Մարտի 10-ին Հայաստան կժամանի ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Ժոաո Սոարեշի գլխավորած պատվիրակությունը: Նախատեսված են պատվիրակության հանդիպումները ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի, ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի, ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ: Պատվիրակությանը կընդունի նաեւ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը:
Պատվիրակությունը ծաղկեպսակ կդնի 1915 թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրում:
Մարտի 11-ին ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Ժոաո Սոարեշի գլխավորած պատվիրակությունը կմասնակցի ՆԱՏՕ ԽՎ Ռոուզ -Ռոթ սեմինարին, հաղորդում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:

In the evening on March 10 the delegation headed by the Chairman of the OSCE Parliamentary Assembly Joao Soares will arrive in Armenia. Joao Soares is scheduled to meet with Armenian President Serzh Sargsyan, Chairman of the Armenian National Assembly Hovik Abrahamyan, chairman of the National Assembly of the Republic of Artsakh Ashot Ghulyan, the Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian. The delegation will also be received by the Catholicos of All Armenians Garekin II.
The delegation will lay a wreath to the Armenian Genocide Memorial.
On March 11 the delegation, headed by OSCE Parliamentary Assembly Chairman will take part in the NATO Rose Roth seminar “Regional cooperation in the South Caucasus. Challenges, Opportunities, Perspectives”.