.