5 Մարտ 2010 - 13:13 AMT
«Հայաստան անվանումը լսելիս, ես ինչ-որ տարաշխարհիկ բան էի պատկերացնում, սակայն հայերն ու սերբերը շատ ընդհանուր գծեր ունեն: Դուք գտնվում եք անբարենպաստ աշխարհագրական դիրքում, առանձնապես Եվրոպայի առնչությամբ նույնպիսի դիրքում եք, ինչ-որ Սերբիան, մենք նույնիսկ նույն թշնամիներն ունենք: Հենց այս պատճառով Հայաստանում ճանաչված լինելն ինձ համար ավելի կարեւոր է, քան ԱՄՆ-ում», – մարտի 5-ին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է սերբ ռեժիսոր, երաժիշտ Էմիր Կուստուրիցան:
Նա ընդգծել է նաեւ, որ հայերի ու սերբերի պատմական ենթագիտակցությունը շատ նման է: «Դուք Ցեղասպանության միջով եք անցել, մենք` Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ նույն բանն ենք ապրել: Հենց այդ պատճառով ես վստահ եմ, որ իմ նկարահանած ֆիլմերը հայերը նույնքան լավ են ընդունելու, որքան սերբերը, եւ ես երջանիկ եմ»:
Սերգեյ Փարաջանովի տուն-թանգարանից ստացած իր տպավորությունների մասին խոսելիս, Կուստուրիցան ընդգծել է. «Ինձ մոտ այնպիսի տպավորություն ստեղծվեց, որ ես Փարաջանովի ֆիլմերից մեկում եմ գտնվում: Ռեժիսորի տուն-թանգարանը նրա տաղանդի եւս մեկ ապացույցն է: Նրա «Մոռացված նախնիների ստվերները» ֆիլմը իմ դիտած ամենալավ ֆիլմերից մեկն է»:
Նա նաեւ ընդգծել է, որ իր ֆիլմերը հազիվ թե երբեւէ «Օսկար» ստանան, քանի որ պարգեւների հանձնումն իր քաղաքական աստառն ունի: «Իսկ ես մի փոքրիկ եւ նյարդերի վրա ազդող մի երկրի ներկայացուցիչ եմ», – ընդգծել է ռեժիսորը:

“Когда я слышал слово Армения, я представлял себе нечто экзотическое, но армяне и сербы обладают многими общими чертами. Вы находитесь в неудобном географическом положении, вы в том же положении относительно Европы, в каком и Сербия. У нас похожие враги. Именно поэтому для меня быть узнаваемым в Армении дороже, чем быть узнаваемым в США”,- сообщил на пресс-конференции 5 марта в Ереване известный сербский режиссер и музыкант Эмир Кустурица.
Он подчеркнул, что историческое подсознание армян и сербов очень похоже. “Вы прошли через Геноцид, мы во время Второй мировой войны пережили то же. И именно поэтому я уверен, что фильмы, которые я снимаю, армяне воспримут так же хорошо, как и сербы, и я счастлив”.
Говоря о своих впечатлениях от дома-музея Сергея Параджанова, Кустурица подчеркнул: “У меня было ощущение, что я попал в один из фильмов Параджанова. Дом-музей режиссера является еще одним доказательством его гениальности. Его фильм “Тени забытых предков” является одним из лучших фильмов, которые я видел”.
Он подчеркнул также, что его фильмы вряд ли когда-нибудь получат “Оскара”, так как вручение этих наград имеет свою политическую подоплеку. “А я являюсь представителем маленькой и действующей на нервы страны”,- подчеркнул режиссер.