5 Մարտ 2010 - 13:26 AMT
Կոնգրեսում 252 բանաձեւի առաջխաղացումն Անկարային կստիպի քայլ կատարել Արձանագրությունների վավերացման ուղղությամբ
Եթե ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեում ընդունված Հայոց ցեղասպանության մասին 252 բանաձեւը առաջ գնա Կոնգրեսում, ապա մեծ է հավանականությունը, որ Անկարան քայլ կկատարի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունների վավերացման գործընթացում: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը:
«Եթե բանաձեւը քննարկվի ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում եւ Սենատում, ապա Թուրքիան կարող է կամ վավերացնել Արձանագրություններից մեկը, կամ էլ ընդունել դրանք խորհրդարանական կոմիտեի մակարդակով»,- ասաց թուրքագետը` նշելով, որ Թուրքիայի համար ավելի հեշտ կլինի բացել Հայաստանի հետ սահմանը, որը նա կկարողանա ցանկացած պահին փակել, քան Երեւանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել:
Արտակ Շաքարյանի խոսքով, եթե Կոնգրեսում բավարարվեն ընդամենը կոմիտեի մակարդակով բանաձեւի ընդունմամբ, ապա Արձանագրությունների հարցում չարժե առաջընթաց ակնկալել:
Թուրքագետն ընդգծեց ԱՄՆ հայկական լոբբիստական կազմակերպությունների հետ Հայաստանի ԱԳՆ համագործակցության անհրաժեշտությունը, որպեսզի ապրիլի կեսերին 252 բանաձեւի հարցում առաջընթաց արձանագրվի ԱՄՆ Կոնգրեսում:
Նրա կարծիքով, այս տարի Կոնգրեսի կողմից բանաձեւի ընդունման հավանականությունն ավելի մեծ է, քան 2007 թվականին` հաշվի առնելով այն փաստը, որ 2010 թվականի նոյեմբերին Կոնգրեսի ընտրություններ են սպասվում, եւ կոնգրեսականները կցանկանան ստանալ Ամերիկայի հայ համայնքի օժանդակությունը:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում Անկարայի քաղաքականության մասին` Արտակ Շաքարյանն ընդգծեց, որ սխալ է համարում ստիպել Թուրքիային ընդունել այդ փաստը: «Հայաստանը պետք է այնպիսի երկիր դառնա, որի հետ հաշտեցման հարցում Թուրքիան ինքը շահագրգռված կլինի»,- ասաց թուրքագետը:

5 Март 2010 - 13:26 AMT
Если принятая в комитете по иностранным делам Палаты представителей США резолюция 252 о Геноциде армян будет продвигаться в Конгрессе, то вероятность того, что Анкара сделает шаг в сторону ратификации Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений, велика. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил тюрколог Артак Шакарян.
«Если резолюция будет обсуждаться в Палате представителей и в Сенате США, то Турция может или ратифицировать один из Протоколов, или же принять их на уровне парламентского комитета”,- сказал тюрколог, отметив, что для Турции будет легче открыть границу с Арменией, которую она сможет закрыть в любой момент, чем пойти на установление дипломатических отношений с Ереваном.
По словам Артака Шакаряна, если же в Конгрессе удовлетворятся всего лишь принятием резолюции на уровне комитета, то ожидать прогресса по Протоколам не стоит.
Тюрколог подчеркнул необходимость сотрудничества МИД Армении с армянскими лоббистскими организациями США для того, чтобы в середине апреля добиться продвижения резолюции 252 в американском Конгрессе.
По его мнению, в этом году вероятность принятия резолюции Конгрессом более велика, чем в 2007 году, учитывая тот факт, что в ноябре 2010 ожидаются выборы в Конгресс и конгрессмены захотят получить поддержку армянской общины Америки.
Артак Шакарян подчеркнул, что считает неправильным принуждать Турцию принять этот исторический факт. ”Турция сейчас не готова признать Геноцид армян. Армения должна стать такой страной, в примирении с которой будет заинтересована сама Турция”,- сказал тюрколог.
Комитет по иностранным делам Палаты представителей США 23 голосам «за», при 22 – «против» принял резолюцию 252 о Геноциде армян. После голосования в профильном комитете, резолюция будет направлена в Палату представителей для окончательного голосования. Аналогичная процедура предусмотрена и в Сенате США.