Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Կանանց տոնի կապակցությամբ, որում ասված է.«Սիրելի կանայք, դուք արժանի եք մեծ գնահատանքի ու խոնարհումի: Ձեր անձնվիրության, սիրո, իմաստնության ու տոկունության շնորհիվ միշտ վառ եք պահում ընտանեկան օջախի կրակը, պահպանում ու զարգացնում ազգային արժեքներն ու ավանդույթները, դաստիարակում մեր հետնորդներին: Դուք հանդիսանում եք կյանքի շարունակության, ժողովրդի հարատեւման խորհրդանիշը:
Արցախի կանանց վիճակվել է տղամարդկանց հետ կողք կողքի պաշտպանել հայրենի հողը, կառուցել ազատ ու անկախ պետություն, ակտիվ մասնակցություն ունենալ մեր հանրապետության կենսագործունեության բոլոր բնագավառներում:
Թանկագին կանայք, մայրեր, քույրեր եւ դուստրեր, մենք անչափ շնորհակալ ենք ձեզ, շնորհակալ ենք ձեր քնքշության ու բարության, ջերմության ու հոգատարության համար, այն ամենի, ինչ անում եք դուք ամեն օր եւ ամեն ժամ: Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ ձեզ եւ մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն ու բարեկեցություն: Եղեք միշտ ուրախ, գեղեցիկ ու հմայիչ»:

8 Март 2010 - 09:56 AMT
Президент Республики Арцах Бако Саакян поздравил женщин с Международным женским днем. В поздравительном послании говорится. “Вы достойны самой высокой оценки и преклонения. Благодаря вашей самоотверженности, любви, мудрости и стойкости вы всегда поддерживаете огонь семейного очага, сохраняете и развиваете национальные ценности и традиции, воспитываете подрастающее поколение. Вы являетесь символом продолжения жизни и живучести народа.
Женщинам Арцаха суждено наравне с мужчинами защищать родную землю, строить свободное и независимое государство, принимать активное участие во всех сферах жизнедеятельности республики.
Дорогие женщины, матери, сестры и дочки! Мы очень признательны вам за вашу нежность и доброту, теплоту и заботу, за все то, что вы делаете каждый день и каждый час. Вновь поздравляю вас и желаю мира, крепкого здоровья и благополучия. Будьте всегда жизнерадостны, красивы и обаятельны”.