5 Մարտ 2010 - 13:26 AMT
Կոնգրեսում 252 բանաձեւի առաջխաղացումն Անկարային կստիպի քայլ կատարել Արձանագրությունների վավերացման ուղղությամբ
Եթե ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեում ընդունված Հայոց ցեղասպանության մասին 252 բանաձեւը առաջ գնա Կոնգրեսում, ապա մեծ է հավանականությունը, որ Անկարան քայլ կկատարի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունների վավերացման գործընթացում: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը:
«Եթե բանաձեւը քննարկվի ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում եւ Սենատում, ապա Թուրքիան կարող է կամ վավերացնել Արձանագրություններից մեկը, կամ էլ ընդունել դրանք խորհրդարանական կոմիտեի մակարդակով»,- ասաց թուրքագետը` նշելով, որ Թուրքիայի համար ավելի հեշտ կլինի բացել Հայաստանի հետ սահմանը, որը նա կկարողանա ցանկացած պահին փակել, քան Երեւանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել:
Արտակ Շաքարյանի խոսքով, եթե Կոնգրեսում բավարարվեն ընդամենը կոմիտեի մակարդակով բանաձեւի ընդունմամբ, ապա Արձանագրությունների հարցում չարժե առաջընթաց ակնկալել:
Թուրքագետն ընդգծեց ԱՄՆ հայկական լոբբիստական կազմակերպությունների հետ Հայաստանի ԱԳՆ համագործակցության անհրաժեշտությունը, որպեսզի ապրիլի կեսերին 252 բանաձեւի հարցում առաջընթաց արձանագրվի ԱՄՆ Կոնգրեսում:
Նրա կարծիքով, այս տարի Կոնգրեսի կողմից բանաձեւի ընդունման հավանականությունն ավելի մեծ է, քան 2007 թվականին` հաշվի առնելով այն փաստը, որ 2010 թվականի նոյեմբերին Կոնգրեսի ընտրություններ են սպասվում, եւ կոնգրեսականները կցանկանան ստանալ Ամերիկայի հայ համայնքի օժանդակությունը:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում Անկարայի քաղաքականության մասին` Արտակ Շաքարյանն ընդգծեց, որ սխալ է համարում ստիպել Թուրքիային ընդունել այդ փաստը: «Հայաստանը պետք է այնպիսի երկիր դառնա, որի հետ հաշտեցման հարցում Թուրքիան ինքը շահագրգռված կլինի»,- ասաց թուրքագետը:

Advancement of H. Res. 252 in US congress will possibly induce Ankara to make a step towards Protocols ratification, according to Turkologist Artak Shakaryan.
“In case resolution is put up for discussion at US Congress, Turkey can either ratify Protocols or adopt them at parliamentary committee level,” he told a news conference in Yerevan, noting that Turkey would find it easier to open the border with Armenia (which could be closed any moment), than to initiate diplomatic relations with Yerevan.
If resolution remains adopted at US House Foreign Affairs Committee level only, no progress in Protocols ratification is to be expected, the Turkologist stated. He emphasized the importance of RA Foreign Ministry –US Armenian Lobby collaboration to achieve advancement of H. Res. 252 in US Congress.
In his opinion, the possibility of resolution passage in 2010 is higher than it was in 2007, taking into consideration November 2010 Congress elections, where Congressmen will need the support of US Armenian community. Dwelling on Ankara’s policy in Genocide recognition issue, Artak Shakaryan disagreed with the necessity of inducing Turkey to recognize the Genocide. “Armenia must become a state Turkey would be interested to reconcile with,” he stressed.