Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հնարավոր է հասնել, քանի որ այս հակամարտությունը սառեցված չէ: Այդ մասին, ելույթ ունենալով Երեւանում ՆԱՏՕ-ի ԽՎ «Ռոուզ Ռոթ» 73-րդ սեմինարում հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղի եւ Վրաստանի գծով ԵԱՀԿ ԽՎ հատուկ ներկայացուցիչ Գորան Լենմարկերը: Սեմինարի թեման է «Տարածաշրջանային գործընթացները Հարավային Կովկասում. Մարտահրավերներ, հնարավորություններ եւ հեռանկարներ»:
«Ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը տարածաշրջանի ներսում է, ոչ թե նրա սահմաններից դուրս: Արտաքին ուժերը կարող են միայն օգնել կողմերին: Անհրաժեշտ է ընդգծել, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն այն միակ հարթակն է, որի շրջանակներում պետք է եւ կարող է կարգավորվել այս հակամարտությունը, եւ այդ հարթակը փոխելու ցանկացած փորձ, խնդիրը ՄԱԿ կամ Եվրոպայի Խորհուրդ տեղափոխելու փորձ, միայն կձգձգի նրա լուծումը»,-ասել է ԵԱՀԿ հատուկ ներկայացուցիչը:
Գորան Լենմարկերը հայտարարել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության կողմերը պետք է այնպիսի լուծման հասնեն, որն ընդունելի կլինի բոլոր կողմերի համար: «Ըստ իս, հակամարտության լուծումն, առաջին հերթին, պետք է ապահովի Հայաստանի ու հայ ժողովրդի անվտանգությունը, եւ Ադրբեջանը պետք է դա հասկանա: Սակայն Հայաստանը եւս պետք է հասկանա Ադրբեջանի վիճակն ու դիրքորոշումը, որն իրեն զոհ է զգում եւ պարտված կողմ»,-հայտարարել է Լենմարկերը: Նա ընդգծել է, որ Հակամարտության լուծումն արդեն կա, այն շատ մանրակրկիտ կերպով ուսումնասիրվել է եւ կողմերին շատ քիչ բան է մնացել անելու: «Այժմ հակամարտության լուծման հարցն ավելի շատ քաղաքական մակարդակում է գտնվում եւ կողմերը պետք է պատրաստ լինեն ներպետական բանավեճի»,-ասել է ԵԱՀԿ ԽՎ հատուկ ներկայացուցիչը Ղարաբաղի գծով: Նա հատուկ ընդգծել է, որ տեսնում է Երեւանի քաղաքական կամքն ու հակամարտության կարգավորմանը գնալու պատրաստակամությունը, եւ հուսով է, որ նման պատրաստակամություն կդրսեւորի նաեւ Բաքուն:
«Հիմա ամենակարեւորը ղարաբաղյան հակամարտության արագ հանգուցալուծումն է: Այստեղ խոսք չի կարող լինել մոտակա կամ հեռավոր ապագայի մասին, այլ հենց շուտափույթ հանգուցալուծման»,-ասել է Լենմարկերը:

Урегулирования карабахского конфликта можно достичь, поскольку он не является замороженным. Об этом, выступая в Ереване на 73 семинаре ПА НАТО Rose Roth на тему "Региональные процессы на Южном Кавказе. Вызовы, возможности и перспективы", заявил спецпредставитель ПА ОБСЕ по Нагорному Карабаху и Грузии Горан Ленмаркер.
“Решение карабахского конфликта находится внутри региона, а не за его пределами. Внешние силы могут лишь помочь сторонам. Необходимо подчеркнуть, что Минская Группа ОБСЕ является той единственной площадкой, в рамках которой должен и может быть урегулирован этот конфликт, и любые попытки изменить эту площадку, перенести данную проблему в ООН или Совет Европы, только затянут решение проблемы”, – сказал спецпредставитель ОБСЕ.
Горан Ленмаркер заявил, что стороны карабахского конфликта должны достичь такого решения, которое будет приемлемым для всех сторон. “По-моему, решение конфликта в первую очередь должно обеспечить безопасность Армении и армянского народа, и Азербайджан должен понять это. Но и Армения должна понять положение и позицию Азербайджана, который чувствует себя жертвой и проигравшей стороной конфликта”,- заявил Ленмаркер. Он подчеркнул, что решение конфликта уже существует, оно очень подробно рассмотрено, и сторонам осталось сделать совсем немногое. «Сейчас вопрос решения конфликта больше находится на политическом уровне, и стороны должны быть готовы к внутригосударственным дебатам»,- сказал спецпредставитель ПА ОБСЕ по Нагорному Карабаху. Он особо подчеркнул, что видит политическую волю и готовность Еревана пойти на урегулирование конфликта и надеется, что подобную готовность выразит и Баку.
«Само важное сейчас – быстро и скорейшим образом решить карабахский конфликт. Здесь речь не может идти о ближайшем или далеком будущем, а именно скорейшем решении»,- сказал Горан Ленмаркер.