Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով հայ-իտալական մշակութային կապերի ամրապնդման գործում ներդրած մեծ ավանդի, համաշխարհային կինոարվեստում ունեցած ծանրակշիռ վաստակի համար եւ ծննդյան 90-ամյա հոբելյանի առթիվ աշխարհահռչակ կինոգործիչ Տոնինո Գուերան պարգեւատրվել է Պատվո շքանշանով, հաղորդում է նախագահի մամլո ծառայությունը։
Տոնինո Գուերան ծնվել է 1920 թվականի մարտի 16-ին Սանտակրանջելո դի Ռոմանիայում (Իտալիա)։ Գուերան հայտնի է որպես բանաստեղծ, գրող, սցենարիստ։ Հեղինակ է հանրահայտ ռեժիսորներ Ֆեդերիկո Ֆելինիի, Միքելանջելո Անտոնիոնիի, Անդրեյ Տարկովսկու, Լուկինո Վիսկոնտիի, Ֆռանչեսկո Ռոզիի, Թեո Անգելոպուլոսի ֆիլմերի սցենարների։

10 Март 2010 - 11:43 AMT
По указу президента Армени Сержа Саргсяна, всемирно известный кинодеятель Тонино Гуэрра награжден Медалью почета за вклад в развитие и укрепление армяно-итальянских межкультурных связей, его достижения в мире кино, и по поводу его 90-летия, сообщает пресс-служба президента РА.
Тонино Гуэрра родился 16 марта 1920 года в Сантарканджело ди Романья (Италия). Он поэт, писатель и сценарист. Писал сценарии для таких выдающихся кинорежиссеров, как Федерико Феллини, Микеланджело Антониони, Андрей Тарковский, Лукино Висконти, Франческо Рози и Тео Ангелопулос.