Երեկվա քվեարկությունն ապացուցեց, որ որոշ փորձագետների այն կարծիքը, թե հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացը խոչընդոտում է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը, այնքան էլ չի համապատասխանում իրականությանը: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի գծով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը` մեկնաբանելով ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի կողմից Հայոց ցեղասպանության մասին թիվ 252 բանաձեւի ընդունումը: Ըստ նրա, կոմիտեի որոշումը ցույց տվեց, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը միանգամայն տարբեր գործընթացներ են: Ընդ որում, նա նշել է,որ Թուրքիան կարող է օգտվել այս որոշումից` Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումը ձգձգելու համար: «Այն, որ թիվ 252 բանաձեւը Հայոց ցեղասպանության մասին արդեն չորս անգամ ընդունվել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի կողմից ազդակ է Թուրքիայի համար»,-նշել է Դավթյանը` հավելելով, որ Թուրքիան չի կարող ժողովրդավարական երկիր դառնալ, քանի դեռ չի ճանաչել իր անցյալը:
Ընդ որում, նա չի բացառել, որ բանաձեւը կարող է քննարկվել նաեւ ԱՄՆ Կոնգրեսում: «Լինելով ժողովրդավարական երկիր, որը հանդես է գալիս որպես մարդու իրավունքների պաշտպան, ԱՄՆ-ն չի կարող չճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը»,-ասել է Դավթյանը` նշելով, որ եթե ոչ հիմա, ապա 1-2 տարուց բանաձեւը կընդունվի:

5 Март 2010 - 12:32 AMT
Вчерашнее голосование доказало, что мнение многих экспертов о том, что процесс нормализации армяно-турецких отношений препятствует процессу международного признания Геноцида армян, не совсем верно. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил председатель постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта НС Армении Артак Давтян, комментируя решение Комитета по иностранным делам Палаты представителей США принять резолюцию 252 о Геноциде армян. По его словам, решение Комитета показало, что процесс признания Геноцида армян и нормализация армяно-турецких отношений являются совершенно отдельными процессами. При этом он заметил, что Турция может воспользоваться данным решением для того, чтобы затянуть процесс ратификации армяно-турецких Протоколов. “То, что резолюция 252 о Геноциде армян была принята Комитетом по иностранным делам Палаты представителей США четыре раза, является мессиджем для Турции», – отметил Давтян, добавив, что Турция не сможет стать демократической страной, пока не признает свое прошлое.
При этом он заметил, что шансы на то, что резолюция будет обсуждена и в Конгрессе США довольно велики. «Являясь демократической страной, которая выступает в защиту прав человека, США не могут не признать Геноцид армян», – сказал Артак Давтян. При этом он не исключил того, что резолюция может быть принята и в этом году. “Если не сейчас, то через 1-2 года резолюция будет принята”, – заметил Давтян.
4 марта Комитет по иностранным делам Палаты представителей США 23 голосам «за», при 22 «против» принял резолюцию 252 о Геноциде армян. После голосования в профильном комитете, резолюция будет направлена в Палату представителей для окончательного голосования.